BANJALUKA – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ Branislava Milekić potpisali su ugovor o koncesiji za izgradnju i korištenje vjetroelektrane „Hrgud“ u opštini Berkovići, čija ukupna vrijednost iznosi 127 miliona KM.

Đokić je, nakon potpisivanja ugovora, izjavio novinarima u Banjaluci da je planirana izgradnja vjetroelektrane kapaciteta instalisane snage 48 megavata sa 16 objekata, odnosno sa po tri megavata po jednom objektu, te da se očekuje da ovaj projekat bude realizovan u narednih nekoliko godina.

On je rekao da će ovaj projekat biti finansiran sa 60 miliona evra kredita Njemačke razvojne banke, dok će Elektroprivreda Republike Srpske za ovaj projekat obezbijediti 8.380.732 KM.

„Potpisivanjem ovog koncesionog ugovora, Vlada Republike Srpske okončala je pregovarački postupak i dodijelila koncesiju za izgradnju prve vjetroelektrane u Republici Srpskoj koju će graditi `Elektroprivreda Republike Srpske`“, istakao je Đokić.

On je podsjetio da su u ranijem periodu provedene detaljne istražne radnje na području Hercegovine, koje su pokazale da postoje dovoljne količine vjetra na ovom lokalitetu i da je moguće graditi ovakve energetske objekte.

Đokić je napomenuo da je Vlada Republike Srpske odlučna da nastavi ubrzano voditi projekte energetike, odnosno izgradnje energetskih objekta za proizvodnju električne energije, naročito iz obnovljivih izvora.

„Na ovaj način Republika Srpska ide u dalji strateški razvoj sektora energetike na način da podstiče proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Ovo biti prvi objekat ovog tipa izgrađen i u BiH“, kaže Đokić.

On je naveo da će realizacija ovog projekta imati tri faze, od kojih prva obuhvata dodatna istraživanja, projektovanje i pribavljanje adekvatnih dozvola, druga – izgradnju, a posljednja – eksploataciju objekta, odnosno puštanje energije u mrežu.

Đokić je rekao da se koncesija daje na period od 50 godina.

On je rekao da „Elektroprivreda Republike Srpske“, kao nosilac razvoja sektora energetike u Srpskoj, spremna i osposobljena kadrovski, finansijski i organizaciono da može realizovati ovaj projekat.

Đokić je podsjetio da je na lokalitetu Trusine u Hercegovini dodijeljena koncesiona naknada u postupku drugom koncesionaru „Eol prvi“, koji provodi intenzivne aktivnosti na realizaciji ovog ugovora.

On je rekao da očekuje da će u 2017. godini biti vrlo konkretnih radova na izgradnji ovog objekta, dok bi vjetroelektrana Trusina kod Nevesinja trebalo tehnički da bude završena 2018. godine.

Generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ Branislava Milekić podsjetila je da je Njemačka razvojna banka 2012. godine obezbijedila 600.000 evra donatorskih sredstva na osnovu kojih su započeta istraživanja karakteristika vjetra na pet perspektivnih lokacija u Hercegovini.

„`Elektroprivreda Srpske` opredijelila se za lokaciju Hrgud, kao jednu od najperspektivnijih lokacija“, istakla je Milekićeva.

Ona je rekla da je potpisani koncesioni ugovor polazna osnova kako bi se dalje nastavile aktivnosti oko zaključivanja ugovora sa Njemačkom razvojnom bankom u okviru Ministarstva finansija, resornog ministarstva i „Elektroprivrede Srpske“.

Đokić i Milekić prebacuju krivicu za gubitke RiTE „Gacko“

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić smatra da priče o mogućem zastoju proizvodnje električne energije u Rudniku i Termoelektrani „Gacko“ predstavljaju klasičan vid politikanstva lokalnih dušebrižnika.

„Kada se pojavila ideja da će se tamo graditi nova termoelektrana, sada se traže krivci za trenutno stanje u termoelektrani `Gacko`, kako bi se kompromitovali napori koje činimo da se razvije ovaj sektor“, rekao je Đokić danas novinarima u Banjaluci.

Đokić je poručio da Vladu i resorno ministarstvo neće zaustaviti takve politikanske priče, jer će Ministarstvo biti odlučno da radi svoj dio posla zajedno sa menadžmentom „Elektroprivrede Republike Srpske“.

On je rekao da je za osam mjeseci ove godine imao pet sastanaka koji su bili posvećeni RiTE „Gacko“, uključujući posjetu proizvodnom pogonu ove elektrane.

„To samo pokazuje koliki doprinos Vlada i resorno ministarstvo daju u želji da imamo stabilno poslovanje cijelog sistema `Elektroprivrede Republike Srpske`, a naročito onih dijelova sistema koji imaju tegobe“, naveo je Đokić.

On je rekao da je nesporno da teškoće imaju RiTE „Gacko“ i RiTE „Ugljevik“ zato što rade u drugačijim uslovima u odnosu na proizvođače iz hidroenergije.

Đokić je rekao da Uprava RiTE „Gacko“ mora da shvati da imaju problem i da ga rješavaju, podsjetivši da je ovo preduzeće u novom tarifnom postupku koji je obustavljen imalo razumijevanje za svoje uvećane troškove.

„Da je taj tarifni postupak priveden kraju, sigurno je da bi njihovo finansijsko stanje do kraja ove godine bilo drugačije i povoljnije, a naredne godine znatno bolje“, istakao je Đokić.

Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić smatra politikanstvom priče o mogućem zastoju proizvodnje električne energije u Termoelektrani „Gacko“.

Ona je rekla da je Termoelektrana „Gacko“ za prvih šest mjeseci ove godine imala gubitak od 16,6 miliona KM, te da očekuje da će se ovaj gubitak do kraja godine značajno smanjiti i stepen likvidnosti povećati.

„Trenutna cijena električne energije ne omogućava poslovanje naših termoelektrana, naročito Termoelektrane `Gacko` koja je imala nižu cijenu. Sa druge strane, ova termoelektrana je u prvom polugodištu imala remont i tada nije imala prihoda i normalno je da ostvari gubitak“, navela je Milekićeva.

Milekićeva je podsjetila da je Termoelektrana „Gacko“ u prethodnom periodu imala nekoliko nemilih događaja koji se odnose na klizište i poplave u rudniku koji su uticali na završetak eksploatacije u postojećem kopu.

Ona je navela da je Termoelektrana „Gacko“ u fazi investiranja u otvaranje novog rudnika, te da je u takvim okolnostima ne koristeći značajna kreditna sredstva za otvaranje rudnika normalno da sa stanovišta likvidnosti situacija u ovoj termoelektrani nije sjajna.

Milekićeva je istakla da je poseban problem termoelektrane „Gacko“ taj što je ova termoelektrana od 2009. godine do danas imala cijenu na pragu elektrane 6,93 feninga, dok je Termoelektrana „Ugljevik“ imala cijenu 7,71 feninga.

Prema njenim riječima, eksploatacija uglja je u suštini osnova razlike u pomenutoj cijeni.

„Cijena električne energije koju regulator odredi za tarifne kupce u Srpskoj ne sadrži nikakvu dobit, niti razvojnu komponentu. Ta cijena ne omogućava da mi razvijamo termoelektranu ili neku hidroelektranu“, kaže Milekićeva. (Agencije)