BANJALUKA – Najplaćeniji radnici u Srpskoj su zaposleni u finansijskom sektoru, koji u prosjeku zarađuju 1.257 maraka mjesečno, što je za 470 maraka više u odnosu na prosječnu platu u RS.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna plata za deset mjeseci ove godine u Srpskoj bila je 787 maraka, a bankari su zarađivali 37,4 odsto više.

– Zaposleni u finansijskom sektoru zarađivali su mjesečno tri puta više od zaposlenih u hotelima i restoranima, čija je prosječna plata 465 maraka – podaci su Zavoda za statistiku.

Na listi najbolje plaćenih su i zaposleni u državnoj upravi i odbrani i socijalnom osiguranju, koji su ove godine u prosjeku zarađivali 1.081 marku mjesečno.

– Plate veće od republičkog prosjeka imaju i zaposleni u sektoru zdravstvenog i socijalnog rada, proizvodnji i distribuciji električne energije, gasa i vode, vađenju ruda i kamena, obrazovanju i saobraćaju – podaci su Zavoda.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac rekao je da se visoke plate u finansijskom sektoru odnose na zaposlene u bankama i osiguranjima, dok su primanja onih koji rade u brokerskim kućama i investicionim fondovima znatno opala.

– Banke su u ovoj godini, zbog velike kreditne marže, ostvarivale veliku dobit, tako da su u konkurentskoj borbi za privlačenje što kvalitetnijeg kadra davale dobre plate, koje je definisalo tržište – kazao je Grabovac.

Sve banke koje su došle na ovo tržište, kaže on, tu su da bi ostvarile profit.

– Kod nas je kreditna marža uvijek bila veća u odnosu na ostale zemlje, a istovremeno privrednici i stanovnici RS uredno vraćaju kredite, što je bankama omogućilo da ostvare veliki profit i da zaposlenima daju visoke plate – objašnjava Grabovac.

Konkretnih podataka o prosječnim platama po opštinama u Srpskoj nema, ali Grabovac ističe da na primanja stanovnika u velikoj mjeri utiče stepen razvijenosti opštine, kao i raspoloživa sredstva u budžetu opštine.

– Neke opštine imaju više uspješnih preduzeća, koja mogu zaposlenima dati veće plate, a uspješnim poslovanjem preduzeća više novca se priliva i u opštinske budžete. Ta dva faktora najviše utiču na povećanje plata stanovnika neke opštine – rekao je Grabovac.

U skladu sa tim, kaže Grabovac, najveće plate u RS imaju Banjolučani, Prijedorčani i stanovnici Bijeljine, dok najmanja primanja imaju zaposleni u Kalinoviku, Oštroj Luci, Istočnom Drvaru i Berkovićima.

Potrošačka korpa

Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Srpskoj za deset mjeseci ove godine u prosjeku je koštala 1.432 marke. Potrošačka korpa u oktobru ove godine koštala je 1.613 maraka, koju je prosječna oktobarska plata u iznosu od 789 maraka pokrivala sa 48,8 maraka.

– Kada se uzmu u obzir prosječne plate, sve govori da u RS najniži životni standard imaju radnici u privredi – kažu u Savezu sindikata RS.

Izvor Glas Srpske