VAŠINGTON – Svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloge sedmice znatno porasla jer se, premda i SAD-u zbog pandemije virusa korona prijeti duboka recesija, smatra sigurnijim utočištem za kapital u ovo nesigurno doba.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošle sedmice 2,3 posto, na 100,60 bodova.

Pritom je kurs evra prema dolaru potonuo 3 posto, na 1,0805 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je, pak, 0,6 posto, na 108,55 jena.

Posljednjih sedmica kurs dolara izuzetno oscilira zbog širenja virusa korona u svijetu i velikih šteta u privredi usljed strogih mjera usmjerenih na suzbijanje virusa.

Sedmicu dana prije dolarov indeks potonuo je više od dva posto, što je bio njegov najveći sedmični pad od 2016. godine, jer je američka centralna banka različitim mjerama znatno povećala dolarsku likvidnost na finansijskim tržištima.

No, prošle je sedmice dolar nadoknadio te gubitke jer se američka valuta smatra sigurnijim utočištem za kapital, iako i američka privreda uranja u recesiju, na što ukazuju svi posljednji makroekonomski podaci, među ostalim, o rekordno brzom rastu nezaposlenosti.

U petak je, naime, objavljeno da je u SAD-u u martu broj zaposlenih pao za 701 hiljadu, dok su analitičari očekivali pad od samo 100.000, čime je naglo prekinut trend rasta zaposlenosti koji je trajao rekordnih 113 mjeseci.

Projekcije, koje je objavio budžetski ured američkog Kongresa, pokazuju, pak, da bi u drugom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) SAD  mogao pasti za više od 7 posto u odnosu na isto lani. (Hina, index)