Prosječne penzije u državama nekadašnje Jugoslavije kreću se u prosjeku od 200 do 500 evra. Najniže penzije primaju nekadašnji radnici u Srbiji, Makedoniji i Bosni i Hercegovini, dok su najviše u Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Prosječna penzija u Crnoj Gori, prema posljednjim podacima Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, iznosi 284 evra.
Nešto više od 300 evra, prosječno primaju hrvatski penzioneri, dok ubjedljivo najveće penzije, kada su u pitanju bivše države SFRJ, imaju Slovenci. Zanimljivo, slovenački parlament nedavno je usvojio izmjene zakona o penzionom i invalidskom osiguranju, prema kojem će svi koji imaju pune uslove za starosnu penziju primati zagarantovanih 500 evra. Prema podacima Vlade Slovenije, minimalnu penziju od 500 evra primalo bi oko 45.200 penzionera. Zakon je prihvaćen bez ijednog glasa protiv, uprkos tome što su vladin prijedlog opozicione stranke ocijenile kao populistički potez, namijenjenim privlačenju birača u posljednjoj godini mandata sadašnje vlade.
Ubjedljivo najmanje prosječne penzije isplaćaju se u Srbiji. Penzioneri iz ove države prosječno imaju penziju od 200 evra, a čak dvije trećine od 1,7 miliona penzionera iz Srbije prima manje. Veću prosječnu penziju za 20 evra u odnosu na Srbiju primaju penzioneri Bosne i Hercegovine.
U Makedoniji nešto je bolja situacija nego u Bosni i Hercegovini, kada je u pitanju prosječna penzija. Penzioneri u Makedoniji, prema podacima makedonskog Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, prosječno primaju nešto više od 225 evra. (Bankar)