BEOGRAD – Srbiji, pa i privredama u regionu, predstoji povoljniji period zbog postepenog oporavka ekonomije Evropske unije, interesovanja za ulaganje u region i jačanja dolara u odnosu na evro, kaže ekonomista na Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije, Vladimir Gligorov.

„S obzirom na strukturu srpske privrede i regionalne privrede, zatim na promjene stanja stvari u Evropi u SAD-u, ovaj period bi trebalo da bude povoljniji za Srbiju nego, što je to bio prethodni, koji je bio rđav zbog finansijske krize i zbog nedoumica u Evropskoj uniji u ekonomskom smislu“, rekao je Gligorov.

Kako ukazuje, postepeni oporavak ekonomije EU, oporavak privreda u regionu i napredak susjednih zemalja, kao što su Rumunija i Mađarska, predstavlja pozitivan podsticaj, jer su to sve izvozno važna tržišta za Srbiju.

Drugi pozitivan faktor je, prema riječima Gligorova, povećan interes generalno za ulaganja u region, ne samo iz Evrope, već i iz zemalja koje bi da koriste Balkan kao tranzit, kao što je slučaj sa Kinom, zemljama Persijskog zaliva, i Rusije.

„S druge strane, ovo što se događa u SAD, gdje je vjerovatno da će se nastaviti s monetarnim stezanjem, to ustvari ima posebno pozitivan efekat na evropsku privredu, jer će jačati dolar što Evropi odgovara, a pošto je ovaj region i Srbija evroiziran…to je jako dobro. To je podsticaj i izvozu i svemu ostalom“, kaže on.

Pad cijena sirovina i energije, kako primjećuje, djelimično je dobar za Srbiju, u smislu kad je ona potrošač, ali ne u onom dijelu gdje je izvoznik sirovina.

„To su sve povoljne okolnosti. Izuzetak je kriza sa izbjeglicama, koja će možda otežati određene elemente poslovanja, zapravo više neke elemente komunikacije sa EU nego samo poslovanje. Ali, to jeste problem koji može da ima ozbiljne posljedice ukoliko se sama Unija ne snađe i zato to jeste rizik koji je negativan“, dodaje Gligorov.

Prema njegovim riječima, takođe je izuzetno važno da se potpuno skine sa dnevnog reda sve što opterećuje regionalnu saradnju, svi sukobi koji i dalje postoje, jer to nije nešto što pomaže.

„Ako bi se cijeli ovaj region pokrenuo, Srbija ima ogromne prednosti i koristi u tome. Srbija je izvoznik na cijelom tom tržištu, ima ogromne komparativne prednosti i sa stanovišta ljudskog kapitala, menadžerskog kapitala, sa stanovišta geografskog položaja, sve su to stvari koje se mogu iskoristiti. Ne možete živjeti u sukobu sa okruženjem ako želite da napredujete, tako da su to glavne stvari – da se zatvori pitanje odnosa sa susjedima…i da se gleda kako da se u suštini zemlja podigne na nivo jedne evropske srednje industrijalizovane zemlje, jer to je nabolje za Srbiju“, zaključio je Gligorov.

Ipak, Gligorov ocijenjuje da bi svaki rast srpske privrede iznad 1,0 odsto u ovoj godini bio uspjeh, iako Svjetska banka prognozira 1,5 a MMF 1,8 odsto rasta.

On objašnjava da „nije izvjesno šta će se događati sa javnim ulaganjima, koja uglavnom stalno podbacuju“, da li se može očekivati nešto mnogo u pogledu privatnih ulaganja, kojih je bilo 2015. zbog niske baze i obnavljanja infrastrukture poslije katastrofalnih poplava.

Gligorov dodaje da na početku godine „nije bilo ni nekih ozbiljnijih najava ulaganja u samu prerađivačku industriju, koja bi bila najvažnija“, sa aspekta uticaja na bruto društveni proizvod.

„Što se izvoza tiče, mislim da će on nastaviti da radi dobro zbog efekta povećanja spoljne tražnje, ali se postavlja pitanje šta se događa sa privatnom potrošnjom, koja je najvažnija, jer predstavlja negdje oko 80 BDP-a. Ako se ona ne bi smanjila…što je opet upitno ako se otpuštaju radnici… onda bi vjerovatno taj faktor privatne potrošnje ostao neutralan. Kada izmjerite sve rizike, mislim da je svaki rast preko 1,0 odsto dobar rezultat“. (Agencije)