BANJALUKA – Saveza sindikata Republike Srpske organizovaće štrajk, jer su prava radnika ugrožena, najavila je danas predsjednica Saveza Ranka Mišić nakon sastanka sa ministrom rada i boračko-invalidske zaštite RS Radetom Ristovićem.

“Svako preduzeće dobiće informaciju o tome kada će doći do štrajka, o čemu će se izjasniti svaki radnik”, rekla je Mišićeva novinarima, ali nije precizirala kada će doći do štrajka.

Ona je na današnjem sastanku sa Ristovićem tražila da bude osnovan fond koji će se koristiti u kriznim situacijama, kako bi se radnicima obezbijedio bolji položaj.

“Ukoliko bi Vlada RS izdvojila milion maraka, bilo bi sačuvano 416.000 radnih mjesta, jer bi se od tih para isplaćivale plate”, tvrdi Mišićeva.

Ona smatra da je u RS ozbiljna situacija kada je riječ o položaju radnika i dodala da još nije dobila odgovor o formiranju Fonda solidarnosti.

Ristović je rekao da je Vlada RS uložila 120 miliona KM za nezbrinute radnike i da će izdvojiti još deset miliona KM za zbrinjavanje demobilisanih boraca RS.

“Vlada RS je svjesna teške situacije u privredi, ali je u odnosu na prošlu godinu stanje u toj oblasti popravljeno za 19 odsto”, naveo je Ristović.

On je dodao da je jedan od bitnih segmenata i zapošljavanje pripravnika za koje će biti izdvojeno dva miliona KM.

“Sfera energetike i rudarstva povećava proizvodnju, a Vlada će doprinijeti da zapošljavanjem radnika u toj oblasti poboljša zaposlenost u RS”, rekao je Ristović.

On je naglasio da je cilj Vlade RS da se potpiše kolektivni ugovor sa sindikatom RS i unijom poslodavaca naglašavajući da je taj ugovor u interesu potpisnika i ukupnog stanja u Srpskoj.

Republički odbor Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske ocijenio je danas da je stanje u toj privrednoj grani katastrofalno, te odlučio da se organizuje štrajk upozorenja, a potom, ukoliko bude potrebno, i generalni štrajk u aprilu.

Odluka je donesena na današnjoj sjednici Republičkog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije u Bijeljini na kojoj su članovi odbora analizirali aktuelni, materijalni i socijalni momenat zaposlenih u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

Na sjednici je konstatovano da poslodavci kasne sa isplatama plata, a sa uplatama doprinosa i do deset mjeseci.

Predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovan Jovanović rekao je novinarima nakon sastanka da su radnicima ugrožena osnovna ljudska prava i dostojanstvo, da nemaju mogućnost da se liječe, niti da ovjeravaju knjižice ili da idu na bolovanje.

“Podržavamo zahtjeve Udruženja poslodavaca koji su upućeni izvršnoj vlasti, posebno kod reprogramiranja obaveza nastalih prije nekoliko godina, jer će se time preduzeće dovesti u stanje normalnog poslovanja. Međutim, pored teške situacije, radnici i dalje traže da se po svaku cijenu sačuvaju stečena prava – prije svega da radnik koji je u obavezi da radi mora biti i plaćen. Traže i očuvanje radnih mjesta, jer poslodavci koriste i zlouptrebljavaju ekonomsku krizu i izmišljaju nove poslove i potpisuju nove ugovore sa radnicima kojima im se smanjuje obim prava dobijenih kolektivnim ugovorom”, rekao je Jovanović.

Prema njegovim riječima, Granski sindikat danas je u Bijeljini ocijenio da se ne bi smjelo podleći pritiscima političara, iako ima svakodnevnih uticaja na sindikalce.

On je ponovio da štrajk upozorenja predstoji, najvjerovatnije, u aprilu, nakon što se svi granski sindikati još jednom dogovore i donesu konačnu odluku.

“U ovoj grani privređivanja zaposleno je 10.700 radnika u RS, ali se svakim danom ovaj broj smanjuje. Kriju li to poslodavci stvarne podatke ili je riječ o nečem drugom?”, zapitao je Jovanović i istakao da je teško prihvatiti činjenicu da poslodavci prikrivaju stvarno stanje.

Član Izvršnog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrija Staša Rosić, predstavnik Fabrike duvana iz Banjaluke, istakao je da se radnička prava krše do te mjere da je preostala jedino borba putem štrajka.

“U Fabrici duvana, jedinom našem prerađivaču duvana, prosjek plata za ukupno 370 zaposlenih u ovoj fabrici iznosi 465 KM i on je nedopustivo, duplo manji u odnosu na gradski i republički prosjek”, rekao je Rosić i istakao nezadovoljstvo radnika te fabrike, koji su spremni na štrajk.

Predsjedništvo Saveza sindikata RS donijelo je na sjednici održanoj 29. janura u Banjaluci Zaključak o organizovaju štrajka upozorenja.

Štrajkom upozorenja radnici traže dosljedno poštivanje zakona iz oblasti rada, socijalne zaštite i Zakona o doprinosima, potunu primjenu potpisanih kolektivnih ugovora, hitno potpisivanje Opšteg kolektivnog ugovora, redovnu isplatu plata u skladu sa kolektivnim ugovorima, plaćanje prekovremenog rada s tim da, kako su naveli, njegovo trajanje ne može biti duže od Zakonom dozvoljenog.

Prema tom zaključku, radnici traže i slobodno formiranje sindikata u skladu sa iskazanim željama radnika, zabranu svih oblika i vrsta pritisaka na radnike, te socijalni dijalog na svim nivoima, bez alternative.

Sindikat trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Republike Srpske uključiće se u generalni štrajk upozorenja ukoliko Generalno vijeće Saveza sindikata RS donese odluku o njegovom organizovanju, potvrdio je predsjednik ovog sindikata Goran Savanović.

“Dajemo apsolutnu podršku pregovaračkom timu Saveza sindikata RS u njegovim zahtjevima. Tražimo pravo na rad, te isplatu prema tom pravu koje je pedviđeno Zakonom o radu, međunarodnim konvencijama i kolektivnim ugovorima”, poručio je Savanović nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS.

        On je naglasio da je u prošloj godini oko 2.000 radnika u oblasti trgovine ostalo bez posla, ističući da velikli problem u oblasti trgovine, turizma i ugostiteljstva predstavlja i neučlanjenje radnika u sindikat.

        “Inspekcija rada nedovoljno radi na rješavanju problema `rada na crno`, iako ima na hiljade radnika koji tako rade u ovima oblastima”, smatra Savanović.

        Kao najveće probleme radnika u ovim oblastima Savanović je naveo neredovnost plata, nepoštivanje koeficijanta i cijene rada, te težak odnos sa “novokomponovanim biznismenima” koji radnika tretiraju kao predmet dolaska do bogatstva.

        U RS po zvaničnim statističkim podacima u oblasti trgovine i turizma radi oko 68.000 radnika, što je otprilike 26 odsto od ukupnog broja zaposlenih radnika u RS.

Izvor Agencije