BANJALUKA – Dugo očekivani garantni fond RS, kao jedna od obećanih mera Vlade RS za ublažavanje posledica ekonomske krize, konačno je na vidiku. Vlada RS nedavno je utvrdila nacrt zakona o garantnom fondu RS, a odustalo se od ideje da se on osnuje u okviru Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Ovu, kao i činjenicu da je Vlada RS osnivač fonda, skupština fonda, i jedini akcionar, ekonomisti ocenjuju kao rizik i otvorena vrata za nepotizam. Osim toga, kažu kako će i sam fond, kao još jedna u nizu novoosnovanih institucija, predstavljati dodatni trošak na račun poreskih obveznika.

Poslodavci poručuju da će budno pratiti njegov rad i reagovati ukoliko garancije dobiju oni koji to ne zaslužuju. Inače, fond neće izdavati garancije za finansiranje trgovinama, barovima, bifeima, kafanama, kockarnicama, kladionicama i firmama za finansijsko posredovanje.

Prema sadašnjem modelu, koji je predložila Vlada, osnovni kapital Fonda biće 30 miliona KM, a ukupna garancija prema jednom preduzetniku ne može biti veća od 900.000 KM. Za finansijske institucije garancijska izloženost ne sme biti veća od devet miliona KM.

Iz Ministarstva finansija RS poručuju da će fond premostiti probleme otežanog pristupa bankarskim kre­ditima za preduzetnike, jer će dodatnim garancijama preuzeti deo njihovog rizika. Sredstva Fonda će biti obezbeđena iz budžeta RS i opština, Razvojnog programa, kredita, emisijom hartija od vrednosti, prihoda Fonda i donacija.

Ekonomista Damir Miljević kaže kako je dobro što se "Vlada RS napokon setila da osnuje garantni fond", ali da nema potrebe da se pravi nova institucija u kojoj će vladajuća struktura odlučivati kome će dati garancije.

– Mislim da je to trebalo osnovati u okviru Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS i formirati nezavisne stručne organe da donose odluke. Osnovni problem je upravljačka struktura, jer će sve biti pod partijskom kontrolom, a oni još ne shvataju da je to naš novac. Pitanje je hoće li nas to sve više koštati nego što će doneti koristi – tvrdi Miljević.

Ekspert za preduze­tništvo Saša Petković kaže kako je bilo krajnje vreme da se osnuje garantni fond, ali smatra kako bi trebalo angažovati stručne i nestranačke ljude, kako bi se minimizirao uticaj politike i nepotizma. On ocenjuje kako bi bilo bolje da se obim garancija prema bankama smanji sa 30 na 25 odsto kapitala fonda.

– Time bi se povećala konkurentnost u bankarskom sektoru i smanjile kamatne stope kratkoročnih i investicionih kredita – predlaže Petković.

Predsednik Unije poslodavaca RS Ranko Milić pozdravio je osnivanje fonda, ali misli da neće biti dovoljno novca za garancije. Osim toga, on kaže kako bi u upravljačkoj strukturi fonda trebalo da sede privrednici, koji pune budžet. Tako bi se izbegla mogućnost malverzacija i sumnji u njegov rad.

Praksa da vlada jednom godišnje podnosi izveštaj o radu garantnog fonda parlamentu, poput one u Srbiji, kod nas se neće primenjivati. Zadovoljni i u Agenciji

 Iako Fond neće biti osnovan pod njihovim krovom, u Republičkoj agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća kažu da su zadovoljni predloženim modelom.

”Naš predlog bio je da se osnuje “mali” fond sa jednostavnijim procedurama. Međutim, Vlada RS je odlučila da ovakvim predlogom obuhvati i širu oblast podrške malim i srednjim preduzećima. To je složena institucija sa strogim pravilima funkcionisanja i upravljanje takvim fondom značilo bi dodatno opterećenje za Agenciju”, kažu u Agenciji.

Oni poručuju da će se angažovati da pruže podršku u izradi pravilnika i kriterijuma za garantne linije posebno za početne poslovne aktivnosti, mikrobiznis u poljoprivredi, izvozna preduzeća i mešovita preduzeća sa stranim ulagačem.

Izvor EuroBlic