VAŠINGTON – Predstavnici Bijele kuće i Senata jutros su postigli sporazum kojim se predviđa ogromna pomoć preduzećima, radnicima i zdravstvenom sistemu zbog virusa korona od oko dva biliona dolara.

To je ujedno i najveća ekonomska mjera spašavanja u istoriji SAD i zamišljena je kao višenedjeljna ili višemjesečna “zakrpa za ekonomiju” koja se kreće ka recesiji, prenosi AP.

Vijest o postignutom sporazumu objavio je viši savjetnik u Bijeloj kući Erik Ueland malo poslije ponoći koji je dodao da ga još pravno treba doraditi.

“Dame i gospodo, postigli smo sporazum”, rekao je on.

Ovaj paket ekonomskih mjera predviđa direktne isplate većini Amerikanaca, proširenje naknada za nezaposlene i program od 367 milijardi dolara pomoći za mala preduzeća kako bi zadržala profit dok su radnici kod kuće.

“Nakon nekoliko dana intenzivnih pregovora, Senat je postigao dvostranački sporazum o istorijskom paketu pomoći za ovu pandemiju. To će usmjeriti nove resurse na prve linije borbe za zdravstvenu zaštitu naše nacije. I to će ubrizgati tri biliona dolara novca u ekonomiju što je brže moguće kako bi Amerikanci, radnici, porodice, mala preduzeća i industrije uspeli da prođu kroz ove poremećaje”, izjavio je glavni pregovarač Mič Mekonel.

Lider demokrata u Senatu Čak Šumer naglasio je da će ovo biti “najveći paket za spasavanje u američkoj istoriji”.

“Ovo nije trenutak za slavlje nego je trenutak neophodnosti”, rekao je Šumer.

Očekuje se da će paket obuhvatiti direktne isplate radnicima i zajmove firmama, koji bi kasnije mogli biti oprošteni ukoliko se novac iskoristi za očuvanje radnih mjesta i plata.

Objava je uslijedila poslije pet dana pregovora između demokrata, republikanaca i Bijele kuće. (Agencije)