BEOGRAD – Politika AD za novinsko-izdavačku i grafičku djelatnost oglasila je danas prodaju 50 odsto svog udjela u kapitalu privrednog društva “Politika novine i magazini” putem prikupljanja pisanih zatvorenih ponuda.
U oglasu objavljenom u dnevnom listu Politika navedeno je da je procijenjena vrijednost sto odsto kapitala privrednog društva “Politika novine i magazini” 2.217.669.000 dinara, a procijenjena vrijednost predmeta prodaje, odnosno udjela od 50 odsto u kapitalu 1.108.834.000 dinara.
Ističe se da dostavljene ponude ne smiju iznositi manje od 50 odsto od procijenjene vrijednosti, odnosno manje od 554.417.000 dinara.
Pravo učešća pri kupovini imaju sva pravna i fizička lica koja su zainteresovana i koja otkupe prodajnu dokumentaciju u skladu sa oglasom i uplate depozit u iznosu od pet odsto od procijenjene vrijednosti predmeta prodaje najkasnije u roku od deset dana od dana objave oglasa i čija ponuda stigne društvu najkasnije u roku od 15 dana od dana objave oglasa u dnevnom listu Politika.
Otvaranje ponuda izvršiće Komisija za prodaju koja je formirana u skladu sa unapred pripremljenim planom reorganizacije (UPPR), nakon isteka roka za dostavljanje ponuda, a neblagovremene i neuredne ponude neće biti uzete u razmatranje. Udio se prodaje u viđenom pravnom i faktičnom stanju isključivo kao cjelina.
Sve pisane ponude dostavljaju sre isključivo preporučenom pošiljkom na adresu Politika AD za novinsko-izdavačku i grafičku delatnost, Cetinjska 1, 11000 Beograd, u zatvorenoj koverti. Politika AD osnovana je 1998. kao akcionarsko društvo u vlasništvu i pod kontrolom države.
WAZ Media Group otkupio je 50 odsto udjela 2001. godine, a danas je, kako navodi RTS, Srbija direktni akcionar sa 18,5 odsto udjela u kompaniji, ali kontroliše 85 odsto preko različitih državnih institucija i javnih preduzeća, kao što su Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (koji ima 29,4 odsto udela u Politika AD), Akcionarski fond koji posluje u okviru Ministarstva finansija (deset odsto) i Republički fond za zdravstveno osiguranje (deset odsto). Preostalih 15 odsto je u vlasništvu NLB banke (1,2 odsto), AIK banke (0,8 odsto) i više od 6.400 različitih pojedinaca od kojih svaki posjeduje manje od 0,7 odsto. (Agencije, Foto Pixabay)