PRIJEDOR – Generalni direktor rudnika “ArcelorMittal Prijedor” Murari Mukardži izjavio je da očekuje da novi ugovor o koncesiji sa Vladom RS ovo preduzeće zaključi u toku narednih mjesec dana.

“Bili bismo srećniji da je to učinjeno mnogo ranije. Do zaključivanja novog ugovora radimo na osnovu produženog privremenog odobrenja za rad u trajanju od šest mjeseci i na osnovu istog takvog odobrenja za nastavak eksploatacije”, rekao je Mukardži.

On je dodao da će novi ugovor biti zaključen pod gotovo jednakim uslovima kao i dosadašnji, uz neznatno drugačiju cijenu.

Informacija u vezi sa ugovaranjem koncesione naknade za “ArcelorMittal Prijedor” Vlada RS trebalo je da razmatra 31. marta, ali je ta tačka tada povučena s dnevnog reda.

Govoreći o pretvaranju poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, Mukardži je naveo da je to novi koncept koji u vrijeme nekadašnjeg Rudnika željezne rude /RŽR/ “Ljubija” nije postojao.

“Zato smatramo da zemlja koja je u posjedu RŽR-a `Ljubija` i koja je ranije obuhvaćena našim razvojnim projektom ne bi trebalo da bude predmet prenamjene. Time treba da budu obuhvaćena samo područja koja smo dobili u procesu eksproprijacije”, istakao je Mukardži.

On je dodao da se to pitanje trenutno rješava pred sudom i da se nada ishodu povoljnom po preduzeće “ArcelorMittal Prijedor”.

Osvrćući se na cijene transporta rude željezničkim saobraćajem, Mukardži je rekao da su troškovi u zemljama okruženja nešto niži nego prošle godine, jer su željeznice u mnogim zemljama spustile cijene svojih usluga, a da su cijene tih usluga u BiH ostale iste kao prošle godine.

“Mi smo lani Zenici isporučili oko 700 000 tona rude, a ove godine planiramo isporučiti 1,4 miliona tona rude po istoj cijeni. Tako će prihod domaćih željeznica od naše kompanije biti znatno uvećan”, naglasio je Mukardži.

Govoreći o mogućnosti proširenja proizvodnje na ljubijska rudišta, Mukardži je podsjetio da “ArcelorMittal Prijedor” trenutno nema prava za istraživanje tog terena, ali da je i te kako zainteresovan da iskopavanja proširi i izvan rudišta u Omarskoj.

“Mi o tome razgovaramo sa nadležnim organima, jer to su naši razvojni planovi i razvojni resursi, odnosno nova potencijalna ležišta”, istakao je Mukardži.

Kompanija “ArcelorMittal” vlasnik je 51 odsto kapitala rudnika “ArcelorMittal Prijedor”, dok je RŽR “Ljubija” vlasnik 49 odsto imovine rudnika.

Izvor Agencije