TOKIO – Akcije na azijskim berzama i cene fjučersa na Wall streetu ponovo su pale jutros, jer je rast skepticizma u vezi s paketom stimulativnih mjera američke administracije za borbu protiv epidemije virusa korona umanjio efekte njihovog jučerašnjeg oporavka.

Cijene fjučersa američkih akcija naglo su potonule rano jutros, nagoveštavajući još jednu volatilnu trgovinsku sesiju na Wall streetu poslije snažnog rasta u utorak, izvještava CNBC.

Indeks Dau Džons je poslije ponoći, u 2:09 časova jutros po istočnoameričkom vremenu, izgubio 620 poena, što nagovještava da će na otvaranju trgovanja biti u padu za 762,16 bodova. Fjučersi akcija u indeksnim korpama S&P 500 i Nasdak 100 takođe su na silaznoj putanji.

Do pada fjučersa dolazi nakon što su glavni indeksi Njujorške berze u utorak neutralisali dio velikih gubitaka zabilježenih u ponedeljak. Dau Džons je juče porastao za više od 1.100 poena, dok je S&P 500 zabilježio najbolji jednodnevni rezultat od 26. decembra 2018. godine.

Indeks MSCI, koji prati vrijednost azijsko-pacifičkih akcija, bez Japana, izgubio je 1,3 odsto vrijednosti, australijske akcije su pale za 3,6 procenata, a japanski Nikei indeks se spustio za 2,27 posto. Akcije u Kini su potonule za 0,89 procenata.

U Evropi, indeks fjučersa EuroStoks 50 je ojačao za 0,17 odsto, dok su indeksi na fjučers tržištima u Frankfurtu i Londonu, DAKS i FTSE, pali sa za 0,2 i za 0,56 procenata respektivno.

Ranije ove nedelje, američki predsjednik Donald Tramp je najavio da će preduzeti “krupne korake” kako bi ublažio ekonomski pritisak izazvan širenjem virusa sličnog gripu, a medijski izvještaji su se u tom smislu fokusirali na smanjenje poreza na zarade, što je pomoglo da se popravi tržišni sentiment. Međutim, dio investitora ni malo nije impresioniran jer su od tada izostale dalje ozbiljnije najave stimulativnih mjera.

Zbog neizvjesnosti u pogledu daljih mera, dolar je nastavio pad prema jenu, švajcarskom franku i evru.

Prinos na referentnu 10-godišnju američku obveznicu spustio se na 0,6644 odsto. To je znatno iznad rekordno niskog prinosa od 0,3180 procenata zabilježenog u ponedeljak, a analitičari kažu da bi prinosi mogli dodatno da padnu jer i dalje postoje snažna očekivanja da će Federalne rezerve i druge centralne banke podržati fiskalne stimuluse ublažavanjem monetarne politike.

Evro je takođe u fokusu investitora na valutnim tržištima uoči sutrašnje sjednice Evropske centralne banke, na kojoj će monetarna vlasti evrozone biti pod pritiskom da ublaži politiku nakon što je vlada u Rimu stavila cijelu Italiju u karantin u nastojanju da uspori širenje infekcije virusom korona.

Cijena američke “lake” nafte WTI porasla je za 1,37 odsto na 34,38 dolara po barelu, dok je sjevernomorska nafta “brent” skočila za 1,96 procenata na 37,95 dolara. Naftni fjučersi su na početku trgovanja krenuli uzlaznom linijom usljed naznaka da će američki proizvođači smanjiti proizvodnju, a zatim su udvostručili dobitke kako je trgovački dan napredovao.

Cijena zlata za spot isporuku zabilježila je rast od 0,71 posto na 1.639,78 dolara po unci na azijskom trgovanju, izvještava britanska agencija. (Tanjug)