LONDON – Nedostatak osoblja širi se iz sektora prevoza, poljoprivrede i ugostiteljstva u gotovo sve dijelove ekonomije, stvarajući ozbiljan pritisak na srednja preduzeća u Velikoj Britaniji, upozorilo je novo istraživanje.
Više od četvrtine od 500 anketiranih kompanija reklo je da je nedostatak osoblja veliki pritisak na njihovu sposobnost da rade na normalnom nivou, a smanjenje zaliha, zbog poremećaja u lancu snabdijevanja, šteti njihovom poslovanju.
Dok su neke kompanije razmišljale o smanjenju proizvodnje, druge su planirale povećanje cijena, što je dovelo do zabrinutosti zbog rastuće inflacije kako se približava božićni period trgovanja. Skoro petina ih je rekla da povećavaju plate kako bi privukli novo osoblje, dok su drugi uveli dodatne pogodnosti kako bi namamili radnike.
No, u izvještaju, koji je objavila računovodstvena i savjetodavna kompanija BDO, navodi se da bi udarni efekti za potrošače mogli biti znatni, pri čemu je gotovo jedna trećina preduzeća rekla da bi cijene morale porasti u sljedećih od tri do šest mjeseci.
Više od jedne trećine kompanija u istraživanju reklo je da su takođe smanjile vrste proizvoda i usluga u ponudi, a trećina planira učiniti isto u sljedećih mjesec dana, osim ako se situacija radikalno ne poboljša. Sličan udio očekuje da će to dugoročno uticati na raspon dionica.
Preduzeća su krivila pandemiju i Brexit za nedostatak inostranih radnika, a 38 odsto je reklo da nedostatak regionalnih talenata šteti njihovoj sposobnosti da zapošljavaju prijeko potrebno osoblje.
“Brexit, pitanja globalnog lanca snabdijevanja i kovid-19 stvorili su savršenu oluju za britanska preduzeća”, rekao je partner BDO-a Ed Dvan.
Nakon što su se izborila s izazovima pandemije i nadala se nekom predahu, preduzeća su se suočila s većim poremećajima, a u gotovo svim sektorima prijavljen je nedostatak osoblja.
“Ovo je doba preokreta, a izazovi s kojima se suočava pokretač britanske ekonomije ukazuju na dug put pred nama”, rekao je Dvan.
Istraživanje otkriva izazove s kojima se suočavaju svi slojevi britanskog poslovanja. Nedostatak vozača teretnih vozila već je rezultirao nestašicom goriva u cijeloj zemlji, dok su velike kompanije, poput “Tesca”, prošle sedmice upozorile da bi nedostatak radne snage mogao dovesti do ispražnjenih polica supermarketa i panike u kupovini uoči Božića, osim ako Vlada ne ublaži imigracijska pravila.
Vlada premijera Borisa Džonsona od tada je uvela vize za hitne slučajeve, koje će omogućiti da potencijalnih 300 vozača koji dovoze gorivo odmah dođe i ostane do kraja marta, a potencijalnih 4.700 vozača teretnih vozila doputovaće od kraja oktobra i ostati do kraja februara sljedeće godine.
Na drugom mjestu je ugostiteljski sektor, koji takođe pati od nedostatka radnika, jer je svako šesto radno mjesto trenutno upražnjeno, prema najnovijem istraživanju poslovnog povjerenja konsultantske kuće CGA i firme za tehnološke usluge “Fourth”. (Klix)