SARAJEVO, BANJALUKA – Bosna i Hercegovina je jedna od najjeftinijih zemalja za život u svijetu, pokazala su istraživanja specijalizovanog internet-portala Expatistan. Analitičari portala, koji se bavi isključivo poređenjem troškova života, rezultate su dobili na osnovu šest osnovnih tipova troškova. U obzir se uzimaju cijene hrane, smještaja, odjeće, prijevoza, lične njege i zabave. Međutim, očigledno je da analitičari nisu u obzir uzeli da je prosječna neto plata u BiH gotovo 860 KM. Kada se s ovog aspekta pogledaju rezultati istraživanja, situacija se drastično mijenja. A to najbolje znaju građani BiH. Prema podacima objavljenim u junu, građani BiH za ručak potroše 13 KM, dok jedan litar mlijeka košta 1,47 KM. Prosječna cijena mjesečnog najma namještenog stana od 85 kvadratnih metara u većim gradovima košta i do 500 KM.
Prema riječima Dragovana Petrovića iz Udruženja potrošača iz Banje Luke kada se govori o troškovima života, nije moguće zaobići temu primanja građana.
Kako je istakao gotovo 70 posto građana BiH ima probleme s prilivom novca.
“Nijedno istraživanje ne može ponuditi pravi odgovor na pitanje kako uspijevamo preživjeti mjesec. Prema procjenama, mjesečna potrošačka korpa iznosi oko 1.800 KM. Evo, čak i kad u porodici radi dvoje, naprimjer, u prerađivačkoj industriji, teško da mogu pokriti ovu potrošačku korpu, jer mjesečno zarade oko 1.200 KM”, pojasnio je Petrović.
On ističe da se do prosjeka potrošačke korpe dolazi uz racionalnu potrošnju i minimalne potrebe.
“Prehrana kod nas u korpi uzima oko 40 posto, a u Evropskoj uniji je to nešto više od 14 posto. Ako na to dodamo troškove stanovanja, to je ukupno 60 posto mjesečnog budžeta. Penzioneri, naravno, ne mogu ni sanjati da dostignu 1.800 KM. Političari nam nude lijepu sliku sa svojih 860 KM prosječne plate u BiH”, istakao je Petrović.
Prema mišljenju analitičara internet-portala Expatistan, najskuplja za život država regije je Slovenija, zatim Hrvatska i Srbija, pa BiH. U Sloveniji cijena unajmljivanja stana od 85 kvadratnih metara u elitnom dijelu Ljubljane iznosi oko 1.674 KM. Dok za isti stan u običnom dijelu grada treba izdvojiti oko 1.272 KM. Također, cijena režija za mjesec za dvije osobe oko 400 KM.
Slična situacija je i u Hrvatskoj, gdje ćete za najam stana od 85 kvadratnih metara u elitnom dijelu Zagreba morati izdvojiti oko 1.309 KM, a u drugim dijelovima grada oko 905 KM. Građani Zagreba za režije u toku mjeseca potroše oko 319 KM. (Agencije)
Prosječna plata se potroši samo na hranu i smještaj