VAŠINGTON/ BRISEL – Pregovori Vašingtona i Brisela o trajnoj suspenziji američkih carina na čelik i aluminijum nisu donijeli uspjeh, a Evropska unija, prema dostupnim informacijama, neće dobiti pristup milijardama subvencija iz američkog paketa finansiranja za ekološke tehnologije.
Kako navodi Frankfurter algemajne cajtung (FAZ), samit EU-SAD u Vašingtonu “teško da je mogao da prođe gore” iz ekonomske perspektive.
Pregovarački krugovi su i prije zvaničnog početka samita govorili da Amerikanci nemaju interes da se postigne sporazum. Oni ipak smatraju da i dalje postoji nada da trenutno djelimično suspendovane carine od 25 odsto na čelik i 10 odsto na aluminijum neće opet stupiti na snagu 1. janura 2024. godine.
Krajnji rok za novi sporazum je 31. oktobar, ali sada je izvjesno da će on biti propušten. Bajdenov prethodnik Donald Tramp uveo je zaštitne carine 2018. godine kao odgovor na veliki višak kapaciteta na globalnom tržištu čelika.
Pod Bajdenom, obje strane su se krajem oktobra 2021. godine dogovorile o djelimičnoj suspenziji tarifa na dve godine. SAD su od EU sada tražile od EU da se unaprijed dogovori zajednička tarifa od 25 odsto na kineski čelik, što nije bilo prihvatljivo za Brisel koji je želio da koraci EU budu usklađeni sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije (STO).
Vašington i Brisel nisu postigle ni sporazum o sirovinama, što predstavlja još veće iznenađenje. Sporazum o sirovinama bi Evropljanima omogućio širi pristup sredstvima iz finansijskog paketa američkog Zakona o suzbijanju inflacije.
Sljedeće godine u SAD će biti predsjednički izbori, što će predsjedniku Džozefu Bajdenu još više otežati politiku okrenutu ka EU. (Tanjug)