Na azijskim su berzama u ponedjeljak cijene dionica porasle jer su ulagače ohrabrile nove podsticajne mjere japanske centralne banke dok čekaju izvještaje koji će pokazati koliko je štete korona kriza nanijela najvećim svjetskim privredama.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7.00 sati u plusu 1,2 posto, nakon što je prošle sedmice pao 2,6 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio više od 2 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Hong Kongu, Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,3 i 1,8 posto.
Azijske ulagače ohrabrile su nove podsticajne mjere japanske centralne banke, koja je s redovne sjednice poručila da će kupovati državne obveznice koliko god treba, ukinuvši dosadašnja ograničenja.
Poručila je i da će olabaviti pravila za kupovinu korporacijskih i komercijalnih obveznica, čime će povećati likvidnost na finansijskim tržištima.
Ove sedmice održaće se i sjednice američkog Feda i Evropske centralne banke (ECB).
„Od Feda se ne očekuju nove mjere po pitanju kamata ili kupovine imovine, no očekujemo da će poručiti da će zadržati popustljivu monetarnu politiku dokle god će biti potrebno podržavati privredu“, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.
Očekuju i da će ECB povećati iznos u programu kupovine obveznica za 500 milijardi evra, na ukupno 1250 milijardi, i nastaviti pozivati vlasti da se usaglase oko fiskalnih podsticaja.
U fokusu ulagača biće ove sedmice i izvještaji o bruto domaćem proizvodu (BDP) SAD-a i Evropske unije, koja će pokazati razmjere šteta od korona krize u prvom tromjesečju.
Ulagači će pratiti i kvartalne poslovne izvještaje kompanija. Ovoge će sedmice izvještaji objaviti više od 170 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, a rezultati većine neće biti baš blistavi.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu biti oko 15 posto manje nego što su bile u istom lanjskom tromjesečju.
Dolar i dalje jača
A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta oslabio, nakon što je prošle sedmice ojačao 0,5 posto.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,18 bodova, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 100,28 bodova.
Pritom je kurs američke u odnosu na japansku valutu skliznuo sa 107,50 na 107,35 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra dosegla 1,0840 dolara, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosila 1,0820 dolara.
Daljnji pad cijena nafte
Cijene su nafte, pak, i dalje pod pritiskom zbog prevelike ponude u odnosu na potražnju, koja je oslabila zbog korona krize. Prošle su sedmice oštro pale, već osmu sedmicu od posljednjih devet, a jutros su nastavile silaznom putanjom.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 1,5 posto, na 21,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 7,2 posto, na 15,70 dolara. (Hina)