BANJALUKA – Glavni zadatak novoformiranih privrednih sudova u Republici Srpskoj je da efikasnim i blagovremenim intervencijama odmrznu nekoliko stotina miliona maraka koji su blokirani u sudskim postupcima kako bi bili “upumpani” u privredu RS, izjavio je predsjednik Višeg privrednog suda u Banjaluci Bogdan Gajić.

– Specijalizacija sudova je bila nužna, jer većina država u okruženju takođe ima privredne sudove. Očekujemo efikasan rad privrednih sudova radi rješavanja višegodišnjih sporova i deblokadu milionskih suma koje su u njima blokirane – rekao je Gajić.

Visoki sudski i tužilački savjet BiH (VSTS) imenovao je čelne ljude i 32 sudije u privrednim sudovima u Banjoj Luci, Bijeljini, Doboju, Istočnom Sarajevu i Trebinju koji sa radom počinju 1. maja.

Privredni sudovi će biti nadležni za rješavanje privrednih sporova, stečaja, likvidacije i registracije preduzeća.

– Ako sve bude kako je planirano, već u maju trebalo bi da presuđujemo u privrednim sporovima – istakao je Gajić.

Za rad privrednih sudova u RS u 2010. godini planirano je sedam miliona maraka, a očekuje se da oni značajno rasterete postojeće osnovne sudove i doprinesu bržem rješavanju privrednih sporova.

Predsjednik Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci Lejla Kosić kazala je da ovu pravosudnu instituciju čeka 11.088 predmeta koji su do sada bili pred privrednim odjeljenjem banjolučkog Osnovnog suda.

– Privredni sporovi ranije su u sudovima stajali i po deset godina. Sada očekujemo znatno brže rješavanje ovih predmeta od kojih će privreda osjetiti veliku koristi, jer su neki od njih milionske vrijednosti – kazala je Kosićeva.

Pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci zaključno sa februarom bilo je 4.540 privrednih sporova, 5.817 sporova male vrijednosti, 106 stečaja, 122 neriješene likvidacije i 504 registracije.

– Privredna odjeljenja Osnovnog suda u Banjoj Luci su bila zatrpana brojnim predmetima i nisu bila u stanju da efikasno rješavaju ove sporove – rekla je Kosićeva.

Dodala je da je u interesu privrednika u RS da se privredni sporovi rješavaju što brže.

– Kada privrednici nemaju solventnih sredstava ugroženo je njihovo poslovanje. Zato su bili potrebni specijalizovani privredni sporovi – navela je Kosićeva.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kazao je da poslodavci daju punu podršku radu privrednih sudova.

– Brzim i efikasnim presudama privredni sudovi bi trebalo da, osim naplate potraživanja, uvedu više reda i odgovornosti u finansijsko poslovanja i izmirivanje privrednih obaveza u Srpskoj – rekao je Milić.

Naglasio je da da su brojna preduzeća bila primorana da stave katanac na vrata, jer zbog predugih sudskih sporova nisu uspijevali da naplate potraživanja.

Na poziciju predsjednika Okružnog privrednog suda u Doboju imenovana je Jovanka Jovanović, na čelu trebinjskog Okružnog privrednog suda će biti Smajil Begović, u Istočnom Sarajevu ovu funkciju će obavljati Aida Šain, a sudija Miroljub Mitrović je imenovan za vršioca dužnosti predsjednika Okružnog privrednog suda u Bijeljini.

Sastanak

Predstavnici privrednih sudova u Republici Srpskoj danas će održati sastanak sa ministrom pravde RS Džerardom Selmanom o ispunjavanju materijalnih uslova potrebnih za rad ovih pravosudnih institucija.

Izvor Glas Srpske