MADRID – Visok udio turizma u privredi, mnogo zaposlenih na određeno vrijeme i veliki značaj malih i srednjih preduzeća glavni su faktori zbog kojih ekonomski analitičari predviđaju da će od pandemije virusa u Evropi najviše stradati španska privreda.
Španija je jedna od najpogođenijih evropskih država pandemijom, s obzirom na to da je, prema jučerašnjim podacima, bilo zaraženo više od 166.000 osoba, a oko 17.000 ih je umrlo.
U istraživanju koje je objavljeno prošle nedelje, a navodi ga “Financial Times”, Španija će zbog bolesti kovid-19 ekonomski “propatiti” više od ostalih država, pošto bi se vrijednost privrede ove godine mogla srušiti za čak 15,5 odsto.
Uz to, budžetski deficit najvjerovatnije će skočiti na 12,5 procenata BDP-a.
Ove prognoze su vrlo pesimistične, ali i procjene ostalih analitičara kako je ove godine vjerovatniji pad španskog BDP-a od 10 odsto uz istovremeni manjak u trezoru objektivno nagovještavaju pravu ekonomsku katastrofu na Pirinejima.
To će dodatno povećati i zaduženost zemlje. Sa sadašnjih 100 odsto BDP-a javni dug mogao bi narasti na 120 odsto vrijednosti privrede.
Negativne posljedice pandemije već se osjećaju i na tržištu rada, koje se posljednjih nekoliko godina primjetno počelo oporavljati od prošle krize, iako je stopa nezaposlenosti u okvirima evrozone i dalje visokih 14 odsto, prenose mediji.
Posljednji podaci pokazuju da je ukupna radna snaga od 19 miliona zaposlenih smanjena za više od 800.000 ljudi koji su se prijavili na zavod za zapošljavanje. Istovremeno, Vlada subvencioniše plate za šest miliona radnika kako bi spriječila veliki udar na tržištu rada.
Sumorne makroekonomske prognoze glavni su razlog zašto zvanični Madrid, uz Rim, najglasnije zahtijeva usvajanje evropskog plana o “korona obveznicama”, zajedničkom dugu za koji bi garantovale sve evropske članice. Novac prikupljen izdavanjem takvih obveznica iskoristio bi se za ekonomski oporavak Evrope od trenutne zdravstvene krize, ali tome se opiru sjeverne članice evrozone. (Tanjug)