VAŠINGTON – Neuspješna politika SAD na Bliskom Istoku, uspon Kine i pad ekonomske legitimnosti dolara, kao svjetske rezervne valute, mogu da dovedu do zalaska američke hegemonije – smatra ekonomista analitičkog centra Kraljevski institut „Elkano“ Migel Iglesijas.

Dolar se nalazi na silaznoj putanji. To ilustruju i cifre – u posljednjoj deceniji smanjeno je prisustvo dolara u rezervama centralnih banaka u svijetu.

Tokom 2014. godine obim globalnih dolarskih rezervi pao je ispod psihološke granice od 60 odsto, što je najgori pokazatelj od 90-tih godina.

U vremenima kada je moć SAD dostigla vrhunac, rezerve američke valute premašivale su 70 odsto svjetskih rezervi – navodi Iglesijas za „El pais“.

Američka valuta, kao i svaki drugi monetarni sistem, zasnovana je na legitimnosti njenog eminenta – institucija koja emituje novac treba da posjeduje dovoljnu snagu kako bi osigurala njegovo dalje korišćenje i „monopol na primjenu nasilja“.

SAD su iskoristile svoj monopol na nasilje /kao svjetski policajac/ kao legitimnu osnovu za početak rata u Iraku, kao i za vrijeme globalne ekonomske krize 2008. godine, piše španski ekonomista.

Međutim, neuspjeh vojne kampanje u Iraku i aktuelna politika Vašingtona na Bliskom Istoku pretvaraju se u nevolju i nestabilnost u regionu, dovodeći u sumnju pravo SAD da osiguravaju korišćenje dolara pomoću statusa „svjetskog policajca“.

U prošlosti, u trenucima nestabilnog monetarnog sistema, SAD su se obraćale svojim saveznicima Japanu i Njemačkoj sa zahtjevom da promjene tekući makroekonomski kurs, kako bi ublažile posljedice po dolar.

Ali, Vašington to ne može da traži od Kine, koja ne zavisi od vojne protekcije SAD i smatra sebe za regionalnog lidera, koji je u stanju da prekine američku hegemoniju u Aziji.

Svi ovi faktori potvrđuju da slabljenjem vojne i ekonomske moći SAD – slabi i američki monetarni sistem.

Najvjerovatniji scenario jeste dalji pad dolara, uz jačanja drugih valuta: kineskog juana i evra, ako se uspije stabilizovati, zaključuje Migel Iglesijas. (Agencije)