BANJALUKA – Privrednici iz Srpske i FBiH koji izvoze proizvode na tržište samoproglašenog Kosova zbrajaju štetu zbog taksi od 100 odsto na uvoz robe iz BiH koje su uvele prištinske vlasti, a računica pokazuje da bi, ukoliko ova situacija potraje, gubici mogli biti višemilionski.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, domaći privrednici su za deset mjeseci ove godine na Kosovo izvezli robu vrijednu 131,53 miliona maraka, dok je vrijednost uvoza na domaće tržište u tom periodu iznosila 14,05 miliona maraka.

Među najvećim izvoznicima iz Srpske je preduzeće “Komerc-mali” iz Prnjavora, koje na Kosovo izvozi rebrasti betonski čelik i toplo valjanu žicu.

– Vrijednost izvoza na godišnjem nivou je oko 30 miliona maraka, a otkako su uvedene ove enormne takse, nijedan šleper robe nismo poslali na Kosovo. Gubitak profita na mjesečnom nivou zbog toga je oko 20.000 maraka. Politika je napravila problem i očekujem da će politika to i riješiti jer privrednici su u svemu ovome nemoćni – rekao je za “Glas Srpske” direktor ovog preduzeća Đorđe Trivunović.

Sarajevska mljekara “Milkos” prve mliječne proizvode izvezla je na Kosovo prije tri godine, a samo za deset mjeseci ove godine na tamošnje tržište plasirala je robu vrijednu milion maraka.

– Naši proizvodi su tamo veoma dobro prodavani. U aprilu ove godine uveli su nam takse od 17 odsto, što su nazvali zaštitnim mjerama, pa smo i tada obustavili izvoz na mjesec, što je rezultiralo gubitkom od oko 300.000 KM. Nakon toga uslijedile su takse od još deset odsto i to smo prevazišli podizanjem cijena proizvoda. Nakon posljednjeg poteza prištinskih vlasti, potpuno smo obustavili izvoz – istakao je za “Glas Srpske” direktor “Milkosa” Adin Fakić i dodao da su procjene da će akumulirani gubitak ovog preduzeća na kraju godine iznositi oko 400.000 KM.

Na Kosovo ne ide ni roba zeničke kompanije “Arselor Mital”.

– Izvoz na Kosovo je obustavljen. Rješenje ovog problema je veoma važno za naše poslovanje – rekli su u ovom preduzeću.

Portparol Carine samoproglašenog Kosova Adriatik Stavileci rekao je da je od uvođenja taksi na robu iz Srbije i BiH na tamošnje tržište za dvije sedmice ušlo samo 49 kamiona s robom vrijednom 140.000 evra. Prema njegovim riječima, svega 11 kamiona sa robom stiglo je iz BiH.

Ekonomista Goran Radivojac kaže da je teško procijeniti koliki će biti gubitak privrede BiH zbog enormnih taksi koje su uvele prištinske vlasti.

– Ne znamo još da li će gubitak biti milion, dva ili deset miliona maraka, ali je svakako ova situacija veoma štetna i za ekonomiju BiH i Srbije. S ekonomskog aspekta, ovo je potpuno nenormalna situacija i očekujem da će problem biti riješen do kraja godine. Šteta je već nastala i s ekonomskog aspekta ne može se reći da je Kosovo pokazalo bilo kakav partnerski odnos – rekao je Radivojac i dodao da su za BiH posljedice indirektne u smislu smanjenja proizvodnje i plasmana proizvoda.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je u srijedu da Srbija mjesečno gubi oko 42 miliona evra zbog dodatnih taksi koje je uvela Priština.

Prištinske vlasti su početkom novembra povećale porez za deset odsto na svu robu koja dolazi iz BiH i Srbije, a s obzirom na to da ta odluka predstavlja grubo kršenje Sporazuma o slobodnoj trgovini zemalja centralne Evrope (CEFTA), njen opoziv zatražio je tada i Brisel. Priština, međutim, nije povukla tu odluku, već je 21. novembra donijela novu o uvođenju carina od 100 odsto na sve proizvode iz ovih dviju zemalja, što su stručnjaci okarakterisali kao odmazdu ovim zemljama jer su glasale protiv prijema samoproglašenog Kosova u Interpol. (Glas Srpske)

Privredna komora RS

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević kaže za “Glas Srpske” da je ukupna robna razmjena između Srpske i Kosova za devet mjeseci iznosila oko 33 miliona KM, od čega je izvoz iz RS 31 milion maraka.

– U ukupnom zbiru našeg izvoza to nije mnogo, ali je nama svako tržište veoma važno, posebno gledajući iz ugla pojedinačnih preduzeća koja izvoze na Kosovo. Očekujemo reakciju nadležnih iz EU, i to onu koja će rezultirati stavljanjem van snage ovakve odluke, a ne samo deklarativnu, blagu reakciju – rekao je Blagojević.

Najznačajnija roba koju BiH izvozi na Kosovo

gvožđe i čelik

prerađevine od mesa, riba

mlijeko i mliječni proizvodi

drvo, proizvodi od drveta i drveni ugalj

farmaceutski proizvodi

 

Najznačajnija roba koju BiH uvozi sa Kosova

sirova krupna i sitna koža sa dlakom i bez dlake

proizvodi od gvožđa i čelika

piće, alkohol i sirće

plastične mase i proizvodi od plastičnih masa

kaučuk i proizvodi od kaučuka i gume