BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republika Srpske Željka Cvijanovićeva rekla je da će sigurno doći do određenog prolongiranja dana u kojem se vrši isplata plata budžetskim korisnicima i penzija, jer naprosto nema dovoljno sredstava za isplate.

Cvijanovićeva je rekla da je stanje u budžetu Srpske bilo veoma stabilno prije poplava i da su, uprkos tvrdnjama opozicije da neće biti plata i penzija, one ipak bile redovno izmirivane.

Ona je za RTRS rekla da Srpska nije bila previše zadužena, jer su sve zemlje u okruženju, čak i neke evropske, zaduženije od Republike Srpske.

"Od najviših funkcionera Republike Srpske do svakog građanina moramo shvatiti da je ovo novo stanje. Vi danas ne možete da garantujete kako će biti za dva mjeseca", istakla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da će Vlada Srpske uraditi sve da se sada obnove privredni subjekti.

Cvijanovićeva je ponovila da Republički štab za vanredne situacije u skladu sa zahtjevima lokalnih zajednica izdaje naredbe za dostavljanje stočne hrane, humanitarne pomoći vode, hrane, sjemena i goriva.

"Lokalna zajednica treba da organizuje čišćenje svoga grada, a ne da imamo situaciju da pola jedne opštine sjedi u kafićima, a mi sa udaljenosti od 200 kilometara šaljemo ljude da spašavaju nasipe i da rade", kaže Cvijanovićeva.

On je rekla da Štabu za vanredne situacije danas niko nije dostavio zahtjev za dostavljanje hrane, jer su mnoga skladišta puna.

Cvijanovićeva je rekla da je Vlada naložila da se provjere sve priče o određenim malverzacijama u vezi sa distribucijom hrane, ističući da će teško biti kažnjavani oni koji to budu radili.

"Kažnjavaćemo one koji budu manipulisali ljudima i neke ostavljali gladnima, te sve druge stvari koje su građani prijavili kao nezakonita ponašanja u ovakvoj situaciji", istakla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je zaključila da Vlada Srpske neće snositi odgovornost za lokalnu zajednicu koja nije našla način da iskaže svoje potrebe.

Predsjednik Vlade Republike Srpske izjavila je da bi veoma brzo trebalo da zaživi fond solidarnosti za saniranje šteta od poplava u Srpskoj, čije će trajanje biti od sedam do deset godina.

"U planu je zakazivanje sjednice Narodne skupštine na kojoj ćemo morati da usvojimo odgovarajući zakon da bismo uspostavili ovaj fond, ali i da bismo izmijenili ili donijeli neke druge zakone, koji su relevantni za saniranje posljedica poplava, obnovu i intervencije gdje je to potrebno", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je izjavila da Vlada Republike Srpske nekoliko dana intenzivno radi na kreiranju programa mjera, od kojih je, između ostalog, jedna uspostavljanje fonda solidarnosti, kao i paralelno vođenje drugih aktivnosti da bi se ova situacija prevazišla.

"Fond će biti izvan budžeta da bismo mogli da pratimo situaciju u budžetu, da bismo redovno izvršavali svoje obaveze i da bismo imali dovoljno novca da snažno krenemo sa saniranjem šteta od poplava", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je potrebno doći do svakog ko je ugrožen, bez obzira da li je riječ o čovjeku koji je izgubio imovinu, posao ili mu je stambeni prostor oštećen ili je riječ o privrednom subjektu koji nije u mogućnosti da posluje.

"U okviru ovog fonda predviđamo niz različitih mjera, a jedan snažan podstrek odnosi se na infrastrukturu, koja je teško stradala u poplavama, kao i poljoprivreda", napomenula je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da doprinos solidarnosti neće biti jedini izvor finansiranja ovog fonda, već će biti nekoliko izvora.

"Mi smo u pregovorima sa međunarodnim finansijskim organizacijama od kojih bi trebalo da obezbijedimo povoljne kreditne aranžmane i saniramo infrastrukturu, a tu su i domaće i međunarodne donacije", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će pomoć od po 5.000 KM biti dijeljena pojedinačno po domaćinstvima, gdje je stradala stambena imovina.

"Nakon usvajanja ovog zakona u parlamentu Srpske ići ćemo na emisiju vaučera, što će omogućiti našim građanima da mogu brzo da iskoriste te vaučere i kupe sve što bude propisano od građevinskog materijala, namještaja i bijele tehnike", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da će nakon toga biti sanirani infrastruktura i poljoprivreda, što podrazumijeva intervenciju u obnavljanju proizvodnje.

"Vjerujem da ćemo kroz povoljne kreditne aranžmane doći i do drugih sredstava, jer mnogi donatori provjeravaju u kakvom se stanju nalazi stočni fond", rekla je Cvijanovićeva.

Ona ističe da je Vlada Srpske stavila na raspolaganje sve snage i resurse, da se sagledavaju štete na terenu i rade procjene na lokalnom i republičkom nivou.

"To radimo zajedno sa međunarodnim predstavnicima da bismo uključili i njihovu metodologiju, da bismo mogli da idemo prema međunarodnim finansijskim organizacijama i da bismo imali kriterijume koji su njima prihvatljivi za procjene štete", kaže Cvijanovićeva.

Ona je rekla da su mnoge međunarodne organizacije, koje su godinama prisutne na ovim prostorima, opredijeljene da skrate procedure i brzo intervenišu, da daju povoljne uslove na dugi rok trajanja i sa velikom grejs periodom. (Agencije)