VAŠINGTON – Američki trgovinski deficit dostigao je najvišu stopu u posljednjih 10 mjeseci i iznosio je 44,5 milijardi dolara u junu, dok je stopa nezaposlenosti 4,9 odsto.

Prema navodima američkog Ministarstva trgovine, porastu deficita od 8,7 odsto u odnosu na maj doprinio je skok uvoza nafte i računara, mobilnih telefona i odjeće proizvedene u Kini.

To je najviši deficit od avgusta prošle godine, kada je razlika između uvoza i izvoza iznosila 44,6 milijardi dolara.

Deficit u trgovinskoj razmjeni s Kinom, uslovljen i političkim činiocima, najviši je u poslednjih sedam meseci i dostigao je 29,8 milijardi dolara.

S druge strane, američko Ministarstvo rada saopštilo je da je u SAD prošlog mjeseca otvoreno 255.000 novih radnih mjesta i da stopa nezaposlenosti i dalje iznosi 4,9 odsto.

Povećan je i broj Amerikanaca koji traže posao, od kojih su skoro svi uspjeli da se zaposle, ali to istovremeno znači da se broj nezaposlenih samo neznatno smanjio, navodi se u saopštenju.

Ti podaci ukazuju na to da zaposleni u SAD više nisu zabrinuti zbog odluke Velike Britanije da napusti EU, niti su obeshrabreni zbog niske stope privrednog rasta u prvoj polovini godine od svega jedan odsto.

Cijena radnog časa povećala se u odnosu na prošlu godinu za 2,6 odsto, što je najbrži trend rasta od početka globalne recesije.

Povećanje broja novih radnih mjesta mogao bi da uvjeri investitore, ali i Upravu federalnih rezervi (centralnu banku) da će privreda nastaviti da raste sporim, ali sigurnim tempom.

Mnogi analitičari očekuju značajniji skok privrede u drugoj polovini godine i rast od 3,7 odsto u periodu od jula do septembra.

Pad proizvodnje uticao je na stopu zaposlenosti, te je tokom prošle godine otpušteno oko 30.000 radnika u industriji, ali je zabilježen porast broja zaposlenih u inženjeringu, menadžmentu i uslužnim djelatnostima.

Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp optužio je Obaminu administraciju da nije uspjela da zaštiti radnike od nelojalne tržišne konkurencije Kine i drugih zemalja i najavio da će SAD istupiti iz Trgovinskog sporazuma s Kanadom i Meksikom i zauzeti agresivniji pristup prema Kini, koju je nazvao tržišnim manipulatorom.

Američka Privredna komora, inače tradicionalni saveznik republikanaca u oblasti trgovine, ocjenila je da će Trampov pristup koštati SAD 3,5 miliona radnih mjesta i rezultirati porastom cijena i slabljenjem privrede. (Izvor: B92)