DREZDEN – Izlazak Grčke iz evrozone je mogućnost ali neće označiti kraj monetarne unije, rekla je danas direktor Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard.

„Izlazak Grčke je moguć i taj scenario neće biti nimalo jednostavan za evrozonu, ali, vjerovatno neće značiti ni kraj monetarne unije“, izjavila je Lagardova za njemački dnevnik „Frankfurter algemajne cajtung“.

Ona je odbacila ocjenu Atine da je neminovan dogovor sa njihovim kreditorima.

„Malo je vjerovatno da će u narednim danima biti postignuto sveobuhvatno rješenje. Poslije pozitivnih signala iz Grčke prije desetak dana, prošle sedmice ponovo je došlo do otrežnjenja“, istakla je Lagardova.

Prema njenim riječima, još mnogo posla mora da se obavi i MMF nije spreman da uplati dodatni novac bez jasnog obećanja za provođenje reformi.

Eventualni izlazak Grčke iz evrozone neće značiti povratak dužničke krize iz 2012. godine, ali će izmijeniti prirodu monetarne unije, izjavila je višerangirani analitičar bonitetne agencije „Moodys“ Ketrin Muelbroner.

Brojni analitičari smatraju da će Grčka biti primorana da izađe iz evrozone, ukoliko ne uspije da postigne dogovor sa kreditorima i dobije dodatnu finansijsku pomoć.

„Ne mislimo da bi izlazak Grčke bio bez posljedica. To bi izmijenilo lice i prirodu evrozone, koja bi trebalo da je trajna kategorija“, kaže Muelbronerova i dodaje da bi Portugalija bila ugrožena izlaskom Grčke iz monetarne unije.

Prema njenim riječima, uticaj izlaska Grčke bio bi ograničen zaštitnim programom Evropske centralne banke, ali bi mogao da utiče na korporativne operacije.

Grčka Vlada je saopštila da je počela izrada nacrta sporazuma sa kreditorima kojim će biti otvoren put ka puštanju posljednje tranše finansijske pomoći, ali su evropski zvaničnici to demantovali.

Grčka i evropski i kreditori iz Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ već četiri mjeseca pregovaraju o reformama bez ikakvog napretka. Bez dogovora, Atina bi mogla bankrotirati u narednih nekoliko sedmica.

Nova runda razgovora počela je juče u Briselu i zamjenik ministra spoljnih poslova Euklid Cakalotos, koji je i jedan od glavnih pregovarača sa kreditorima, rekao je da su dvije strane počele rad na izradi nacrta sporazuma na tehničkom nivou, u skladu sa dugotrajnim zahtjevima Atine da ne bude smanjenja plata i penzija, te da se smanji ciljani iznos za budžetski višak.

Međutim, potpredsjednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis istakao je da su dvije strane daleko od izrade nacrta sporazuma.

„Naporno radimo da osiguramo dogovor, ali još nismo blizu sporazuma“, rekao je Dombrovskis.

Drugi zvaničnici iz evrozone su bili mnogo direktniji i jedan od njih je grčke komentare nazvao „besmislicom“, a drugi je izrazio želju „da je to istina“. (Agencije)