VAŠINGTON – Bruto domaći proizvod (BDP) BiH će ove godine ostvariti rast od 2,0 odsto, a iduće godine od 3,0 odsto, prema objavljenom oktobarskom izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

U novom izvještaju „Perspektive svjetske ekonomije“, MMF prognozira da će BDP Srbije ove godine ostvariti rast od 0,5 odsto, a u narednoj godini rast od 1,5 odsto i da će inflacija u Srbiji ove godine iznositi 1,6 odsto, a 2016. godini 3,4 odsto, da će deficit tekućeg računa Srbije biti 4,0 odsto BDP-a u 2015, a dogodine će pasti na 3,8 odsto, dok će stopa nezaposlenosti ove godine biti 20,6 odsto, a naredne godine 21,8 odsto.

MMF je ove godine, u maju, već revidirao svoju prošlogodišnju prognozu privrednog rasta Srbije sa minus 0,5 procenata na 0,0 odsto, a sada je ponovo povećao procjenu rasta srpskog BDP-a na 0,5 procenata.

Srbija je svrstana u grupu evropskih zemalja u razvoju, koje će, prema projekcijama MMF-a, ostvariti skroman rast od 3,0 odsto u 2015/2016. godini.

Ovaj region je, kako tvrdi međunarodni kreditor, imao koristi od nižih cijena nafte i postepenog oporavka u evrozoni, ali je takođe pogođen usporavanjem privrede Rusije i efektima rasta korporativnog duga po osnovu investicija.

Kako se navodi u izvještaju, privredni rast u području centralne i istočne Evrope ostaje snažan, pri čemu će Mađarska i Poljska nastaviti da rastu po stopi od 3,0 odsto ili iznad tog nivoa u 2015. godini, ali će u području jugoistočne Evrope rast biti nešto slabiji (sa izuzetkom Rumunije), uz rast BDP-a u Bugarskoj, Hrvatskoj i Srbiji ispod 2,0 odsto, navodi se u izvještaju.

Kada je riječ o zemljama regiona, MMF predviđa da će BDP Hrvatske porasti za 0,8 odsto u 2015. godini i za 1,0 odsto u 2016. godini, dok za Bosnu i Hercegovinu prognozira rast privrede od 2,0 odsto u ovoj, i od 3,0 odsto u 2016. godini.

Bugarska će, prema procjeni MMF-a, ove godine imati rast BDP-a od 1,7 procenata a iduće godine 1,9 odsto, Albanija 2,7 u ovoj i 3,4 odsto u 2016. godini, Mađarska 3,0 odsto i 2,5 odsto, Makedonija 3,2 odsto i ove i sljedeće godine, Crne Gora 3,2 odsto u tekućoj, odnosno 4,9 odsto u idućoj godini, i Rumunij 3,4 odsto, odnosno 3,9 odsto za navedene godine.

Međunarodni monetarni fond je inače snizio globalne prognoze rasta i upozorio na trend rasta zaduženosti rastućih ekonomija. Izvještaj je pokazao da su snižene prognoze rasta u zemljama sa niskim dohotkom i zemljama u razvoju, te umjesto šest odsto iz 2014, prognoza za ovu godinu je 4,8 odsto, navedeno je u materijalu koji je Jubelee USA Network dostavio novinarima.

Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard u svom govoru pred godišnje susrete, nazvala je globalni rast razočaravajućim i nejednakim i pozvala na promjenu politika kako bi se ovi ekonomski izazovi prevazišli.

Ona je posebno naglasila da je spoljni dug u rastućim tržištima zabrinjavajući. Trenutno, gotovo 50 zemalja svijeta suočavaju se sa zabrinjavajućim nivoom duga.

„Lagard je u pravu da ovi izazovi zaslužuju pažnju. U 2013. MMF je objavio preporuke kako bi se stanje duga popravilo i to bi morali da poštujemo“, rekao je Endru Hejnauer iz Jubelee USA Network. (Agencije)