HELSINKI – Nekoliko sedmica nakon što su svoja radna mjesta napustili mehaničari koji su radili za Teslu u Švedskoj – štrajku su se u znak solidarnosti pridružili i drugi sindikati širom Skandinavije.
Pritisku na Teslu, zbog odbijanja pregovaranja o pravima radnika – pridružili su se konačno i penzioni fondovi Norveške, Danske i Švedske.
Američki proizvođač automobila Tesla mora poštovati radnička prava, uključujući sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje, objavio je norveški penzioni fond koji drži Tesline dionice.
Norveški fond upravlja imovinom u vrijednosti 1,5 biliona dolara i spada među najveće berzovne investitore u svijetu. Fondom upravlja Norges Bank Investment Management (NBIM) – sedmi najveći dioničar Tesle, s udjelom od 0,88 posto, vrijednim oko 6,8 milijardi dolara, piše HRT.
Nešto ranije, danski mirovinski fond prodao je vlasničke udjele (dionic) u Tesli i to u vrijednosti 68,9 miliona dolara. I grupa švedskih penzionih fondova pozvala je Teslu da potpiše ugovor sa sindikatom, ali zasad ne namjeravaju prodavati njegove dionice.
Ove objave mirovinskih fondova uslijedile su nakon talasa radničkog nezadovoljstva u skandinavskim zemljama. Mehaničari okupljeni u švedskom sindikatu IF Metall stupili su u štrajk 27. oktobra, odbijajući servisirati Tesline automobile budući da kompanija ne prihvaća kolektivno pregovaranje.
Njima su se priključili i sindikati lučkih radnika, električara, čistača i poštanskih službenika, koji su kompaniji prestali isporučivati poštu i registarske pločice za nove automobile. Sindikate je podržalo i pravosuđe. Švedski sud odbio je zahtjev Tesle da se okonča blokada dostave pošte i registarskih tablica, do konačne presude.
Solidarnost tu ne prestaje, pa će najveći sindikat u norveškom privatnom sektoru planira od kraja mjeseca blokirati tranzit Teslinih automobila prema švedskom tržištu.
I finski sindikat radnika u sektoru prevoza AKT blokiraće od 20. decembraa pretovar Teslinih vozila namijenjenih švedskom tržištu u svim domaćim lukama. Solidariziranje lučkih radinika onemogućiće Tesli isporuku automobila na švedsko tržište, piše Reuters.
Skandinavske zemlje predstavljaju ključna tržišta za Teslu, kompanija koja vodi politiku nepristajanja na kolektivno pregovaranje. Iz Tesle su poručili kako “njihovi radnici imaju jednako dobre ili bolje uslove od onih koje zahtijeva švedski sindikat IF Metall”.
Ilon Mask je prošle sedmice izjavio: ‘Ne slažem se s idejom sindikata, ne sviđa mi se stvaranje odnosa gospodar-seljak.’
Norveška je prošle godine bila Teslino četvrto najveće tržište po broju prodanih novih automobila. Švedska je bila peto, a Teslin Model Y je bio najprodavaniji automobil u Švedskoj ove godine. (Seebiz)