VAŠINGTON – Ratovi, dug, klimatska kriza i pandemija zaustavili su napredak u borbi protiv siromaštva, upozorila je Svjetska banka.
Institucija sa sjedištem u Vašingtonu saopštila je da će prema trenutnim trendovima biti potrebno više od 30 godina da se skoro 700 miliona ljudi koji žive sa manje od 2,15 dolara dnevno uzdigne iznad opšte prihvaćene definicije ekstremnog siromaštva, objavio je Gardijan.
U svom Izvještaju o siromaštvu, prosperitetu i planeti, Svjetska banka je navela da je već sada “nemoguće postići” cilj koji su Ujedinjene nacije postavile kako bi se okončalo ekstremno siromaštvo do 2030. godine.
Ekstremno siromaštvo je i dalje zastupljeno u zemljama sa niskim ekonomskim rastom, od kojih su mnoge u Africi.
“Poslije decenija napretka, svijet doživljava ozbiljne zastoje u borbi protiv globalnog siromaštva”, rekao je izvršni direktor Svjetske banke, Aksel van Trocenburg.
U pomenutom izvještaju je navedeno da će biti potrebno više od jednog vijeka da se ispuni cilj podizanja prihoda iznad 6,85 dolara dnevno što se smatra da je prag siromaštva za zemlje sa višim srednjim prihodima, poput Argentine, Bocvane i Kine.
Trenutno, 3,5 milijardi ljudi, skoro polovina svjetske populacije, živi sa manje od 6,85 dolara dnevno, a Svjetska banka je saopštila da porast stanovništva znači da se broj siromašnih prema ovom kriterijumu jedva promijenio od 1990. godine. (Agencije, Foto Pixabay)