VAŠINGTON – Američki predsjednik Donald Tramp saopštio je da je rok stupanja na snagu američkih carina 1. avgust čvrst, ali da je otvoren za produženje, ako zemlje daju predloge.

Na pitanje da li je rok čvrst, Tramp je rekao: “Rekao bih čvrst, ali ne 100 odsto čvrst. Ako pozovu i kažu da bismo željeli da uradimo nešto drugačije, bićemo otvoreni za to”, prenosi ABC.

Tramp je obavijestio najmanje 14 država o novim carinskim stopama koje će stupiti na snagu 1. avgusta, uz napomenu da bi takva carinska politika mogla da se promijeni uz dogovor u oblasti trgovine.

Za Japan i Južnu Koreju određena je carina od 25 odsto. Ista visina carine određena je i za Maleziju, Kazahstan i Tunis. Južnoj Africi, Bosni i Hercegovini uvedene su carine od 30 odsto, Indoneziji 32 odsto, Bangladešu i Srbiji 35 odsto, Kambodži i Tajlandu 36 odsto, a Laosu i Mjanmaru 40 odsto.

Tramp je u pismima upozorio zemlje protiv uvođenja recipročnih poteza, rekavši da će SAD u tom slučaju odgovoriti uvođenjem novih carina. Tramp je u aprilu najavio osnovnu carinsku stopu od 10 odsto za većinu zemalja i dodatne carine koje se kreću do 50 odsto. Kasnije je odložio do 9. jula stupanje na snagu novih tarifa za sve osim za one zemlje kojima je određena stopa od 10 odsto. Novi datum, 1. avgust, omogućava zemljama dodatno tronedjeljno odlaganje, ali takođe primorava uvoznike na produženi period neizvjesnosti zbog nejasnoća oko uvođenja tarifa. (Agencije, Foto Pixnio)