MOSTAR – Skupština dioničara “Aluminija” prihvatila je danas ugovor s “Abraham Group” o poslovnoj saradnji.

Podsjećamo, ranije su dioničari, na vanrednoj Skupštini 21. februara 2020. godine, odbili ponudu Abraham grupe o zakupu dijela imovine društva “Aluminij” d.d. Mostar.

Inače, dok se čekalo zeleno svjetlo Vlade Federacije o najmu, koja je pak čekala prepravke u ponudi, u “Aluminiju” je još 50 radnika ostalo bez posla. Tako je ove vijesti u nekadašnjem mostarskom divu dočekalo oko 60 radnika, s v.d. direktora u ostavci.

Na skupštinu je inače danas došlo šest predstavnika dioničara koji su predstavljali 56,16 posto ukupnih dionica društva.

S ponovnim pokretanjem predviđa se i zapošljavanje oko 200 radnika i to kroz nekoliko etapa. Ponuda je prihvaćena velikom većinom glasova, a tek jedan od članova Skupštine bio je protiv. Riječ je o predstavniku malih dioničara Zlatku Topiću.

“Već godinama upozoravamo da će Aluminij i naše, kao i državne dionice biti poklonjene bez pare i dinara. Zato sam i dostavio primjedbu i glasao protiv. Ovaj Nadzorni odbor danas je po prvi put na Skupštini, a ona je sazvana samo da bi se zadovoljili nalogodavci i kompanija poklonila lobijima čiji kapital iznosi dvije hiljade maraka. Ne možemo razumijeti dvije vlade, dakle Vladu FBiH i Vladu Republike Hrvatske koje su nasjele na prevaru u kojoj će država biti pokradena za više od 500 miliona maraka. Ne mogu da vjerujem da su premijer i resorni ministar koji dolaze iz realnog sektora pristali na ovo”, rekao je Topić.

Upitao je i u skladu sa kojim zakonom je prihvaćena ponuda, uz tvrdnju da je odluka protivna u odnosu na ono što piše u važećim zakonima.

“Zbog toga ćemo, ako već Vlada ne pokrene kaznenu odgovornost, podnijeti krivične prijave i tužbe protiv svih počinitelja ovog djela”, dodao je.

Opunomoćenik Vlade FBiH Stipo Buljan najavio je prijem 80 novih radnika i skoro otvaranje pogona “Aluminija”. Navodi i kako postoje klauzule kako se i kada može eventualno raskinuti ugovor.

“Nadam se da će obje strane ispoštovati ono što je potpisano. Važno je da se provjere svi aneksi i da se utvrdi stanje kakvo zaista i jeste”, kazao je Buljan.

Zadovoljstvo nakon Skupštine nije krio ni predsjednik Nadzornog odbora “Aluminija” Zdenko Klepić. On je rekao da je pred “Aluminijem” i novim investitorom prva trećina posla, a da će svi na koncu biti sretni kada dođe do finalne trećine u kojoj bi se trebala pokrenuti proizvodnja.

“Nadam se da će to biti u što skorije vrijeme. Vjerujem i da će se radnici vratiti na posao. Hvala stoga svima koji su pomogli. Očekujemo i dalju podršku”, rekao je.

Novinare je interesovalo i šta je promijenjeno u ugovoru u odnosu na februarsku ponudu koja je glatko odbijena.

“Izmijenjeno je dosta stvari. Udovoljeno je onome što je tražila Vlada FBiH. Sve je ispoštovano. Teško je o rokovima obzirom na uslove koje danas imamo, ali mislim da bi sve ovo trebalo oživjeti za par mjeseci”, kazao je Klepić.

Podsjećamo, proizvodni pogoni mostarskog “Aluminija” zaustavljeni su 10. jula 2019. nakon što je preduzeće isključeno o s električne mreže zbog nagomilanih dugova, a do kraja prošle godine svih 900 radnika dobilo je otpremnine i rješenja o prestanku radnog odnosa.

Šta sadrži ugovor o poslovnoj saradnji?

Ovaj ugovor o poslovnoj saradnji podrazumijeva, u samom startu zakup imovine pogona Ljevaonice, ali u daljem usklađivanju međusobnih odnosa i mnogo širu poslovnu saradnju.

Za početak će novi poslodavac primiti 80 radnika, i to u roku 60 dana od potpisa ugovora. U skladu s ugovorom, pokrenuće proizvodnju u pogonu Ljevaonice u roku od 90 dana. Novih 90 radnika zaposliće se potom u roku 60 dana od dana pokretanja pogona Ljevaonice.

Na koncu, zaposliće još 50 radnika u roku 12 mjeseci, od pokretanja punog proizvodnog pogona Ljevaonice.

Rok trajanja Ugovora je 15 godina u tri faze (2+3+10 godina), uz opciju produženja za još 15 godina. Svaka sljedeća faza bit će uvjetovana poštivanjem potpisanog ugovora. Zakupnina je prema navedenim fazama 30.000, 40.000, 50.000, odnosno 75.000 u slučaju produženja. Obveza “Abraham Group” je i iznalaženje alternativnog izvora energije (u prvom vremenskom periodu) ili pokretanje izgradnje elektrana za svoje potrebe (u drugom periodu). Važno je još istaknuti i obvezu pregovora s poslovnim partnerom u vezi s pokretanjem proizvodnih pogona Elektrolize i Anoda, bez preciziranih rokova. (Agencije)