BANjALUKA – Inspektori Poreske uprave Republike Srpske su u skoro svakoj drugoj kontroli evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa od početka godine utvrdili nepravilnosti, što je rezultiralo privremenim zatvaranjem na 15 dana čak 382 radnje širom RS, te izricanjem više od 820.000 maraka kazni, pokazuju podaci Poreske uprave RS.
Međutim, analize pokazuju da su ove kontrole postigle zadovoljavajuće efekte, pojačana je disciplina poreskih obveznika u ovoj oblasti, koji sada prijavljuju veći promet, a što je vidljivo iz podataka koji se sa fiskalnih kasa poreskih obveznika prikupljaju na serveru Poreske uprave RS. Ipak, iz Poreske uprave RS ističu da je prevashodni cilj podizanje svijesti građana o značaju uzimanja fiskalnog računa, jer se upravo uzimanjem računa daje doprinos u borbi protiv sive ekonomije i povećava ekonomska snaga RS.
„Pored toga, svojim aktivnostima na terenu, odnosno pojačanim kontrolama, Poreska uprava RS utiče i na smanjenje nelojalne konkurencije između poreskih obveznika koji izdavaju fiskalne račune i onih koji ne izdavaju fiskalne račune“, naglasili su iz Poreske uprave RS. S tim u vezi, tokom ljeta je Poreska uprava RS provela kampanju „Korak preduzmi, račun uzmi“ , u okviru koje je pored preventivnog djelovanja, bio pojačan i rad inspektora na terenu, koji su kontrolisali poslovne subjekte u izvršavanju ove zakonske obaveze. Naime, iz Poreske uprave su prije početka pojačanih kontrola isticali da je bio uočen pad discipline poreskih obveznika kod izdavanja fiskalnih računa, dok s druge strane ni građani nisu dovoljno koristili zakonsku mogućnost da za kupljenu robu i izvršene usluge uzimaju fiskalni račun i na taj način daju svoj doprinos na suzbijanju sive ekonomije.
Tako su inspektori Poreske uprave RS od početka ove godine, pa sve do 24. avgusta izvršili ukupno 2.206 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa i u 1.027 slučajeva utvrdili nepravilnosti, što je u skoro svakoj drugoj kontroli. Zbog uočenih nepravilnosti, inspektori Poreske uprave RS su izdali 1.137 prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 828.670 KM. Istovremeno, inspektori su za 382 poreska obveznika izrekli mjeru privremene zabrane obavljanja djelatnosti u trajanju od 15 dana zbog neizdavanja fiskalnih računa. Takođe, u tom periodu je u tim kontrolama otkriveno i 58 neprijavljenih radnika.
„Smatramo da akcija pojačanih kontrola, čiji je cilj podizanje svijesti građana o značaju uzimanja fiskalnog računa, jer se upravo uzimanjem računa daje doprinos u borbi protiv sive ekonomije i povećava ekonomska snaga RS, postiže efekte na terenu“, rekli su iz Poreske uprave RS i dodali da će sa ovim aktivnostima nastaviti i u narednom periodu.
Prema njihovim riječima, neizdavanje fiskalnih računa od strane poreskih obveznika označava da je njihovo poslovanje nelegalno, i znači neprikazivanje prihoda i utaju poreza. „Prema tome, zakonskim mjerama koje preduzimamo mi samo sprečavamo poreske obveznike da rade nelegalno, da vrše utaju poreza i da budu nelojalna konkurencija onim poreskim obveznicima koji izdaju fiskalne račune prilikom prodaje roba ili usluga“, naglašavaju iz Poreske uprave RS. Dodaju da koliko god jedna država nastoji pravno regulisati obavljanje ekonomskih aktivnosti uvijek postoje segmenti u kojima veći ili manji obim ekonomskih transakcija izmiče nekim od tih propisa.
„Tako je i Vlada RS uvođenjem fiskalizacije krenula u suzbijanje sive ekonomije, nelojalne konkurencije i utaje poreza. Cilj provođenja fiskalizacije je dovođenje u ravnopravan položaj svih obveznika, uređenje tržišta u RS, te povećanje fiskalne discipline“, rekli su iz Poreske uprave RS i dodali da je uvođenjem fiskalnih kasa značajan dio prometa prešao iz sive zone u legalne tokove, te da je prva fiskalna kasa u RS puštena u rad u avgustu 2008. godine. Da je fiskalizacija uspješan projekat, čije je uvođenje bilo itekako potrebno, pokazuje i smanjenje sive ekonomije, što ima direktan uticaj na povećanje javnih prihoda.
Međutim, da bi projekat fiskalizacije dao još bolje rezultate, iz Poreske uprave RS navode da je neophodna aktivnija uloga građana, koji se od početka uvođenja fiskalizacije smatraju najvažnijom karikom uspješnog provođenja fiskalizacije. S obzirom da neizdavanje računa vodi izbjegavanju plaćanju poreza, Poreska uprava RS očekuje da se i građani aktivno uključe u suzbijanje sive ekonomije, tako što će uzeti fiskalni račun.
„Neuzimajući račune, građani nesvjesno daju svoj doprinos u utaji poreza i povećanju obima sive ekonomije. Sam Zakon o fiskalnim kasama kaže da svaki kupac prilikom kupovine mora uzeti račun, a ukoliko ga ne dobije nije dužan da plati“, upozoravaju iz Poreske uprave RS. Naglašavaju da je važno promjeniti loše navike i povećati fiskalnu svijest kod građana i ukazati na značaj uzimanja fiskalnog računa, jer bez fiskalnog računa kupac ne može da reklamira robu niti da dobije povrat novca. Dakle, fiskalni račun je jedini način da kupac ostvari svoja prava, ali i da bude siguran da dio njegovog novca ide u budžet čime se finansira zdravstvo, prosvjeta, kultura, obrazovanje…
Iz Poreske uprave RS ističu da se borba protiv sive ekonomije ne zasniva samo na zabranama i inspekcijskim mjerama već podrazumijeva i različite aktivnosti šire društvene zajednice, od kojih je jedna upravo uzimanje fiskalnog računa.
„Neophodno je podići svijest i ukazati građanima da račun ne predstvalja samo parče papira koje mu zauzima mjesto u novčaniku ili ruci, nego da se upravo uzimanjem računa povećava ekonomska snaga naše zemlje, te predstavlja mali, ali veoma značajan korak ka boljem i kvalitenijem životu svih građana“, poručili su iz Poreske uprave RS i pozvali poreske obveznike da poštuju zakonske propise u ovoj oblasti, a sve građane pozvali da prijave sve slučajeve neizdavanja fiskalnih računa.(SWOT)