SARAJEVO, BANJALUKA – Iako su u posljednje vrijeme akcije protiv ilegalnog tržišta duvana i duvanskih prerađevina sve češće sa sve većim zapljenama, neophodno je i da te aktivnosti prati politika kako bi se u konačnici crno tržište ovim proizvodima iskorijenilo.
Ekonomista Saša Grabovac kaže da bi najbolje bilo da akcije Uprave za indirektno oporezivanje BiH, SIPA i ostalih agencija prate i političke odluke te da bi to sasvim sigurno dovelo do manjeg šverca duvana i ilegalne trgovine.
“Idealan bi bio spoj između akcija SIPA, UIO i ostalih organa i politike na način da se smanji akciza, a samim tim i razlika u cijeni na crnom i na legalnom tržištu. Na taj način motivacija ljudi koji se bave crnim tržištem bila bi manja i to bi moglo biti rješenje”, rekao je Grabovac.
Ono što je činjenica jeste da je u posljednjih nekoliko mjeseci vidljiv pojačan rad, odnosno saradnja agencija po pitanju suzbijanja šverca i crnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda. Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Uprava za indirektno oporezivanje BiH, kao i entitetske inspekcije sve češće sarađuju među sobom, što dovodi do toga da je vrijednost zaplijenjenog duvana sve veća.
Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO, rekao je da je ova institucija u proteklom periodu u svojim programima rad na sprečavanju ilegalne trgovine duvanom stavila kao jedan od prioriteta.
“Smatramo da su rezultati koje je UIO postigao vrlo značajni, a ukoliko bismo imali još bolju podršku nadležnih tijela, rezultat bi mogao biti i bolji. Tu prije svega mislimo na zakonsku legislativu kada je u pitanju oporezivanje akcizom duvana i duvanskih prerađevina”, rekao je Kovačević.
On kaže da je u proteklom periodu UIO ostvario značajne rezultate na suzbijanju nelegalnog prometa duvana te u značajnoj mjeri smanjio crno tržište na cijelom području BiH.
“Dosadašnje aktivnosti su već dale rezultate i u prilog tome ide činjenica da je došlo do porasta cijena na crnom tržištu duvana i duvanskih prerađevina, zbog čega su se razlike između cijena duvana koje se prometuju na legalnom i nelegalnom tržištu smanjile”, rekao je Kovačević.
Jedan od pokazatelja uspješne borbe protiv crnog tržišta je i uvećan broj izdatih akciznih markica za uvozne duvanske proizvode pa je tako u prvih osam mjeseci 2021. godine broj izdatih markica za duvanske proizvode bio 119.645.712, a u prvih osam mjeseci ove godine čak 170.560.095, što je povećanje od 35,08 odsto.
Kada je riječ o akcijama koje sprovode nadležne institucije u BiH, u posljednje vrijeme primjetno je da su kontrole povećane pa je tako samo u akciji “Derbi” u kojoj je uhapšeno 11 osoba pronađeno i oduzeto oko 20.000 KM i 6.000 evra, zatim velika količina razne kartonske ambalaže za cigarete, oko 17.000 komada praznih filtera za punjenje cigareta, veća količina kartonske ambalaže za cigarete s oznakom FM, sedam digitalnih vaga te mobilni telefoni i razna poslovna dokumentacija.
Slično je bilo i u akcijama kao što su “Sektor” i “Korset”, u kojima su zaplijenjene tone duvana, a to pokazuje da je šverc ovom vrstom robe još isplativ, što dovodi do ogromnih budžetskih gubitaka, kojih praktično ne bi bilo da je akcizna politika po ovom pitanju drugačija.
Stručnjaci u Bosni i Hercegovini već godinama upozoravaju da su uzroci koji dovode do šverca i crnog tržišta veliko akcizno opterećenje, a samim tim i visoke cijene cigareta koja premašuje kupovnu moć stanovništva.
Ono što u posljednje vrijeme predstavlja veliki problem, a uprkos povećanju kontrole i zapljene duvana i duvanskih prerađevina na crnom tržištu, jeste internet trgovina, gdje se sve češće mogu naći ilegalni duvan i cigarete. I ova prodaja putem interneta pokazala se kao unosan biznis, posebno u vrijeme pandemije virusa korona kada su postojala ograničenja u kretanju i zadržavanju na pijacama.
“Vanredna situacija u prethodnim godinama uzrokovana pandemijom donijela je i nove načine prodaje razne robe pa tako i duvana i cigareta. UIO je već preduzeo određene korake, između ostalog, u prethodnom periodu smo zatražili i informacije i podatke od svih poštanskih operatera koji se bave dostavljanjem pošiljki u BiH. U skladu sa našim mogućnostima, prate se i određene IP adrese s kojih se oglašava prodaja robe, a posebno duvana i cigareta. U ovom kontekstu bolju opremljenost od UIO, kao i obučenost kadrova u oblasti sajber kriminala, imaju policijske strukture u BiH te UIO u skladu s potrebama traži pomoć od njih”, rekli su nam u UIO. (Nezavisne)