SARAJEVO – Fiskalni savjet BiH nije postigao dogovor o budžetu institucija BiH. Pored toga, raspravljao je o Globalnom okviru fiskalnog bilansa i politika u BiH za period 2011-2013.

– Zaključeno je da će ministri finansija nastaviti razgovore kako bi se došlo do opšteprihvatljivog rješenja, o kojem će biti raspravljano na sljedećoj sjednici Fiskalnog savjeta BiH – saopšteno je poslije sjednice.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da zajedničke institucije BiH imaju prevelike zahtjeve kada je riječ o izdvajanju sredstava sa jednistvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje BiH za ovogodišnji budžet BiH, te da zbog toga nije postignut dogovor na sjednici Fiskalnog savjeta BiH.

“Prvobitni zahtjev od 920 miliona KM smanjen je na 800 miliona KM, što je više od 110 miliona KM u odnosu na prethodni budžet kada je izdvajanje sa jedinstvenog računa iznosilo 689 miliona KM”, rekao je Džombić novinarima.

On je dodao da je jedan od prijedloga danas bio i da se jedna od budućih tranši Međunarodnog monetarnog fonda usmjeri za budžet zajedničkih institucija.

“Ostaje da to sve sagledamo i nastavimo saradnju kako bi se našao kompromis”, dodao je Džombić.

Džombić je ocijenio da će zahtjev predsjednika SDA Sulejmana Tihića Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti donošenja budžeta RS za 2011. godinu biti odbačen, jer je apsolutno neosnovan.

On je ranije rekao da i RS i FBiH imaju zajednički problem, a to je jedan enorman aparat u zajedničkim institucijama na nivou BiH, koji je enormno povećao budžet u prethodnom periodu i ugrožava entitete. Na entitetima je socijalna i razvojna politika i prema tome treba obezbijediti dovoljno sredstava za to, a veoma se racionalno ponašati sa budžetom zajedničkih institucija.

On je rekao da se ne može prihvatiti ono što su predložile zajedničke institucije, a to je povećanje njihovog budžeta za više od deset miliona maraka.

– Mi to nismo prihvatili ni prije nekoliko mjeseci, nećemo prihvatiti ni u budućnosti. Naš stav je da mogu da dobiju onoliko sredstava koliko su dobili 2010. godine, a ostala sredstva se ne mogu namiriti iz nekih drugih izvora. Ima prostora da se smanje nivoi javne potrošnje – naglasio je Džombić.

Dodao je da bi bilo kakvo povećanje budžeta zajedničkih institucija podrazumijevalo da će RS i FBiH dobiti manje sredstava.

– Oni uopšte nisu racionalni u svom poslu i to je problem! Kada mi na fiskalnom savjetu tražimo smanjenje nivoa javne potrošnje u zajedničkim institucijama, kažu nam da smo protiv države. To uopšte nije politika, to je jasna ekonomija – dodao je Džombić.

On je naveo primjer činjenica da zajedničke institucije imaju oko 22.000 zaposlenih, a RS oko 34.000 zajedno sa policijom i prosvjetom, a zajedničke institucije imaju oko 50 miliona maraka veći obim za plate.

– RS na 34.000 zaposlenih ima oko 100 miliona materijalnih troškova, a zajedničke institucije oko 240 miliona. To govori o racionalnosti i uopšte o tome da li neko vodi računa ili ne – zaključio je Džombić.

Izvor Agencije