BANJALUKA – Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske (ESS) nije u Banjaluci postigao saglasnost o načinima i rokovima za izradu i upućivanje u proceduru usvajanja nacrta zakona o radu.

Predsjednik ESS-a Ranka Mišić ponovila je da Savez sindikata Srpske neće prihvatiti donošenje novog zakona o radu.

„Nikakav problem nije da se na dnevni red ESS-a uvrsti tačka koja se odnosi na novi zakon o radu. Mi smo danas prihvatili da to bude na dnevnom redu, ali je Sindikat protiv bilo kakvog donošenja novog zakona o radu u ovoj godini“, rekla je novinarima Mišićeva u pauzi sjednice ESS-a.

Prema njenim riječima, Sindikat traži od socijalnih partnera da se ozbiljno analizira primjena postojećeg Zakona o radu.

„Želimo da se utvrdi – ko, kako i zbog čega duguje više od 1,5 milijardi KM bruto neisplaćenih plata radnicima u realnom sektoru u Srpskoj. Kako doći do toga da ti radnici dobiju plate i ko će odgovarati za zavlačenje ruke u radnički džep?“, upitala je Mišićeva.

Ona je ocijenila da je veoma značajno pitanje tripartitnog socijalnog dijaloga u Srpskoj koji je u ovom trenutku u lošoj fazi.

„Već nekoliko godina se u Srpskoj ne vodi tripartitni socijalni dijalog, ali se nadam da će Unija udruženja poslodavaca i Vlada Srpske dati doprinos kako bi se poboljšao socijalni dijalog na dobrobit svih radnika“, dodala je Mišićeva i napomenula da Savez sindikata nikada nije bio kočničar u Srpskoj.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić kaže da će novi zakon o radu biti tema razmatranja u okviru tijela Vlade, koja moraju da brinu o tome da li je određena oblast uređena ili nije.

„Ako je parlament Srpske utvrdio razmatranje novog zakona o radu kao plansku aktivnost, onda se stavovi najviše zakonodavne institucije moraju poštovati. Priča o novom zakonu o radu nije zaključena u ovoj godini, a kakav će ishod biti to ćemo da vidimo“, rekao je Đokić.

On je istakao da postojeći Zakon o radu nije usklađen sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, te da postoji sve više zahtjeva radnika koji su zbog toga oštećeni.

„Moramo naći način da zaštitimo prava radnika. To je uloga društva u cjelini, a učiniću sve da to bude dijalogom socijalnih partnera“, dodao je Đokić.

On je ocijenio da je ekonomsko-socijalni dijalog vrijedna tekovina koju treba njegovati.

„Nastavićemo sa dijalogom, jer se samo na taj način mogu riješiti pitanja važna za Republiku Srpsku“, naglasio je Đokić i napomenuo da je neophodno jačanje kulture zaštite radnika, a posebno onih koji rade u otežanim uslovima.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Predrag Zgonjanin istakao je da se mora postići konsenzus o izradi novog zakona o radu u Republici Srpskoj.

„Legitimno pravo poslodavaca je da traže novi zakon o radu, a ekonomsko – socijalni dijalog je osnova svega. Kočničar svih procesa je Savez sindikata Republike Srpske zbog novog zakona o radu“, rekao je Zgonjanin.

On tvrdi da Sindikat uopšte neće da razgovara o novom zakonu o radu.

„Tačka koja se odnosi na novi zakon o radu je izgleda stavljena na dnevni red pro forme kako bi ispalo da socijalni partneri imaju dijalog“, smatra Zgonjanin.

Ministar Đokić je takođe izjavio da je stav MMF-a u pogledu novog zakona o radu potpuno pogrešan i da je apsolutno politički.

„Koliko znam, MMF ni u jednoj zemlji kao uslov nije postavljao to pitanje. Ova finansijska institucija govorila je o načinu trošenja sredstava, a sada su se prvi put odlučili da nam kao uslov postave ovaj zakon“, rekao je Đokić novinarima u pauzi sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.

On je ocijenio da su dobra opažanja MMF-a o slabostima zakonodavstva Srpske.

„Vjerujte da su veoma često u pravu i neke stvari vide bolje od nas. Nekada govore o tome da kao društvo treba da hrabro ulazimo u određene reforme da bismo poboljšali ukupno stanje“, dodao je Đokić.

On je istakao da je i u drugim zemljama, kada je MMF ulazio i sferu politike, dolazilo do zastoja reformskih procesa.

„MMF bi trebalo da razmotri situaciju i da ne blokira finansijski aranžman sa BiH zbog jednog zakona. U svakom slučaju, nećemo sarađivati sa ovom institucijom ako nas budu uslovljavali bilo čime“, kaže Đokić.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić tvrdi da je „važno što su radnici u Srpskoj čuli izjavu ministra rada da MMF vidi bolje situaciju u Srpskoj“.

„Jadan je onaj reformski zakon na kome insistira MMF, jer je u korist kapitala i protiv radnika i čovjeka“, smatra Mišićeva.

Ona je navela da MMF traži da se fleksibilizuje ugovor o radu, da se ukine otkazni rok i otpremnina, pauza, minuli rad i da se prosječna plata svede na 300 KM.

„To neće proći dok je radnika i Saveza sindikata Republike Srpske“, rekla je Mišićeva novinarima u pauzi sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da na aranžman sa MMF-om nije stavljena konačna tačka, ali da će se u daljim razgovorima vidjeti koliko je ta međunarodna finansijska institucija u stanju da prihvati realnost.

„Mi smo veoma jasno i konkretno saopštili koje stvari za nas nisu prihvatljive. Vlada ne može da preuzima obaveze za koje unaprijed zna da ne mogu biti provedene“, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Sarajevu.

Ona je navela da Republika Srpske ne može da prejudicira stvari koje se odnose na aktivnosti parlamenta BiH. „Ako se te pretpostavke sada stiču i ako dolazi do deblokade onda postoji veća izvjesnost tog aranžmana“, navela je Cvijanovićeva.

U svakom slučaju, dodala je ona, to je nešto na šta Vlada ne može da utiče.

„U vezi sa novim zakonom o radu, jasno smo rekli da za sada nema mjesta za taj zakon. Nemamo takav ni ambijent ni okolnosti da možemo da dođemo do dobrih rješenja“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je konstatovala da se do dobrih riješenja može doći kada se u kreiranje ovog zakona uključe svi partneri – sindikat, poslodavci i ostali koji će kroz socijalni dijalog sa Vladom definisati određena zakonska rješenja.

Cvijanovićeva je naglasila da ne postoji vrijeme da se ovaj zakon donese u onim rokovima koje je predvidio MMF.

„Ne želimo da na silu donosimo bilo kakvo rješenje samo zato da bi smo zadovoljili i ispoštovali formu koja se zove – održati aranžman sa MMF, ma kako to bilo važno“, istakla je ona.

Cvijanovićeva je poručila da je za Vladu važno to što je uspjela da održi funkcionalnost budžeta, uprkos nestabilnosti tog aranžmana i izostajanjem određenih tranši koje nisu povlačene na vrijeme.

„Ako bude aranžmana sa MMF-om dobro je, ako ne bude – onda je to tako trebalo da bude“, kaže premijer Srpske. 

Izvor Agencije