DAVOS  – Svetska politička i ekonomska elita moraće na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu da ponudi odgovor da li smo pred novom globalnom krizom, kako su upozorili analitičari MMF-a i Stratfora.

Svetska ekonomija, naime, još nije stala na "zdrave noge" od posledica finansijske krize 2008, a upozoravajuće prognoze o kretanju globalne privrede u 2016. godini stižu kao neprijatno otrežnjenje.

Sudeći po najnovijem izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda, zemlje sveta će i u ovoj godini "patiti" zbog sunovrata cena sirovina, "hlađenja" kineske privrede, migrantske krize, terorizma, nezaposlenosti i ekonomskog posrtanja, zbog čega je francuski predsednik Fransoa Oland i proglasio "vanredno ekonomsko stanje".

Oland je poručio da je vreme za redefinisanje ekonomskog i socijalnog modela Francuske, predstavljajući niz ekonomskih mera u godišnjem obraćanju poslovnim liderima, s ciljem podsticanja stagnirajućeg ekonomskog rasta Francuske i smanjenja hronične nezaposlenosti.

MMF je u januarskom Izveštaju o izgledima svetske privrede, po treći put u manje od godinu dana oborio prognozu rasta svetske ekonomije na 3,4 odsto u 2016. godini i na 3,6 odsto u 2017. godini, što je u oba slučaja za 0,2 procentna poena niže u odnosu na projekcije Fonda iz oktobra.

Prema projekcijama MMF-a, SAD će, u ovoj i narednoj godini ostvariti rast od 2,6 odsto, što je za 0,2 procentna poena ispod prethodnih predviđanja, dok su projekcije za Kinu zadržane na istom nivou, uz prognozirani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 6,3 odsto u 2016. i od 6,0 odsto u 2017. godini.

Mada je procenu rasta evropske ekonomije za ovu godinu povećao za 0,1 odsto – na 1,7 procenata – računajući da će niske cene nafte dati podstrek ličnoj potrošnji.

Fond je Evropu upozorio da će se suočiti sa ekonomskim posledicama izbegličke krize i apelovao na bolju integraciju izbeglica.

Slično upozorenje nedavno je stiglo iz američke privatne obaveštajne agencije Stratfor, koja je u svojoj prognozi prilika sa kojima će se svet suočiti u 2016, između ostalog, navela da će se izbeglička kriza nastaviti u cikličnim talasima.

Analitičari Stratfora idu čak korak dalje, i predviđaju da Šengenski sporazum, prvi put od kada je nastao, neće završiti godinu kako je počeo – ili će sloboda kretanja biti na neki način ograničena ili će se smanjiti broj članica Šengena.

Američka agencija smatra da će slabija potrošnja u Kini, jak dolar u SAD i prezasićenost globalnog tržišta naftom, sprečiti oporavak cena sirovina u 2016.

Iranska nafta će se u prvoj polovini godine ponovo vratiti na tržište, ali će to, kako ocenjuje Stratfor, biti neutralisano padom proizvodnje nafte iz uljnih škriljaca u SAD.

Saudijska Arabija neće obarati proizvodnju, makar ne u prvih šest meseci ove godine, već će umesto toga pokušati da pad državnih prihoda zbog niskih cena nafte premosti putem dodatnog zaduživanja.

Prema projekcijama Stratfora, ova godina neće biti nimalo laka za najveći deo planete, imajući u vidu stare geopolitičke realnosti koje ponovo izbijaju širom Evroazije, kao i krizu cena sirovina.

Nastavak programa kvantitativnog labavljenja i još jedna godina niskih cena nafte će, kako navodi, imati umirujući uticaj na dublje podele unutar Evrope, s obzirom na činjenicu da globalna tržišta sirovina nastavljaju da pate.

Ni Kina, kako dodaje Stratfor, neće doneti nikakvo olakšanje cenama sirovina, pošto će rast potrošnje usporiti, jer zvanični Peking nastoji da implementira reforme usled sve većeg nezadovoljstva među elitom Komunističke partije.

Niske cene sirovina i rastuće kamatne stope u SAD, koje pogađaju valute, doneće novu tešku godinu i većini država Latinske Amerike, poručujuju iz Stratfora.

Uobličavanje dogadaja 2016. će podići strahovanja širom sveta, i vodiće u, verovatno, još burniju 2017. godinu, u kojoj će dalji razvoj niza sukoba kulminirati, procenjuje Stratfor, navodeći da su tenzije na relaciji SAD-Rusija, nadiranje nacionalizma u Evropi, ponovno snaženje Turske i druga geopolitička kretanja povezana i da hrane jedna druge.

Poslovni lideri zabrinuti zbog Kine

Šef Međunarodne trgovačke komore Džon Danilovič izjavio je da će ove godine poslovni svijet brinuti zbog ekonomske situacije u Kini, ali da je ta zemlja istovremeno u vrhu liste poželjnih lokacija za investicije.

„Svi intenzivno razmišljaju o Kini“, rekao je Danilovič agenciji AP tokom prvog dana Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.

On je dodao da, uprkos usporenju kineskog privrednog rasta, SAD i Kina ostaju dvije države od kojih zavisi globalni privredni napredak.

Danilovič je rekao da je 2016. godina do sada bila „veoma turbulentna“ za poslovne lidere koji su se okupili u švajcarskom odmaralištu.

On je dodao da postoji i neizvjesnost u vezi sa time kako će se kompanije nositi sa izazovom robotizacije i širenja tehnologije i prilagoditi ciljevima u pogledu smanjenja emisije ugljen-dioksida, u skladu sa sporazumom o klimatskim promjenama koji su države sklopile prošle godine.

Predsednik marketinškog odeljenja giganta WPP, Martin Sorel pridružio se onima koji upozoravaju da se svet suočava sa usporavanjem rasta.

Sorel je na ekonomskom forumu u Davosu rekao da je nizak rastnešto što postaje normalno, a da je problem nedostatak svežeg kapitala i to što se inflacija previše kontroliše.

“Taj scenario će se nastaviti. Sistem neće moći da izdrži takve stope rasta, rekao je Sorel.

Ken Rogof, bivši glavni ekonomista MMF-a i profesor na Harvardu okrivio je Kinu za nedavne turbulencije na tržištu.

“Potresi se nisu desili zbog FED-a i odluke o kamatnim stopama”.

On takođe vidi teškoće pred zemljama u razvoju.

“U narednoj godini biće mnogo rizika sa kojima je Kina da se suoči, ali i tržišta u razvoju, ali neće biti tako dramatično u Evropi i SAD", kaže taj ekonomista.

Svijet je zaglavljen u eri niskog privrednog rasta, izjavio je direktor švajcarske banke UBS Aksel Veber.

Veber je ukazao na činjenicu da Međunarodni monetarni fond (MMF) konstantno smanjuje kratkoročne perspektive rasta globalne ekonomije, pošto su, kako je rekao, isparile nade u snažan oporavak.

„Jedan od razloga zbog kog je ubrzanje privrednog rasta nemoguće je što centralne banke zemalja svijeta takođe imaju poteškoće sa podizanjem kamatnih stopa“, izjavio je Veber.

Kako je dodao, svijet je suočen sa niskim privrednim rastom i okruženjem niskih kamatnih stopa.

„Moraćemo da se naviknemo na situaciju niskog privrednog rasta i niskih kamatnih stopa“, poručio je Veber. (Agencije)