BANJALUKA – „Šume Republike Srpske“ su prošle godine povećale broj zaposlenih na 4.534, zbog čega su i ukupna izdvajanja za bruto plate i naknade porasla za 2,7 miliona KM, na čak 80 miliona maraka.

Iako se godinama govori o višku radnika u ovom javnom preduzeću, očito je da to nije prepreka i za nova zapošljavanja pa je u prošloj godini ukupan broj radnika povećan za 19 u odnosu na 2014.

 U Izvještaju o izvršenju proizvodno-finansijskog plana „Šuma RS“ za 2015. godinu, koji je sutra razmatrati Nadzorni odbor ovog preduzeća, a koji je u posjedu portala Capital.ba, navedeno je da je ukupan broj zaposlenih u „Šumama RS“ na kraju prošle godine bio 4.534, dok su godinu ranije imale 4.515 radnika. Zbog toga su troškovi bruto plata i zarada povećani na 79,9 miliona KM.

Ako uzmemo u obzir da prema evropskim standardima na 1.000 metara kubnih posječenog drveta dolazi jedan radnik, a da „Šume RS“ na godišnjem nivou sijeku oko dva miliona metara kubnih drvene mase, dolazimo do zaključka da je u ovom javnom preduzeću višak 2.500 radnika.

Marić: Broj radnika smanjen

Međutim, direktor „Šuma Srpske“ Risto Marić tvrdi da „Šume“ ne povećavaju broj zaposlenih i da imaju manje radnika nego kada je on došao na čelo preduzeća u avgustu prošle godine.

„Nije tačno da je povećan broj radnika. Od kada sam ja došao na čelo „Šuma“, broj radnika je manji za 12. Znam sigurno da je broj radnika na kraju 2015. u odnosu na kraj juna iste godine, odnosno od kada sam ja došao u „Šume“, smanjen“, istakao je Marić.zaposleni sume rs

Prema podacima sa sajta „Šuma Srpske“, ovo preduzeće je prvo polugodište 2015. završilo sa 4.568 radnika u odnosu na 4.515 radnika koliko su ih imali na kraju 2014. godine. Znači da je samo u prvih šest mjeseci 2015. godine u „Šumama“ zaposlena 53 nova radnika. Očigledno da je u drugom polugodištu broj novozaposlenih smanjen, ali je on i dalje veći nego u 2014. godini.

Marić kaže da nije analizirao zapošljavanje u „Šumama“ prije nego što je on došao na čelo „Šuma“.

„Ali, znam zasigurno da smo na kraju prošle godine imali manji broj radnika u odnosu na period kada sam došao“, kazao je Marić.

On je istakao da u „Šumama“ nema viška radnika, ali da ima neplanskog prijema.

Tri savjetnika mimo sistematizacije

Direktor „Šuma Srpske“ Risto Marić trenutno ima čak tri savjetnika, iako toliki broj savjetnika nisu predviđeni Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta.

„Sistematizacijom je predviđeno dva, međutim, ja sam tražio i trećeg i taj savjetnik radi na zaštiti od požara i svega onog što stvara nedaće „Šumama“ kada su u pitanju i ljudski i prirodni faktori“, rekao je Marić.

Jedan od Marićevih savjetnika je bivši direktor „Šuma“ Dragan Grabovac, drugi je bivši izvršni direktor za plan, analizu i informatiku Borislav Lazić, dok je treći Mikajlo Mitrović.

Marić nije htio da kaže koji je savjetnik imenovan na njegov zahtjev.

Smjena direktora ŠG „Jahorina“

Govoreči o četiri gazdinstva koja su prošle godine negativno polovala, Marić je rekao da je smijenjen direktor ŠG „Birač“ iz Vlasenice Radenko i postavljen Rade Dangubić, dok će biti smijenjen i direktor ŠG „Jahorina“ Pale Pavlović Nenad.

„Druga dva direktora koji se nalaze na čelu ŠG „Panos“ iz Višegrada i „Zelengora“ iz Kalinovika, koja su, takođe, negativno poslovala  neće biti smijenjeni, jer nisu svojom krivicom imali gubitak“, rekao je Marić i dodao da je zadovoljan poslovanjem „Šuma RS“ u prošloj godini s obzirom da su ostvarili dobit od blizu deset miliona maraka, ali je naveo da je to moglo i bolje.

Revizorski izvještaj „Šuma RS“ za prošlu godinu još nije ni počeo da se radi jer nije izabrana revizorka kuća koja če taj posao obaviti. Prema objavljenom javnom  pozivu Šuma Srpske revizor je trebalo da počne sa radom još 15. oktobra 2015. godine. To se nije desilo jer je Uprava Šuma odbila da potpiše Ugovor sa revizorskom kućom „Confida“ Banjaluka za koju je Komisija za javne nabavke Šuma ocijenila da jedina ispunjava uslove. Uprava je postupila suprotno i potpisala ugovor sa revizorskom kućom „EF Revizor“, na što se „Confida“ žalila Kancelariji za razmatranje žalbi BiH, koja je odlučila u njihovu korist. (Izvor: Capital.ba)