SARAJEVO – UtIcaj virusa korona na ekonomiju Bosne i Hercegovine – odnosno koliki je iznos direktnih i indirektnih šteta, posebno kada je u pitanju poslovanje kompanija – još se sa sigurnošću ne zna precizno.
Prema preliminarnim pokazateljima zasigurno je da će pojedine industrije, kao što su turizam, transport i prerađivačka industrija, zabilježiti lošije poslovne rezultate u odnosu na isti period prethodne godine.
Kada su u pitanju tržišta, izvoz iz Bosne i Hercegovine u Kinu i dalje bilježi rast od 5,5% a u padu je uvoz za 4,5%.
Na tržište Italije, prema preliminarnim pokazateljima, u prva dva mjeseca ove godine izvezeno je robe u ukupnoj vrijednosti od 173,11 miliona KM, što pokazuje pad izvoza od 38,67 miliona KM ili 18,26 posto u odnosu na isti period prethodne godine.
U ovoj godini smo iz Italije uvezli proizvoda u ukupnoj vrijednosti od 228,67 miliona KM, što je manje za 18,67 miliona KM ili 6 posto u odnosu na 2019. godinu.
Ovakve promjene u spoljnotrgovinskoj razmjeni rezultirale su smanjenjem obima spoljnotrgovinske razmjene BiH s Italijom za 54,23 miliona KM, i prema preliminarnim podacima u ovoj godini obim iznosi 401,73 miliona KM.
Koji sektori su najteže pogođeni
U odnosu na prošlu godinu nije se promijenila struktura razmjene, ali su svi najznačajniji izvozni proizvodi izvezeni u manjoj vrijednosti, što bi se moglo pripisati utjecaju epidemije virusa korona na globalnu ekonomiju.
Trenutno, određena problematika se posmatra u obućarskoj, tekstilnoj i građevinskoj industriji.
Pored navedenog, u Bosni i Hercegovini su najviše pogođeni sektori turizma i transporta, a potom kompanije koje se bave industrijskom proizvodnjom zbog sprečavanja nabavke repromaterijala iz određenih zemalja.
Problemi koji se realno javljaju jesu kretanje poštanskog prometa, zbog straha od prenosa virusa, te se prelazi se na online finansijsko poslovanje.
Kada je u pitanju sam transportni sektor, koji bilježi određene probleme zbog usporavanja kretanja preko granica i pojačajnih prekograničnih sanitarnih i medicinskih kontrola, može se kazati, prema broju izdatih bilateralnih dozvola koje se odnose na Republiku Italiju, zaključno s 10. martom, a prema informacijama državnog Ministarstvo prometa i komunikacija, da se ne bilježi pad iskoristivosti tih dozvola.
Međutim, problemi koju nastaju jesu usporavanje kretanja roba, posebno jer su organi Republike Slovenije , Hrvatske, Austrije i Bosne i Hercegovine pojačali svoje mjere na granicama.
Problemi na granicama
Kako bi dobili preciznije podatke i na dnevnoj bazi pratili što se dešava na tržištu, Spoljnorgovinska komora BiH je na web stranici objavila Upitnik i isti distribuisala na adrese određenom broju kompanija.
Prema analizi do sada zaprimljenih upitnika, ustanovljeno je da najviše problema ima u sektoru transporta, skladištenja i logistike. Što se tiče uticaja virusa korona na poslovanje, njih 90 % je navelo da osjeća određene probleme ali da nemaju radnika u samoizolaciji.
Kompanije su u primjedbama navele, između ostalog, probleme u transportu roba, zadržavanje na granicama, te problem u poštanskom prometu jer određene pošte ne žele da prihvate pošiljke koje dolaze iz ugroženih područja. (Biznisinfo)