SARAJEVO/BANJALUKA – Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Ruben Atojan izjavio je da teška politička situacija u BiH, koja je dodatno pogoršana predstojećim opštim izborima, predstavlja značajan rizik za pravovremeno provođenje politika predviđenih stendbaj-aranžmanom.

"Očekujemo da vlasti implementiraju ranije preuzete obaveze, a budućnost stendbaj-aranžmana zavisi upravo od toga koliko su snažni napori koje vlasti ulažu u te politike", rekao je Atojan za sarajevsko "Oslobođenje".

Prema njegovim riječima, kontinuiran napredak, zajedno sa reformama koje su predviđene stendbaj-aranžmanom, obezbijediće da aranžman i dalje bude vrijedno uporište za ekonomske politike u izbornom periodu, kao i u periodu formiranja novih vlada.

Upitan da li je zakon o radu uslov za narednu tranšu, Atojan je rekao da u MMF-u shvataju da je možda potrebno više vremena za razgovore sa socijalnim partnerima.

"Nadamo se da će vlade i socijalni partneri biti u stanju da pokrenu ovu veoma važnu reformu tokom ove godine. Smatramo da je vremenski okvir za usvajanje novog zakona nevažan i stoga usvajanje novog zakona u parlamentima nije preduslov za zaključenje šestog pregleda", istakao je Atojan.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će Srpska pažljivo razmotriti sve zahtjeve MMF-a, ali da sigurno na zahtjev ove institucije neće donijeti novi zakon o radu i time dodatno ugroziti položaj radnika u Republici Srpskoj.

Predsjednik Srpske je naglasio da zakon o radu, kako ga predlaže MMF, podrazumijeva niz neprihvatljivih stvari i da, kao takav, neće moći biti donesen ni u budućnosti, ako sadašnja vlast pobijedi na izborima.

„Zakon o radu, kako ga predlaže MMF, dodatno ponižava radnika, čovjeka, a kod nas je na ovim prostorima veoma važno, za razliku od nekih drugih podneblja, da se upravo čovjek koji radi osjeća sigurnim“, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je dodao da novi zakon ne može da nametne MMF, nego će taj zakon, ako se i kad se bude radio, biti stvar kompromisa i konsenzusa sindikata i poslodavaca.

„Sadašnji zakon o radu ima mnogo dobrih stvari, treba ga izmijeniti u nekoliko dijelova i tu razumijemo poslodavce, ali isto tako ne želim da, kao predsjednik Republike, podržimo aktivnosti koje bi išle na štetu radnika danas ili u budućnosti“, istakao je Dodik.

Predsjednik Srpske smatra da su radnici kroz tranzicioni period i mjere koje je predlagao MMF mnogo izgubili zbog čega se sada ne smije dozvoliti nešto slično.

Dodik smatra da nije čudno što MMF baš u ovom periodu insistira na donošenju novog zakona o radu.

On je podsjetio da su glavne ekonomske reforme u BiH vođene pod pritiskom međunarodnog faktora, te da je samo privatizacija kao takva proizvela ogromne probleme u društvu, razvlastila radnike i bacila ih na ulicu, te proizvela jedan broj špekulanata koji su kupili imovinu i napravili spregu sa sudovima i tužilaštvima sprečavajući da se otkriju njihove malverzacije.

Dodik je napomenuo da je MMF veoma rigorozna institucija koja nikada ne ide ka relaksaciji vraćanja sredstava, nego samo ka rigoroznim mjerama. 

Izvor Agencije