LONDON – Sve veće suše, oluje i obilne kišne padavine u nekim od najvećih svjetskih ekonomija mogle bi da nanesu gubitke od 5,6 biliona dolara globalnoj privredi do 2050. godine, navodi se u novom izvještaju firme za konsultantske usluge iz sfere okoline GHD.
Ove godine, obilne kiše su izazvale poplave u gradovima u Kini i Južnoj Koreji, te poremetile snabdijevanje vodom i strujom u Indiji, a suša je ugrozila žetvu u Evropi.

Ovakve katastrofe nanose stotine milijardi dolara ekonomske štete. Prošlogodišnje ekstremne suše, poplave i oluje dovele su do globalnih gubitaka od preko 224 milijarde dolara, navodi se u izvještaju.

Pošto će klimatske promjene u narednim decenijama podsticati sve intenzivnije kišne padavine, poplave i suše, ovi troškovi će rasti, dodaju analitičari.

Voda, kada je ima previše ili premalo, može da bude “najdestruktivnija sila koju zajednica može da doživi”, izjavio je Don Holand, šef programa GHD za kanadsko tržište vode.

GHD je procijenio rizike od vode u sedam zemalja koje predstavljaju varijetete ekonomskih i klimatskih uslova: SAD, Kini, Kanadi, Velikoj Britaniji, Filipinima, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Australiji.

U SAD, najvećoj svjetskoj ekonomiji, gubici bi mogli da dostignu 3,7 biliona dolara do 2050, a američki domaći proizvod mogao bi da opada za oko 0,5 odsto godišnje do tada.

Kina, druga po veličini svjetska ekonomija, suočava se sa kumulativnim gubicima od oko 1,1 biliona dolara do sredine vijeka. (Agencije)