BANJALUKA – Crno tržište duvanskih proizvoda u BiH polako mijenja strukturu jer se bilježi veliki porast upotrebe nelegalnog rezanog duvana, kao i prodaja duvana i duvanskih proizvoda putem interneta.

Neophodno je da sve državne i entitetske institucije zadužene za suzbijanje nelegalne trgovine rade sinhronizovanije.

Ovo je jedan od zaključaka koji se mogao čuti na online okruglom stolu posvećenom drastičnom rastu prodaje rezanog duvana na crnom tržištu BiH, koji je organizovalo Udruženje ekonomista RS SWOT u sklopu projekta „Stop švercu“ koji se realizuje već treću godinu zaredom.

Povod za organizaciju okruglog stola, u čijem radu su učestvovali predstavnici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, entitetskih inspektorata, ekonomski stručnjaci, predstavnici duvanske industrije i medija, je istraživanje IPSOS-a koje je pokazalo da su u proteklom periodu, na tržištu BiH zabilježeno drastično povećanje prodaje i upotrebe ilegalnog rezanog duvana.

Kako se navodi, procjenjuje se da je u 2022. godini ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhvana bila 2.245 tona, što je 25 odsto više u odnosu na 2021. godinu i skoro 40 odsto više u odnosu na upotrebu u 2020. godini.

Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO BiH je kazao da se bilježi pad ilegalne prodaje cigareta u BiH ali da i dalje postoji problem prodaje duvanskih proizvoda putem online platformi te da se na tom polju preduzimaju neke mjere kako bi se to suzbilo.

„Imamo pomoć od nadležnih MUP-ova koji su puno bolje opremljeni i obučeni za istragu sajber kriminala“, kazao je Kovačević.

Borko Kuzmić iz inspektorata RS je kazao da su imali određene zaplijene duvanskih proizvoda bez akcizne markice i da je uglavnom u pitanju rezani divan.

On je naveo da su kazne blage i da iznose od 300 do 1.500 KM i uhvaćeni se sankcionišu kao lica koja nemaju dokumentaciju o porijeklu robe.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT kazao je da nelegalna trgovina duvanskim proizvodima nanijela štetu budžetima koja se mjeri stotinama miliona KM, te da se taj novac mogao iskoristiti za brojna druga davanja.

Faruk Hadžić, ekonomski analitičar je istakao da ga raduje smanjenje prodaje nelegalnih cigareta, ali da zabrinjava porast prodaje rezanog duvana.

„Dosadašnja sinhronizovana kampanja UIO, inspekcijskih organa, medija je pokazala da kad imate sinhronizovano djelovanje imate i pozitivne efekte“, kazao je Hadžić dodajući da sad imamo i rast naplate akcize na duvan.

„Sada se pronalaze drugačiji načini kako prodati nelegalne proizvode“, upozorio je Hadžić navodeći da se ta prodaja polako seli na online platforme.

Zinaida Babović, menadžer korporativnih poslova i komunikacija u JTI za BiH kazala je da se oporavak tržišta duvanskih proizvoda dogodio između ostalog i zbog presijecanja lanaca krijumčarenja i to prije svega u Crnoj Gori.

„Situacija nikada neće biti zadovoljavajuća jer krijumčari ne spavaju i oni pronalaze nove načine i kanale da svoj ilegalni biznis ostave živim“, kazala je Babović.

Prema njenim riječima nije čudno da se težište prebacilo na rezani duvan što potvrđuju i brojke.