NJU DELHI – SAD, EU, zemlje Bliskog istoka i EU potpisale su sporazum o međusobnom povezivanju putem mreže željezničkih i morskih puteva, kako bi odgovorile na povećanje kineskog uticaja u regionu Bliskog istoka.

Kako prenosi Blumberg, SAD od početka godine vode suptilne pregovore sa Indijom, Saudijskom Arabijom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) i Izraelom, a plan je da se zemlje Bliskog istoka međusobno povežu željeznicom, kao i sa Indijom i istočnim dijelom EU preko pomorskih puteva.

”Ovo je regionalna investicija od velikog značaja”, rekao je američki predsjednik Džozef Bajden tokom samita zemalja G20 u Nju Delhiju, nakon čega se zahvalio saudijskom princu prestolonasljedniku i de fakto lideru Mohamedu bin Salmanu i indijskom premijeru Narendri Modiju.

Ekonomski koridor Indija-Bliski istok-Evropa će integrisati željezničke linije i lučke veze od Indije do Evrope, preko UAE, Saudijske Arabije, Jordana i Izraela, što će dovesti do bržeg tranzita robe, navodi agencija i dodaje da će taj projekat razviti energetsku infrastrukturu i omogućiti proizvodnju i transport hidrogenskog goriva u sve partnerske zemlje, kao i da će uključiti novi podmorski kabl koji bi taj region povezao radi poboljšanja telekomunikacija i prenosa podataka.

SAD nisu navele rok za završetak ovog projekta, ali je Bajdenov viši savjetnik Amos Hohštajn rekao da će se zemlje sastati u narednih 60 dana da o tome razgovaraju.

Američki zvaničnici odbacili su ideju da se projekat odnosi na suzbijanje kineskog uticaja na tržištima u razvoju, ali jedan neimenovani francuski diplomata je rekao da postoji konkurencija sa kineskom inicijativom Pojas i put i da to nije nužno loša stvar.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je ocijenila da će željeznička veza koja bi bila uspostavljena u okviru projekta poboljšala trgovinske veze EU i Indije za 40 odsto.

Tradicionalne američke saveznice UAE i Saudijska Arabija pristupile su BRIKS-u. SAD i EU posljednjih godina pokušavaju da se suprotstave inicijativi predsjednika Kine Si Đinpinga Pojas i put, u okviru koje je Kina finansirala izgradnju infrastrukture u zemljama u razvoju. Kina je pored toga ojačala veze sa zemljama Bliskog istoka, posredujući u pomirenju Irana i Saudijske Arabije ranije ove godine.