ZAGREB – Usjevi maslina su usljed visokih temperatura pretrpjeli velike štete u zemljama na jugu Evrope, i predviđa se da će proizvodnja u Španiji ove godine biti gotovo prepolovljena.
Osim Španije, gdje bi proizvodnja maslina mogla da sa 1,3 miliona tona spadne na 620.000 tona, nastradale su masline i u Italiji i Grčkoj, prenosi Jutarnji list.
Iako će se tačan obim štete znati tek nakon berbe u oktobru i novembru, prema sadašnjim predviđanjima ukupna evropska proizvodnja maslinovog ulja mogla bi da opadne za više od 30 odsto, odnosno za oko 700.000 tona u poređenju sa petogodišnjim prosjekom.
Kada je riječ o Hrvatskoj, maslinari poručuju da situacija nije toliko dramatična, kao i da će ovogodišnja berba biti prosječna, jer je ovog ljeta bilo dovoljno padavina.
Sekretar udruženja maslinara Istarske županije Olea Zdenko Barac rekao je da za sada ni zbog čega nisu zabrinuti, ali treba pričekati do berbe, koja slijedi za nekoliko mjeseci zbog najavljene kiše.
“Berba maslina okvirno traje od sredine oktobra do sredine novembra, zavisno o geografskom položaju i vremenskim uslovima – ako je sunčano i vlažno berba može početi ranije, a kiše maslinare teraju da pričekaju malo duže”, rekao je Barac.
I Zajednica maslinara i uljara Hrvatske (ZUMAH) poručuje da očekuju prosečnu berbu jer je situacija za sada povoljna.
“Nije bilo velikih kiša do 5. avgusta, kada je pala veća količina, koja je situaciju dovela u normalu i mogla bi pomoći maslinama do berbe”, rekli su iz ZUMAH.
Ni istarski ni dalmatinski maslinari ne očekuju da će cijene maslinovog ulja rasti, jer, kako navode, osim dovoljnih količina ovogodišnjih plodova, tu su i prošlogodišnje zalihe ulja.
Ipak, poručuju da bi faktori kao što su inflacija i rast drugih troškova jedino što bi moglo da utiče na rast cena hrvatskog maslinovog ulja.
Kako navode, Turska je zabilježila rekordnu proizvodnju, a prema podacima turskog ministarstva trgovine, izvoz njihovog maslinovog ulja od novembra 2022. do jula 2023. porastao je za 240 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne sezone, prije svega zbog povećane potražnje punionica u Španiji i Italiji, koje su se i prošle godine suočavale s velikim sušama.
Ipak, Turska je odlučila zabraniti izvoz maslinovog ulja u rinfuzu do 1. novembra, a kao razlog je navela rast cijena na domaćem tržištu koji je povezan sa izvozom.