BANJALUKA – Generalni direktor ArcelorMittala Prijedor Mladen Jelača tvrdi da je nedavni nalaz Poreske uprave RS u vezi s poreskim dugom od oko 49 miliona KM ove kompanije zasnovan na pogrešnoj primjeni pravila koja se tiču transfernih cijena po kojima Zenica plaća željeznu rudu iz Prijedora.

On je na pres-konferenciji u Banjoj Luci istakao da u Mittalu očekuju razumijevanje organa vlasti, ali i da se taj dug ospori na sudu.

 -Metodologija koja se koristi za određivanje transfernih cijena, zasniva se na međunarodnim standardima, smjernicama datim od  Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i lokalnom zakonodavstvu. Nažalost, Poreska urava Republike Srpske nije prihvatila niti primjenila ove standarde, smjernice ni zakone, kako bi donijela zaključak u vezi sa transfernim cijenama u Prijedoru-naveo je Jelača.

Cijena koju su nadležni organi koristili u svojoj procjeni poreskog dugovanja, kako je dodao, ne oslikava tržišnu realnost i komercijalno je neprihvatljiva, kako za Zenicu tako i za bilo kog drugog kupca.

Predstavnici Mittala su ponovili svoju namjeru da ospori ovaj nalaz na sudu, dodajući da su nezavisni eksperti potvrdili da je pozicija kompanije ArcelorMittal Prijedor o ovom pitanju ispravna.

-Uvjereni smo da ćemo činjenicama dokazati svoj slučaj. Ali moramo biti veoma jasni u poruci da će budućnost rudnika biti upitna ukoliko budemo primorani da platimo ovaj pogrešno procijenjeni porez – naglasio je Jelača.

Govoreći o proizvodnji čelika u Zenici, generalni direktor kompanije ArcelorMittal Zenica Biju Nair potvrdio je da trenutno 100 posto željezne rude koju koriste potiče iz Prijedora.

-Elektrolučna peć koja koristi staro željezo mogla bi biti alternativa integralnoj proizvodnji. Međutim, štetni uticaj koju bi ovaj prelaz mogao imati na obje proizvodnje, njihove zaposlene, lokalne zajednice i zemlju, razlog je zbog kog ovaj model trenutno ne razmatramo – kazao je Nair.

Također je dodao da se kompanija suočava sa tržišnim uslovima punim izazova koje je uzrokovala prekomjerna proizvodnja čelika u Kini, kao i rekordne količine izvezenog čelika iz te zemlje.

Kao odgovor na situaciju, ova kompanija, kazao je, preduzima korake kako bi značajno smanjila troškove, u skladu sa inicijativom kompanije na globalnom nivou da se smanje troškovi za milijardu američkih dolara u 2016. godini.

-Uprkos ozbiljnim globalnim i lokalnim izazovima sa kojima se zajedno suočavamo, kompanija ArcelorMittal želi da bude dio budućnosti Bosne i Hercegovine i naša poruka danas je da vjerujemo da se izazovi mogu prevazići ukoliko sve interesne grupe budu zajedno sarađivale – zaključio je Nair.

Poreska uprava RS očekuje da sud potvrdi rješenje o naplati poreza

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović smatra da će nadležni sud potvrditi rješenje kojim se od kompanije „Arcelor Mittal“ Prijedor traži da plati oko 50 miliona KM poreza na dobit, obračunatog od 2010. do 2012. godine.

Vidovićeva je rekla da je porez utvrđen na osnovu podataka londonske kuće „Kru“, koji su pokazali da je „Arcelor Mittal“ fakturisao mnogo niže transferne cijene od onih koje su relevantne za ovo područje.

„Poreska uprava nije napamet došla do tih cijena. Pomenuta londonska kuća je izvršila analizu sastava rude i na osnovu toga utvrdili su takvu cijenu. Mi vrlo dobro znamo da ruda nije berzanska roba, za koju je vrlo lako utvrditi transferne cijene i baš zbog toga smo i angažovali tako kvalifikovanu kuću koja to može odrediti“, navela je Vidovićeva.

Ona je dodala da je rješenje Poreske uprave potvrdilo i Ministarstvo finansija, te da je obaveza „Arselor Mitala“ da plati porez.

„Poreski obveznik je podnio zahtjev Ministarstvu finansija za reprogram duga. Ako se reprogram odobri, to ćemo naplaćivati u ratama, u suprotnom, to će biti naplaćeno u jednom iznosu. Sigurni smo da će reprograma biti jer poreski obveznik na njega ima pravo“, navela je Vidovićeva.

Prema njenim riječima, rješenje Poreske uprave je izvršno i ono se može naplaćivati, a pravosnažno će biti kad sud donese odluku.

Đokić: „Arcelor Mittal“ sve vrijeme plaća koncesionu naknadu

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da prijedorsko preduzeće „Arcelor Mittal“ uredno plaća koncesionu naknadu sve vrijeme od kada je ona ustanovljena.

„Ta naknada je ukupno bila 19,67 miliona KM i do sada smo iz zajedničke aktivnosti imali negdje oko šest miliona KM uplaćene dobiti u budžet Srpske, odnosno onog što je bilo predmet raspodjele te dobiti između Rudnika željezne rude `Ljubija` i `Arselor Mitala`“, rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

Podsjetivši da je na svjetskom tržištu došlo do znatnog poremećaja cijene, proizvodnje i snabdijevanja željezne legure i da je to jako pogodilo „Arcelor Mittal“, on je naveo da je to preduzeće iznijelo „jednu sumornu procjenu“ da razmišlja o povlačenju iz BiH.

„To bi bio težak udarac ekonomiji i Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ i zato moramo sa velikom pažnjom sa ovim partnerom dalje pregovarati kako da izvrši sve svoje obaveze koje ima. Oni ne bježe od svojih obaveza, ali traže način na koji se to može ustanoviti, imajući u vidu da i oni imaju svoj pogled na to kako je ustanovljena njihova poreska obaveza“, naveo je Đokić.

On je podsjetio da je u toku upravni spor u vezi sa prethodnim rješenjem koje je izdala Poreska uprava Srpske, koja ih je obavezala na poresku obavezu od oko 49 miliona KM.

Đokić je naveo da se tokom nedavnih sastanaka sa predstavnicima „Arcelor Mittala“ na najvišem nivou razgovaralo i o tome, te kako da se poveća obim koncesione naknade, vrijednost dobiti koja će se raspodijeliti, da se po okončanju tog upravnog spora izvrši poreska obaveza koju će sud ustanoviti.

On je podsjetio da „Arcelor Mittal“ na okupu drži oko 9.000 radnika u Srpskoj i FBiH i predstavlja strateškog partnera sa kojim treba razgovarati i pregovarati vrlo pažljivo, te insistirati da svako u okviru svojih nadležnosti izvršava svoje obaveze. (Agencije)