SIDNEJ – Akcije na azijskim berzama su pale danas zbog zabrinutosti da bi novi talas korone u regionu mogao da potkopa ekonomski oporavak, čak i ako snažan privredni zamajac u SAD podstakne Federalne rezerve (FED) da razmotre brže okončanje politike podsticaja.

Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, skliznuo je za 0,15 posto oscilirajući blizu nedavnih najviših nivoa, pošto je ponovno uvođenje lokdauna u nekim zemljama radi zaustavljanja širenja Delta varijante virusa prigušilo ekonomski zamah, izvještava Rojters.

Najviše su pale japanske i australijske akcije, pri čemu je indeks Tokijske berze Nikei potonuo za 0,91 odsto, a australijski ASX/200 za 0,37 procenata, dok je južnokorejski Kospi oslabio za 0,71 posto.

Znatno su stradale i kineske akcije, izgubivši 0,95 procenata vrijednosti, jer su investitori realizovali profite od ulaganja na berzi nakon rasta cijena podstaknutog snažnim oporavkom zemlje od uticaja pandemije kovid-19, a najveći gubitnici su bile dionice finansijskih i potrošačkih kompanija.

Aktivnost na evropskim berzama će vjerovatno i danas biti pod pritiskom i uzdržana nakon jučerašnje objave Hong Konga da će zabraniti putničke letove iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Indeks fjučersa EuroSTOKS 50 jutros je u blagom usponu za 0,09 posto, dok je na Londonskoj berzi terminski indeks FTSE u minusu za 0,01 procenat. Indeks fjučersa američkih akcija, e-mini S&P500, takođe je oslabio za 0,11 odsto.

U petak će biti objavljen pomno praćeni izvještaj o broju novootvorenih radnih mjesta u SAD za jun, koji bi mogao da utiče na izglede FED-ove politike i da podigne očekivanja vezana za povećanje američkih kamatnih stopa.

Vijest o mogućem dvostranačkom sporazumu o potrošnji na infrastrukturne projekte u SAD, objavljena minulog vikenda, podgrijala je protekle noći apetit investitora za rizikom.

Na Vol Stritu su u ponedjeljak indeksi Nasdak i S&P 500 zabilježili rast od 0,98 procenata i 0,23 posto respektivno, dostižući najviši nivo ikada, podstaknuti rastom cijena tehnoloških akcija jer se investitori klade na sezonu snažnih kompanijskih zarada.

Velike tehnološke kompanije, uključujući Fejsbuk, Netfliks, Tviter i Nvidiju, bile su među vodećim dobitnicima, podupirući S&P 500 da održi zamajac rasta nakon što je u petak zabilježio najbolje nedjeljne rezultate u posljednjih 20 sedmica.

Nasuprot tome, industrijski indeks Dau DŽon je pao za 0,44 posto, pri čemu su dionice iz cikličnih sektora naglo potonule usljed zabrinutosti zbog skoka kovid slučajeva širom Azije.

Na deviznim tržištima, američki dolar se uglavnom držao stabilno. Dolarski indeks se trgovao u plusu za 0,9 odsto na 91,963 poena.

Investitori takođe iščekuju podatke o povjerenju američkih potrošača koji treba da budu objavljeni kasnije danas, kao i izvještaj Instituta za upravljanje nabavkama o proizvodnoj aktivnosti u SAD najavljen za četvrtak, kako bi procijenili potencijalno buduće kretanje kamatnih stopa.

I dolar i jen su blago profitirali od pojačane tražnje za imovinom koja se smatra sigurnim utočištem, a koju je izazvao strah od širenja Delta soja virusa.

Evro se trgovao na nivou od 1,1912 dolara, klizeći prema dvoipomjesečnom minimumu od 1,8470 dolara, koji je zabilježen 18. juna.

Američka valuta je ostala stabila prema japanskom jenu na 110,46 jena.

Ponovno širenje korona slučajeva pogodio je i cijene nafte, koje su drugi dan zaredom oslabile zbog bojazni trgovaca od mogućeg usporavanja rasta potražnje za gorivom.

Nafta Brent pala je za 0,47 posto na 74,33 dolara za barel, dok je američka WTI nafta pojeftinila za 0,41 procenat na 74,61 dolara po barelu.

Spot cijena zlata se neznato promenila na 1.777,05 dolara po unci na azijskom trgovanju do 05:24 časova po srednjoevropskom vremenu, prenosi britanska agencija.