BIJELJINA – Nakon što sam utvrdio da je Fabrika šećera u Velikoj Obarskoj trajno nesolventna i da postoji stečajna masa za namirenje troškova stečajnog postupka, sudu sam predložio da su se stekli uslovi za otvaranje stečajnog postupka, izjavio je Lazar Đurđević, privremeni stečajni upravnik na ispitnom ročištu u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini pred stečajnim sudijom Alidom Nađ Mađarac.

Đurđević je izjavio da je dio nepokretne imovine Fabrike šećera pod teretom, ali da postoji pokretna imovina nad kojom ne postoji upisanih zaloga, te da postoji dovoljno imovine čijim unovčavanjem se mogu namiriti troškovi stečajnog postupka.

Što se tiče dijela imovine u Crnoj Gori, a riječ je o apartmanima u Bijeloj, ukupne površine oko 1.300 metara kvadratnih, Đurđević je izjavio da će biti nastavljen sudski postupak koji je u toku, oko utvrđivanja vlasništva, a što se tiče jednog poslovnog prostora na Autobuskoj stanici u Bijeljini, pokušaće se doći do dokumentacije kako bi se i ta imovina uknjižila na stečajnog dužnika, piše poslovni portal Capital.ba.

S obzirom na to da Fabrika šećera već pet godina nije obavljala djelatnost, Đurđević je izjavio da samostalno ne bi mogla nastaviti proizvodnju. Imovina, pokretna i nepokretna je dobro očuvana i uz određena investiciona ulaganja, ukoliko se pojavi strateški partner, mogla bi se ponovo staviti u funkciju.

„Ukoliko budem izabran za stečajnog upravnika, u najkraćem roku ću izraditi stečajni plan, tako da bi i potencijalni strateški partner mogao ući u fabriku. Pripremiću izvještaj za Skupštinu povjerilaca u stečajnom postupku, nakon čega će se tačno utvrditi realno osnovana potraživanja povjerilaca i obaveze prema povjeriocima“, izjavio je Đurđević.

Meho Fafulić, vršilac dužnosti direktora Fabrike šećera izjavio je da je predstečajni upravnik korektno pripremio izvještaj, u kome je jasno rekao da nema uslova za izmirenje potraživanja prema povjeriocima, te se stečaj nametnuo kao jedino realno rješenje.

„Ne vidim da je ovo kraj Šećerane. Vjerujem da će se uskoro otvoriti prilika za novi početak Šećerane, jer se pojavio ozbiljan potencijalni strateški partner koji namjerava da u toku stečajnog postupka uđe u fabriku“, izjavio je Fafulić.

Ukoliko bi stečajni postupak bio ubrzan, bilo bi dovoljno vremena za pripremu kampanje prerade šećerne repe u 2016. godini, optimističan je Fafulić.

On je izjavio da je u proteklih mjesec dana potencijalni strateški partner iz Banjaluke već pet do šest puta posjetio Fabriku šećera u Bijeljini.

Na ročištu se čulo i to da trenutne obaveze Šećerane iznose ukupno oko 22.196.655 KM, od čega obaveze prema dobavljačima 14.819.582 KM, i obaveze prema radnicima 6.131.437 KM.

Knjigovodstvena vrijednost fabrike u međuvremenu je smanjena sa 29 miliona KM na 24,5 miliona KM.

U Fabrici se trenutno na evidenciji nalazi 56 radnika.