BEOGRAD – Poslanici Skupštine Srbije započeli su pretres više od 400 amandmana na predloženi budžet za narednu godinu i preostalih 11 zakonskih predloga koji su na dnevnom redu tekuće sednice.

Predlogom zakona o budžetu za 2016. predviđeni su prihodi od 997,4 milijarde dinara, a rashodi od 1.119 milijardi, dok je za plate zaposlenih predviđeno 184,28 milijardi dinara.

Deficit će, kako je planirano, iznositi 121,8 milijardi dinara.

Predloženi budžet, kao i budžet za 2015. godinu, dobili su podršku MMF i predstavljaju ključni deo Programa koji istovremeno rešava problem deficita, ali i strukturne probleme koji taj deficit uzrokuju.

Usvojen zakon o budžetu za 2016. godinu trebalo bi, prema planu, ubrzo da se nađe pred Bordom direktora MMF-a, od koga se očekuje da pre Božića, 25. decembra, potvrdi Srbiji pozitivnu ocenu treće revizije zaključenog aranžmana.

Premijer Aleksadar Vučić rekao je da će građani dobiti dobar, izbalansiran budžet, te da prvi put posle 43 godine neće biti rebalansa.

Premijer se pohvalio u parlamentu da Srbija prvi put posle 43 godine nije imala rebalans budžeta, odnosno manje prihode i veće rashode od prvobitnog plana.

"Prvi put smo imali veće prihode, a rashode smo smanjili. To je veliki uspeh i velika stvar i ja vama čestitam na tome", rekao je Vučić.

On je dodao da ne može sa sigurnošću da obeća da neće biti rebalansa u narednoj godini, ali da će vlada gledati da ga ne bude.

Vučić je rekao da Srbija prvi put ima javne finansije koje, istina, nisu još kao apoteka, ali da su blizu da to budu.

"Mi uvek izlazimo sa slabijim i konzervativnim procenama od onoga što će da se dogodi", naveo je Vučić i podsetio da, kada je vlada predviđala deficit za ovu godinu od 192 milijarde dinara, Fiskalni savet je izrazio bojazan da će on otići na 230 milijardi.

Međutim, naglasio je, deficit, sa svim onim što vlada preuzima iz prošlosti, uključujući dugove prema NIS-u i vojnim penzionerima, koji će ove godine biti plaćen, neće preći 80 milijardi.

"Umesto da bude 230 milijardi, sve je daleko bolje i od onog što sam najavljivao. Bez preuzimanja duga prema Rusima i prema vojnim penzionerima, naš deficit ne bi bio ni 61 ili 62 milijarde dinara. A to je više nego tri puta manje od onoga čime bi MMF bio zadovoljan", konstatovao je Vučić.

Premijer je rekao da je saglasan sa Fiskalnim savetom i zahvalio im je na pozitivnoj oceni o prihodima za 2016. koji su dobro izračunati, ali je primetio da je to konzervativna računica.

"Savet je rekao da nije bilo foliranja, da se planiraju prihodi, a ja ću da vam kažem da je pokazana veća ozbiljnost u tome", naveo je on, obrazažući to time što je vlada u oktobru, zahvaljujući digitalizaciji koja je urađena na vreme, uspela da naplati 105 miliona evra ili 13 milijardi dinara od operatera za 4G mrežu.

"Mi taj novac još nismo uzeli. Iznenadili smo ih što smo rekli da nam to uplate tek u januaru 2016. Zvali su da pitaju (operateri) da li Vučić zna o čemu se radi, ja sam se javio i rekao da nećemo da prikazujemo idealne bilanse nego ćemo to da uštedimo i da kasnije trošimo", rekao je Vučić i dodao da je zato govorio da je "veći MMF od MMF-a i zato volim i Fiskalni savet.

Govoreći o subvencijama za preduzeća za koja je Fiskalni savet konstatovao da nisu detaljno prikazane u budžetu za 2016. on je rekao da će otkloniti sve sumnje na rashodnoj strani, i da će pročitati sve – svaki dinar i gde će ići subvencije kojim firmama kako ne bi nešto bilo netransparentno.

Vučić je poručio da je važno sačuvati mir i stabilnost i da podršku ne dobiju oni koji su se pozivali na scenarije haosa i nemira.

"Srbija je na dobrom putu i siguran sam da i sledeće godine, uz vašu podršku i pomoć, možemo da se nadamo boljim rezultatima", rekao je Vučić.

On je dodao da će morati mnogo više i da se radi sa lokalnim samoupravama kako bi i one smanjile svoj deficit i počele da se ponašaju odgovornije.

"Ovo je jedina zemlja u regionu u kojoj nije ispaljena nijedna patrona suzavca u prethodnoj godini, ni na nas, ni na vas, ni na bilo koga drugog, niti na migrante. Srbija je uspela da sačuva potpunu stabilnost uprkos svim najava i lošim i negaitnim prognozama", rekao je Vučić.

Premijer je dodao da je uveren da će Srbija u 2016. ući sa dobrim vestima, sa otvorenim pregovaračkim poglavljima za priključenje Evropskoj uniji, ali i dodao da će morati da se radi još bolje i napornije kako bismo živeli u uređenijoj i pristojnijoj zemlji.

U narednoj godini predstoji još dinamičniji rast

Vučić je poručio da je Predlog budžeta za narednu godinu ozbiljan i odgovoran, da je Vlada Srbije uspela da spreči bankrotstvo, da u ovoj godini iz recesije uđe u  period dinaičnog rasta, te da nam u 2016. predstoji još dinamičniji rast.

"Ova godina ostaće upamćena po tome što smo popravili položaj na Doing Business listi, očuvali vitalne nacionalne interese, pokazali da nismo genocidni narod, da smo OEBS predsedavali na najbolji način i da smo uspeli da sačuvamo celovitu Srbiju u Unesko", rekao je vučić.

Srbija, dodao je, uspela je da očuva regionalnu stabilnost da popravi odnos sa komšijama, rekavši da pritom pre svega misli na obeležavanje godišnjice Srebrenice, ali i da napravi dobar ambijent za još brži razvoj u narednoj godini.

Vučić je rekao i da je Vlada Srbije pred važnom odlukom koju sutra treba da donese u vezi sa privatizacijom Telekoma.

"Sutra imamo poslednji sastanak sa privatizacionim savetnikom", rekao je Vučić napomenuvši da su mnogi to pitanje koristili za političke spletke i bacanje svakojakog kamenja na ministre i ljude iz vlade.

Ukazao je da je Srbija u prethodnom periodu uspela da sačuva punu stabilnost jedina je zemlja u kojoj, kako je rekao, nije ispaljen nijedan suzavac.

"Srbija uspela da sačuva apsolutni mir i stabilnost, uprkos svim negativnim prognozama", kazao je premijer i dodao će Srbija i u 2016. ući sa dobrim vestima, sa otvorenim poglavljima, što je veoma važno za priliv stranih investicija.

Građani će dobiti dobar budžet

"Donosimo jedan dobar budžet  i ja ću reći da smo mi veoma konzervativni u tom budžetu. Volim uvek da čujem savete Fiskalnog saveta, ali ćete danas moći da vidite – ja sam spremio sve šta su govorili pre godinu dana Fiskalni savet, političari bišeg režima, mediji", rekao je Vučić novinarima posle predstavljanje knjige najvažnijih infrastrukturnih projekata koje će Srbija realizovati, a pre odlaska u Skupštinu, gde će obrazlagati budžet.

On je dodao da će se ispostaviti da je bio u pravu po svim brojevima, odnosno prognozama i podacima.

"Dakle, ljudi dobijaju dobar budžet, dobro balansiran, prihode konzervativno tumačene. Prihodi će biti veći od onoga što je predviđeno i za to ću danas izneti decidne i nedvosmislene dokaze, ali je uvek dobro da ih tumačimo na konzervativan način, a ne da pretereujemo i da očekujemo nešto što ne može da bude", rekao je on.

Vučić je podsetio da je Fiskalni savet rekao da će umesto 192 milijarde dinara deficita prošle godine u ovo vreme on iznositi 230 milijardi.

Fiskalni savet je rekao i da neće biti minus samo 0,5 BDP, već minus 1,5 a on će biti plus jedna na kraju ove godine, a već sledeće godine 2, a možda i 2,5 odsto, poručio je premijer.

"A naš deficit neće preći 65 milijardi. Tek toliko o tome ko bolje procenjuje stvari. Ali, ja mnogo više volim pristup Fiskalnog saveta umesto onih raspikuća i razbribrižnih političara koj govore -povećaj plate, povećaj penzije – a pojma nemaju ni o čemu ni o budžetu ni o javnim finansijama", zaključio je Vučić.

Narednih godina rast BDP-a neće ići ispod dva odsto

Vučić je poručio da će Srbija u narednim godinama imati dinamičan rast, da na tom putu ne vidi elemente krize, i da garantuje da u narednim godinama rast BDP-a neće ići ispod dva odsto.

"Sledeće godine Srbija će zabeležiti rast od dva odsto BDP-a, zatim će on prelaziti tri i 3,5 odsto, što je za malu zemlju poput naše ogroman rast", rekao je premijer.

"A mi smo mala zemlja i rast od preko tri odsto je za nas ogroman. Ako se toga budemo držali Srbija je na izvanrednom putu i dugo se neće suočavati sa krizom", istakao je on.

Kako je naveo, garantuje da nijednom u narednim godinama, Srbija neće beležiti manji rast do dva odsto, a to je dimnamičan rast.

"Zašto je to za građane važno? Zato što to znači brže zapošljavanje, veće plate i penzije… Mi smo potpisali sporazum sa MMF-om u kojem smo se obavezali da tri godine ne povećavamo plate i penzije, a posle samo godinu dana smo uspeli da se dogovorimo da i to povećamo", istakao je premijer.

On je poručio da vlada izvlači zemlju iz  recesije i da će ove godine imati rast od 0,9 ili čak jedan odsto.

Premijer je podsetio da je prognoza MMF-a i svih poslanika bivšeg režima bila da će u 2015. Srbija beležiti pad BDP-a, da će on biti minus jedan do minus 1,5, dodao da je i Fiskalni savet tako govorio.

Pored toga što očekuje da u 2016. rast pređe dva odsto, on je naveo da u 2017. očekuje tri i više odsto.

"Ako bismo uspeli da održimo rast na istom nivou postigli bismo značajno ubrzanje. Rumunija je primera radi, imala rast od 3,8 odsto, ali je članica EU. Zemlje koje nisu članice ne mogu da imaju takav rezultat", rekao je on i naveo primer Švajcarske koja nije članica i beleži rast od 0,5 odsto.

Vučić je rekao da će rast, ukoliko kineska kompanija Hbis uđe u Železaru, biti mnogo veći – sledeće godine veći od dva odsto, a 2017. godine i preko četiri odsto.

On je naveo da je za dolazak kineske kompanije potrebno i dosta sreće, budući da ne zavisi sve od nas i dodao da je zamolio premijera i predsednika Kine da pomognu po tom pitanju.

Vučić je podvukao da je Srbija na dobrom putu i da je važno da se sačuva mir i stabilnost u državi.

Veći broj turista ove godine, dovešćemo ih još više

Broj domaćih i stranih turista u našoj zemlji porastao je 12 odsto ove godine u odnosu na prošlu, a Vlada Srbije nastaviće da radi na tome kako bi ih privukla još više, posebno onih iz Rusije i Kine, izjavio je Vučić.

Vučić je dodao da je u toku izrada televizijskih, reklamnih spotova za ruske nacionalne televizije, kao i da su Beograd i Kopaonik ove godine ušli u turističku ponudu njihovih najvećih tur operatora.

Kada je reč o Narodnoj Republici Kini, čijih 150 miliona državljana otputuje u posetu ostalim zemljama, Vučić je istakao da je i to ciljna grupa koja interesuje Srbije.

Prema njegovim rečima proslavljeni glumac Velimir Bata Živojinović će uputiti svoju poruku kineskim gledaocima da dođu u Srbiju, a to isto će premijer, kako je rekao, zamoliti i teniskog asa Novaka Đokovića.

Krajem godine, između 27. i 29. decembra, u posetu Srbiji trebalo bi da dođe i turski premijer Tuske Ahet Davutoglu koji će, kako je rekao Vučić, dovesti "dva aviona puna turskih biznismena".

"To je naša velika prilika. Zainteresovani su za ulaganje u banje, u njihovu privatizaciju. Žele da naprave velnes hotele i spa, kakve imaju u Turskoj. Time ćemo moći da privučemo još više stranih turista nego što je to slučaj danas", rekao je premijer.

Predsednik Vlade se osvrnuo i na akciju s vaučerima koji su obezbeđivali popust za letovanje u destinacijama širom Srbije koja je, kako je istakao, obezbedila 120.000 noćenja, "a plaćena je veoma malo".

"Tu politiku ćemo nastaviti i napravićemo još bolje predloge za sledeću godinu", poručio je Vučić i dodao da će Srbija graditi nove hotelske kapacitete.

Vujović: Srbiju očekuje ubrzani oporavak

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je, tokom obrazlaganja Predloga zakona o budžetu za 2016, da Srbiju očekuje ubrzani oporavak, uz snažan zaokret u fiskalnom prostoru sa rezultatima boljim od očekivanih.

Vujović je, govoreći pred poslanicima, istakao da je planirana budžetska politika u 2016. izrađena da očuva finansijsku i ekonomsku stabilnost države i ispuni osnovne zakonske obaveze prema građanima, privredi i međunarodnim organizacijama.

Ministar je izjavio da je budžet planiran na osnovu očekivanja da će rast BDP-a sledeće godine iznositi 1,75 odsto, što ć doneti i bolji životni standard.

Budžetski okvir je, kako je naveo, koncipiran tako da smanji učešće javne potrošnje u BDP, preokrene putanju javnog duga i delimično poboljša strukturu javne potrošnje.

"Predloženi budžet podržava makroekonomsku stabilnost i stabilnost društva, uz umerenu stopu rasta privrede i standarda građana. Na ovaj način koncipiran budžet sadrži izbalansiran odnos između socijalnih i razvojnih funkcija države", rekao je Vujović.

On je dodao da budžet za narednu godinu mnogo više razvojni nego što se može zaključiti na osnovu kapitalnih rashoda, ali da je takođe uvažena i socijalna kategorija.

"Predviđeni su instrumenti socijalne politike u vidu otpremnina, kako bi se obezbedilo nadoknađivanje na osnovu važećeg zakona ili ono što je predviđeno kolektivnim ugovorom", rekao je on.

Ministar je naveo da su predlogom predviđeni prihodi od 997,4 milijarde, rashodi od 1.119,2 milijarde, i deficit od 121,8 milijardi dinara.

On je poručio da će mere fiskalne konsolidacije biti nastavljene, iako će penzije biti uvećane 1,25 odsto i plate dela zaposlenih u javnom sektoru.

Vujović je poručio da je Srbija ove godine izašla iz recesije, da je prognoziran rast za ovu godinu od 0,8 odsto BDP-a, i to, kako je naglasio u najtežim mogućim uslovima nakon prošlogodišnjih katastrofalnih poplava.

Vujović je naveo da je priliv investicija prognoziran na 1,6 milijardi evra. Rast izvoza je procenjen na 7,8 odsto, i dostićiće 15,6 milijardi evra, što je, primera radi, rast veći od 60 odsto u odnosu na 2008. godinu.

Takođe, navodi, procenjuje se prosecna inflacija u 2015. godini od 1,5 odsto, dok je referentna kamata snižena na istorijski nivo od 4,5 odsto. Poređenja radi, u 2008. godini RKS je iznosila 17,75 odsto.

"Takva relaksacija monetarne politike omogućena je uspešnom koordinacijom monetarne i fiskalne politike, u uslovima sprovodenja mera fiskalne konsolidacije, i uz očuvanje stabilnosti kursa", rekao je on.

Ministar je podsetio i na Anketu o radnoj snazi, prema kojoj je stopa nezaposlenosti u trecem kvartalu 2015. smanjena je na 16,7 odsto.

U ovom periodu stopa zaposlenosti je povećana za 0,4 procentnih poena, uz istovremeno smanjenje stope neformalne zaposlenosti za 2,1 odsto na 20,4 odsto, rekao je on.

"Reforme ambijenta i pad cene nafte pozitivno su se odrazili na rast investicija, a povećan priliv doznaka umanjio je efekte fiskalne konsolidacije na potrošnju", rekao je on.

Prema njegovim rečima, ove godine je budžet poslat poslanicima u kratkom roku, jer je to bilo "uslovljeno dinamikom pregovora sa MMF-om.

"Svi smo u skraćenim rokovima sve uradili, pripremamo, diskutujemo i donosimo budžet", rekao je on dodajući da je vlada uspostavila stabilnost javnih finansaija i makroekonomskog ambijenta.

Vujović je dodao i da je kredibilitet politike vlade potvrđen potpisivanjem aranžmana sa MMF, a podržan je i od strane Svetske banke, Evropske komisije, Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj.

Plan je da se o Predlogu zakona o budžetu za 2016. godinu, koji obuhvata i veće plate i penzije, smanjene garancije za javna preduzeća, ali i izdvajanja za otpremnine, danas raspravlja u načelu, a u petak u pojedinostima, posle čega će se poslanici i izjasniti o njemu.

Predlogom zakona o budžetu za 2016. predviđeni su prihodi od 997,4 milijarde dinara, a rashodi od 1.119 milijardi, dok je za plate zaposlenih predviđeno 184,28 milijardi dinara.

Deficit će, kako je planirano, iznositi 121,8 milijardi dinara.

Predloženi budžet, kao i budžet za 2015. godinu, dobili su podršku Međunarodnog monetarnog fonda i predstavljaju ključni deo Programa koji istovremeno rešava problem deficita, ali i strukturne probleme koji taj deficit uzrokuju.

Usvojen zakon o budžetu za 2016. trebalo bi, prema planu, ubrzo da se nađe pred Bordom direktora MMF-a, od koga se očekuje da pre katoličkog Božića potvrdi Srbiji pozitivnu ocenu treće revizije zaključenog aranžmana.

Paralelno s tim aktom debatovaće se i o još 11 zakonskih predloga koji su na dnevnom redu osme sednice jesenjeg zasedanja, među kojima su Predlog zakona o budžetskom sistemu, izmene Zakona o akcizama, dopune Zakona o Ustavnom sudu, izmene Zakona o javnim medijskim servisima.

Nisu smanjene subvencije za poljoprivredu

Ministar finansija izjavio je da predloženi budžet za 2016. godinu nije predvideo smanjenje subvencija za poljoprivredu i najavio donošenje novog zakona koji će regulisati tu oblast.

Vujović je rekao da su subvencije za poljoprivredu u ovoj godini bile planirane na nivou od 28 milijardi dinara, a da su u budžetu za sledeću godinu niže sa samo par miliona dinara.

On je najavio da će biti usvojen zakon koji će regulisati tu oblast, kako bi se smanjio stepen neizvesnosti, budući da se pojavio veliki broj poljoprivrednika koji ranije nisu tražili subvencije, odnosno oko 33.000 novih zahteva.

Vujović je rekao da će 31. decembra biti zaključen spisak poljoprivrednika koji će biti subvencionisani, dok će u sledećoj godini taj spisak biti zaključen već u septembru.

On je rekao i da će koncepcija subvencija u poljoprivredu biti promenjena, kako bi bila razvojno orijentisana.

Polemika Vujovića i Šutanovca: Ako treba da organizujemo seminar…

Prepodnevnu raspravu o budžetu za narednu godinu obeležila je rasprava poslanika DS Dragana Šutanovca, koji je za budžet rekao da je najlošiji u poslednje dve decenije, i ministra finansija Dušana Vujovića koji mu je ponudio da organizuje seminar kako bi razumeo predložena budžetska rešenja.

“Ako treba da organizujemo seminar da biste razumeli… Ja se ponovo divim da u jednu neprekinutu rečenicu stavite toliko kontraverznih stvari. Ne bih da vam držim lekcije, ali prvo pitajte, pa onda kritikujte”, reagovao je Vujović na izlaganje Šutanovca, u kome je izneo i da je predloženi akt spisak lepih želja koje se i tako loše ne mogu realizovati i da DS ne može da ga podrži.

Vujović je rekao i da rečenica Šutanovca da je budžet katastrofalan pokazuje njegovu tendenciju da taj akt posmatra u literarnom domenu, a ne u domenu cifara.

“Vi imputirate zlonamernu stvar, a to je da pitate za rezultate. Ja vam kažem da su oni već tu i da će biti veći svakim danom i mesecom. Građani bolje žive samim tim što smo u uslovima krize uspeli da sačuvamo sve ovo i da nastavljamo da rastemo”, poručio je Vujović.

Šutanovac je, inače, rekao i da predloženi budžet najavljuje dalje siromašnje građana, još lošije stanje u zdravstvu, agraru, Ministarstvu odbrane i Ministarstvu unutrašnjih poslova, ali i još katastrofalnije stanje u segmentu zapošljavanja.

“Imajući u vidu da je budžet spisak želja moram da kažem da su vam želje u prihodima nerealne, a zelje u rashodu ispolitizovane”, naveo je Šutanovac i upitao kako je moguće otpuštanje u javnom sektoru, a da je istovremeno budžetom predviđeno povećanje sredstava za plate.

“Ovo je defakto jedna smrtovnica privrede Srbije”, istakao je Šutanovac.

Na njegovo izlaganje reagovao je i šef poslanika SNS Zoran Babić, koji je zamolio da se sednica na kojoj se raspralja o najvažnijem finansijskom aktu ne pretvori u film "Dan mrmota", budući i da su isti poslanici u prošlogodišnjoj raspravi o budžetu predviđali katastrofične prognoze za budžet za 2015. godinu.

"Sada istim tim vokabularom pokušavaju da zaplaše građane", rekao je Babić.

Podršku predloženom budžetu u dosadašnjem toku rasprave najavili su Nova Srbija, SPO-DHS S,  a iz LSV je rečeno da ga neće podržati ukoliko ne budu usvojeni njihovi amandmani.

Poslanik LSV Đorđe Stojšić rekao je da ta stranka najveće primedbe ima za finansiranje Vojvodine i izdatke za poljopviredu, a najavio je da će podneti žalbu Ustavnom sudu vezano za to kako se ovim budžetom tretira Vojvodina.

Dačić demokratama: Gde biste vi bili da mene nije bilo

Gde biste vi bili da mene nije bilo, upitao je u skupštini vicepremijer Ivica Dačić poslanike DS-a, koji su prethodno kritikovali predlog bužeta za 2016. i negirali da u ostavili novoj vlasti praznu državnu kasu.

Dačić je, naime, rekao da se ponosi rezultatima koje je SPS i koalicija koju predvodi ostvarila ne samo u aktuelnoj vladi, već i na ono što su radili od 2012. godine, za razliku od prethodne vlasti DS, u vreme Zorana Đinđića, koja je, pored ostalog, kao rešenje za RTB Bor predlagala da se tamo proizvodi nameštaj.

Poslanik DS Dragan Šutanovac mu je odgovorio da se očigledno ne menja, jer ima jedan cilj, a to je da sedi tu gde sedi i da kritikuje one koje je nekada najviše hvalio.

"Predsedavali ste OEBS-u zahvaljujući ministru iz DS… Građanima ste  ostavili 12 neisplaćenih penzija od 2000. godine, 16 meseci neisplaćenih socijalnih davanja, 250 miliona evra deviznih rezervi, 20 evra prosečnu platu, a mi smo ostavili 380 evra prosečnu platu. Ako neko u ovoj skupštini ne treba da priča o prošlosti to ste vi i niko drugi", replicirao je Šutanovac.

Krulj: Predloženi budžet razvojni, podsticajan za privredni razvoj

Predloženi budžet za 2016. godinu osnova je za nastavak uspešne realizacije fiskalne konsolidacije, zaustavljanja rasta javnog duga i za stvaranje uslova za održivi privredni rast, izjavio je savetnik ministra bez portfelja zaduženog za evrointegracije Vladimir Krulj.

Krulj je za Tanjug kazao da će budžet za 2016. godinu biti i razvojni, jer predviđa više novca za kapitalne investicije, za koje će biti izdvojeno oko 117 milijardi dinara, plus 35 milijardi dinara kroz subvencije.

Kako je rekao, to će biti veoma važan podsticaj privrednom razvoju zemlje u narednoj godini.

"Posle veoma dobrih rezultata u realizaciji fiskalne konsolidacije u 2015. godini, i tri uspešne revizije aktuelnog aranžmana Srbije sa MMF-om, Predlog budžeta za 2016. godinu predstavlja osnovu za nastavak uspešne realizacije fiskalne konsolidacije, zaustavljanja rasta javnog duga i za stvaranje uslova za održivi privredni rast", rekao je Krulj.

On je posebno naglasio da je deficit budžeta za 2016. godinu planiran na nivou od skoro 70 milijardi dinara manje nego u 2015. godini.

Dok je u budžetu za 2015. planirani deficit iznosio 191,35 milijardi dinara, u sledećoj godini plan je da minus u kasi bude znatno niži- na nivou od  121,8 milijardi dinara, što će biti na nivou od oko 4 odsto BDP-a,  istakao je Krulj. 

On je dodao da je takođe značajno da će naredne godine biti smanjen strukturni deficit za oko 0,75 procenata, što je potvrdio i MMF-a.

Strukturni deficit će biti smanjen pre svega zbog racionalizacije javnog sektora i smanjenja subvencija, naglasio je.

Krulj je rekao i da je važno i da budžet za 2016. godinu stvara prostor i za skromno povećanje penzija, ali i plata u javnom sektoru, pre svega u sektoru zdravstva i školstva kojima će plate biti povećane u nešto većem procentu, kako bi se smanjile razlike u zaradama u sektoru opšte države.

One je posebno naglasio da će ostvarenje planiranih projekcija budžeta u narednoj godini stvaraju uslove da Srbija do 2017. godine izađe na put održivog privrednog rasta, sa deficitom budžeta koji će se biti u skladu sa pravilima iz Mastrihta, koja se primenjuju za punopravne članice EU, što je veoma značajno i sa aspekta naših evrointegracija. "Isto tako treba istaći da je narednih godina planirana tendencija daljeg smanjenja deficita budžeta. Tako je planirano da 2017. godine deficit budžeta bude 2,6 odsto, a 2018. godine svega 1,8 odsto bruto društvenog proizvoda", rekao je Krulj.

On je ukazao na činjenicu da više zemalja članica EU ima veći budžetski deficit od Srbije – na primer Velika Britanija (4,4 odsto BDP-a), Španija – 4,7 odsto, Hrvatska 4,8 odsto.

Krulj je istakao da je ekonomskom smislu veoma važno da će proces fiskalne konsolidacije biti nastavljen i sa planiranim smanjenjem učešća plata u javnom sektoru za 3 odsto, i da će dalja fiskalna konsolidacija omogućiti da u 2016. godini javni dug bude zaustavljen na nivou ispod 80 odsto BDP-a  i da praktično sa 2016. godinom počne proces postepenog smanjivanja učešća javnog duga u bruto društvenog proizvodu. 

"U 2015. godini smo i pored početnih procena da ćemo ostvariti negativan rast BDP-a od 0,5 odsto, uspeli da izađemo iz recesije. Čak je i MMF bio prinuđen da čak tri puta menja svoju procenu rasta BDP-a za Srbiju.Već u 2016. godini se očekuje rast od 1,75-1,8 odsto, dok će u naredne dve godine procenjeni rast biti 2,2 odnosno čak 3,5 odsto u 2018. godini, što je veoma značajna stopa rasta i u evropskim okvirima“ naglasio je Krulj.  

On je istakao i da sa aspekta evrointegracija, ovako koncipiran budžet Republike Srbije za 2016. godinu, ima izuzetan značaj u procesu evropskih integracija. (Agencije)