BANJALUKA, TREBINJE – Inflacija u Republici Srpskoj je nakon dugo vremena pala, te su cijene u junu u odnosu na maj niže za 0,5 odsto, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.

U ovim podacima ipak se navodi da su u junu ove godine, u odnosu na maj prethodne, cijene u prosjeku više za 1,7 odsto.

Da je ovo samo prosjek, pokazuje i činjenica da su od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene na godišnjem nivou zabilježene u jedanaest, a niže cijene u jednom odjeljku.

Tako su niže cijene na godišnjem nivou u junu ove godine zabilježene u odjeljku odjeća i obuća za osam odsto, zbog sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.

“Najveći godišnji rast cijena u junu 2024. godine, zabilježen je u odjeljku restorani i hoteli 6,3%, usljed povećanja cijena u grupi usluge smještaja od 13,5%, zatim u odjeljku alkoholna pića i duvan 5,0%, zbog povećanja u grupi pivo od 11,6%, a potom i u odjeljku ostali proizvodi i usluge 5,0%, usljed viših cijena u grupi usluge lične higijene od 8,5%.

Slijedi odjeljak rekreacija i kultura sa povećanjem od 4,3%, zbog viših cijena u grupi knjige i udžbenici od 9%, potom odjeljak zdravstvo sa višim cijenama od 2,8%, usljed povećanja u grupi medicinski proizvodi, pribor i oprema od 5,7%, zatim odjeljak prevoz sa rastom od 2,5% usljed viših cijena u grupi ostale usluge vezane za motorna vozila od 22%.

Povećanje od 1,6% zabilježeno je u odjeljku namještaj i pokućstvo, zbog viših cijena u grupi popravak aparata za domaćinstvo od 52,4%, isti procenat povećanja od 1,6% zabilježen je u odjeljku stanovanje, usljed rasta cijena u grupi rente stanara od 16,5%, slijedi odjeljak komunikacije sa rastom od 1,5%, usljed viših cijena u grupi telefonske i telekomunikacijske usluge od 1,7%, zatim odjeljak obrazovanje sa višim cijenama od 0,6%, zbog povećanja u grupi obrazovanje, koje se ne definiše prema nivou od 7,9%, dok je povećanje od 0,5% zabilježeno u odjeljku hrana i bezalkoholna pića, usljed viših cijena u grupi mineralna voda i sokovi od 8,3% i u grupi ostali prehrambeni proizvodi od 5,0%”, navodi se u analizi Republičkog zavoda za statistiku.

Nedeljka Ilijić, predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača “Oaza” iz Trebinja, rekla je da se cijene osnovnih životnih namirnica ne snižavaju.

“Cijena goriva je opet povećana, što znači da se cijene osnovnih životnih namirnica “drže”, a određeni proizvodi poskupljuju. Takođe, gramaža nekih proizvoda je manja, a cijena je veća. Što se tiče potrošača, ovaj pad inflacije se nimalo ne osjeti. Jedino su sezonska sniženja odjeće ili obuće ili namirnica pred istek roka koje su jeftinije. Cijena osnovnih namirnica, kao što su hljeb, mlijeko, brašno, šećer, nije niža. Za meso da ne pričam”, navela je Ilijićeva.

Dodala je da većina potrošača i dalje teško sebi može da priušti osnovne životne namirnice.

“Voće i povrće je takođe preskupo. U sezonama određenog voća i povrća cijene su previsoke. Na primjer, paradajzu, kojem je sad sezona i kojeg baš ima, cijena je baš visoka”, navela je Ilijićeva.

Ekonomista Bojan Lučić kazao je da je pad inflacije u ovim uslovima dobra i ohrabrujuća vijest.

“Procenat nije značajan, ali svakako bio bi prijatan za sve nastavak trenda pada inflacije i stabilizacija cijena. Ukoliko se trend zadrži, realno je očekivati korekciju cijena u pravcu snižavanja. Građani najzad mogu da se nadaju dobrim vijestima i da svoje budžete usklade sa cijenama koje ne osciliraju previše. Snižavanje inflacije je i globalni cilj u EU, tako da je ohrabrujuće da smo i mi na putu ostvarenja tog cilja”, naglasio je Lučić. (Nezavisne, Foto Pixabay)