NJUJORK – Više od 220 inženjera i drugih radnika zaposlenih u Google osnovali su sindikat, zaokruživši time višegodišnji rastući radički aktivizam u jednoj od najvećih svjetskih kompanija, objavili su u Njujork Tajmsu sindikalni lideri.

Formalna udruženja za radnička prava su izuzetno rijetka pojava u tehnološkim kompanijama u Silicijumskoj dolini, koje su poznate po čvrstim antisindikalnim stavovima, navodi njujorški list.

Osnivanje ove organizacije pod nazivom Sindikat radnika Alfabeta, po imenu Googleove matične kompanije, dolazi nakon sve glasnijih zahtjeva zaposlenih za preispitivanjem politika plata, uznemiravanja i poslovne etike, i vjerovatno će uticati na zaoštravanje tenzija sa najvišim rukovodstvom kompanija, ocjenjuje se u tekstu.

Za razliku od tradicionalnih sindikata, koji zahtjevaju da poslodavci dođu za pregovarački sto kada se dogovara kolektivni ugovor, ovaj Alfabetov predstavlja manjinski sindikat jer zastupa tek djelić od ukupno nešto više od 260 hiljada zaposlenih s punim radnim vremenom.

Sindikat radnika Alfabeta namjerava da se bori za to da radnici dobijaju poštenu platu za svoj rad i da ne moraju da strahuju od zlostavljanja, osvete poslodavca ni od diskriminacije, navele su sindikalne vođe.

Sindikat je organizovan u tajnosti, a priprema je trajala tokom dobrog dijela prošle godine, piše Njujork Tajms dodajući da se nakon osnivanja ovo radničko udruženje povezalo sa organizacijom Radnici u komunikacijama Amerike, odnosno sindikatom koji zastupa zaposlene u telekomunikacionom sektoru i medijima u SAD i Kanadi.

Radnici ističu da im je glavni cilj izgradnja strukture i dugoročno osiguranje aktivizma u kompaniji dok su pregovori s poslodavcima u drugom planu.