MRKONJIĆ GRAD – Premijer RS Milorad Dodik ocijenio je da se bespotrebno “diže galama” u vezi predloženog nacrta budžeta RS za narednu godinu, jer je jasno da su najavljena smanjenja plata posljedica recesije, koja je kao odraz globalne ekonomske krize, prisutna i u Srpskoj.

“Kriza je došla i ovdje, u privredi ima dosta zastoja, značajan je broj gubitka ugovora u ovoj godini i očigledno manje prihoda u budžetu. Sasvim je normalno kada imate smanjene prihode i smanjen rast bruto društvenog prizvoda da se javna potrošnja mora korigovati. Dakle, nije riječ o sanaciji prethodnih debalansa, već o tome da se na odgovoran način pristupi situaciji”, rekao je Dodik novinarima u Mrkonjić Gradu.

Premijer RS je naveo da je Vlada bila pred situacijom da smanji broj radnika, te istakao da se smanjenjima plata pokazuje odgovornost prema međunarodnim institucijama, prije svega Međunarodnom monetarnom fondu, kako bi se obezbijedio nastavak stendbaj aranžmana.

On je podsjetio da bi smanjenja plata u prosvjeti i policiji iznosila tri odsto i to samo u prvih šest mjeseci naredne godine, a javnoj upravi deset odsto tokom čitave godine, nakon čega bi plate u 2011. godini bile vraćene na sadašnji nivo.

Vlada RS razmatraće sutra Nacrt budžet za 2010. godinu koji je predviđen u iznosu od 1,6 milijardi KM i zakon o izvršenju budžeta za narednu godinu.

Budžetski okvir za 2010. godinu ostaće na nivou rebalansiranog budžeta za ovu godinu.

      

Nacrtom budžeta za narednu godinu predviđeno je smanjenje plata u prosvjeti i policiji od tri odsto u prvih šest mjeseci 2010. godine, a u javnoj upravi deset odsto tokom čitave godine, nakon čega bi, kako je najavio premijer RS, plate u 2011. godini bile vraćene na sadašnji nivo.

Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da još nije dobijena saglasnost sindikata za najavljeno smanjenje plata u RS, ali da očekuje podršku predloženom nacrtu budžeta za 2010. godinu od 1,6 milijardi KM, jer bi se na taj način rasteretila privreda i privredni subjekti.

        On je rekao da smanjenje plata od tri odsto policiji i prosvjeti u prvih šest mjeseci naredne godine znači smanjenje od samo 1,5 odsto na godišnjem nivou, te dodao da bi u javnoj upravi plate bile smanjene 10 odsto tokom cijele godine, a čime bi se napravile uštede na pozicijama plata od oko 20 miliona KM na godišnjem nivou.

        Džombić je naglasio da bi se time ispunile obaveza prema Međunarodnom monetarnom fondu, posebno istakavši da bi značaj bio u tome što bi se dio ušteda usmjerio prema Fondu PIO i na taj način zaštitila najugroženija kategorija stanovništva u RS, odnosno penzioneri.

        On je rekao da je očekivao da sindikati daju podršku ministrima, a pogotovu ministru prosvjete i kulture RS Antonu Kasipovuću, ministru unutrašnjih poslova RS Stanislavu Čađi i ministru uprave i lokalne samouprave RS Zoranu Lipovcu, jer su oni najviše učinili za bolji položaj zaposlenih u ovim resorima, time što su proteklih godina povećali plate za 80 do 100 odsto.

        Džombić je rekao da je upravo zbog toga i očekivao da svi ravnomjerno podnesu teret i uticaj svjetske ekonomske krize u Srpskoj.

        Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović rekao je da Vlada Srpske razumije da je smanjenje plata nepopularna mjera, ali je naglasio da je i RS suočena sa recesijom.

        “Čini mi da se da se zaboravilo da su u prosvjeti plate 2005. godine povećane za 100 odsto, kao i činjenica da je nesklad plata zaposlenih u obrazovanju i drugih budžetskih korisnika prije ovih intervencija bio drastičniji”, rekao je Kasipović.

        On je napomenuo da je Vlada RS mnogo uložila u izgradnju i obnovu škola i dvorana, što takođe predstavlja povećanje standarda u prosvjeti, izrazivši nadu da će se doći do rješenja u razgovorima sa sindikatima.

       

Predstavnici pregovaračkog tima Vlade RS i Saveza sindikata RS na sastanku održanom utorak, 17. novembra nisu postigli saglasnost o smanjenju plata budžetskim korisnicima i broja radniku u narednoj godini.

Izvor Agencije