BEČ/BANJALUKA – Vlada Austrije danas je u potpunosti preuzela posrnulu bankarsku grupaciju Hypo Group Alpe Adria da bi bio izbjegnut slom šeste po veličini austrijske banke.

Austrijski ministar finansija Jozef Proel izjavio je da je riječ o najtežoj situaciji u austrijskom bankarstvu u proteklih nekoliko decenija.

"Prijetila je opasnost od nelikvidnosti banke i da država nije uskočila, danas bi u Hypo banci bila dramatična situacija", rekao je Proel.

Odluka o preuzimanju donesena je poslije maratonskih pregovora austrijske vlade s vlasnicima Hypo banke koji su trajali cio vikend i u kojima je učestvovao i predsjednik Evropske centralne banke banke (ECB) Žan-Klod Triše. Sporazumom je predviđeno da BayernLB austrijskoj državi ustupi svojih 67 odsto udjela u Hypo banci za jedan evro, a za istu simbiličnu sumu svoje učešće prodaće i ostala dva suvlasnika – "Grawe" i pokrajina Koruška.

"Prema sporazumu dosadašnji vlasnici će u spasavanje banke uložiti 1,05 milijardu evra. Vlada Austrije će izdvojiti do 450 miliona evra, čime bi banka dobila dodatni kapital u iznosu od 1,5 milijardi evra", rekao je Proel.

Dogovoreno je da njemačka bankarska grupacija BayernLB, koja je bila većinski vlasnik Hypo banke, obezbijedi 825 miliona evra, austrijska pokrajina Koruška 200 miliona evra, a 30 miliona evra austrijska osiguravajuća kompanija "Grawe". Austrijska država uložiće, osim toga, u ugroženu banku do 450 miliona evra, a u spasavanju te grupacije učestvuju i domaće banke koje će staviti na raspolaganje 500 miliona evra, kako bi se ograničio rizik, odnosno povećala likvidnost banke. Banci je, prema nekim procjenama, potrebna injekcija u visini do dvije milijarde evra da bi izbjegla insolventnost koja joj prijeti zbog otpisa imovine i posljedičnog klizanja stope adekvatnosti kapitala ispod zakonom propisanog minimuma od četiri odsto. Još nije poznato kako će Vlada Austrije preuzeti kontrolu nad Hypo bankom, a kao mogućnost se nameće pretvaranje bar dijela prošlogodišnje državne pomoći od 900 miliona evra u vlasnički udio države.

U Vladi Austrije su istakli da su morali da reaguju na ovakav način, jer stari vlasnici nisu željeli da spasu banku. U BayernLB su, takođe, kazali da nisu imali izbora i drugog scenarija za Hypo banku.

"Za BayernLB je ovo težak, ali neophodan i ispravan korak", rekao je prvi čovjek te njemačke banke Mihael Kemer.

Njemačka pokrajina Bavarska, većinski vlasnik BayernLB, u posljednje vrijeme je, kako bi se riješila Hypo banke, pominjala da će je pokloniti Austriji, ali je iz Beča odmah stigao odgovor da se ne radi o božićnom, već trulom poklonu zbog čega moraju učestvovati u njenoj konsolidaciji.

U Hypo banci su kazali da sada dobijaju snažnog, bogatog, respektabilnog i odgovornog vlasnika, navodeći da je to od najveće važnosti za njihove klijente i radnike.

"To će da znači najveći mogući nivo sigurnosti kojeg jedna banka može da uživa u ovom trenutku globalne finansijske i ekonomske krize i istovremeno da tu istu sigurnost ponudi svojim klijentima, a prije svega štedišama", navode u Hypo banci.

Centralna banka Austrije pozdravila je dogovor za spas Hypo banke ocijenivši da je spriječena opasnost njenog odlaska u stečaj s veoma nepovoljnim posljedicama za njene klijente. Analitičari, takođe, ističu da je nacionalizacijom Hypo banke austrijska vlada spriječila ugrožavanje štednih uloga u toj zemlji. Šef ECB-a Triše rekao je da bi raspad Hypo banke mogao izazvati domino efekat na evropskom finansijskom tržištu i da je veoma značajno da je taj scenario spriječen.

U Hypo banci Banjaluka, jednom od dva ogranka austrijske grupacije u BiH, kažu da su depoziti njihovih klijenata i do sada bili sigurni, a da će ubuduće sa državom Austrijom, kao većinskim vlasnikom njihove matične grupacije, oni postati najsigurniji.

"Vrlo snažno i sigurno ulazimo u narednu godinu s ispunjenim osnovnim preduslovima, a to je adekvatnost kapitala i likvidnost. Najavljene promjene mogu samo popraviti trenutnu situaciju i čak doprinijeti jačanju povjerenja naših klijenata, od građana pa do privrednog i javnog sektora", kaže Srećko Bogunović, direktor Hypo banke Banjaluka.

On kaže da od novog vlasnika u kratkom roku ne očekuje nove smjernice za poslovanje, navodeći da su se mjere koje su već preduzeli u okviru restrukturiranja tokom 2009. godine pokazale dovoljno efikasnim.

"Ovu godinu krize smo, kao i ostale članice Hypo Groupa, iskoristili za reorganizaciju poslovanja u cilju što veće efikasnosti i ekonomičnosti i samim tim još bolje usluge za krajnjeg korisnika. Tokom ove godine mnogo smo uradili na usklađivanju sa zahtjevima Basela II kada je u pitanju tretiranje rizika, posebno kreditnog rizika. Pojednostavljeno, značajno smo smanjili troškove, povećali rezervacije za kreditne gubitke, koje su svakako negativno uticale na profitabilnost, unaprijedili upravljanje rizicima i podigli efikasnost poslovnih procesa", ističe Bogunović.

Agencija za bankarstvo FBiH saopštila je da se s povjerenjem može očekivati da su preduprijeđene i otklonjene sve prijetnje i sumnje za dalje normalno poslovanje Hypo banke, što bi trebalo da se pozitivno odrazi i na veću poslovnost i stabilnost i svih njenih banaka kćerki, uključujući i Hypo banku Mostar, koja je u njihovoj nadlženosti. U Agenciji ističu da mostarska banka normalno posluje i da se ne nalazi u problemima u koje je zapala njena majka banka.

Izvor Agencije