BANJALUKA – BiH će prijaviti Kosovo Sekretarijatu regionalne zone slobodne trgovine CEFTA zbog nezakonitog uvođenja carinske takse na uvoz bh. proizvoda, izjavio je danas Mladen Zirojević, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

U resornom državnom ministarstvu kažu da su za odluku Vlade u Prištini saznali iz medija, ali da još nisu dobili nikakav zvaničan dopis o tome.

"Mi ćemo Sekretarijatu CEFTA prijaviti ovakvo ponašanje, jer ono predstavlja direktno kršenje tog sporazuma", istakao je Zirojević, navodeći da Priština nije imala pravo da uvede carine na bh. robu.

Vlada Kosova u srijedu je saopštila da je na uvoz proizvoda iz Srbije uvela embargo, a za robu iz BiH carinsku taksu od 10 odsto, jer te države ne priznaju kosovske carinske pečate. Vlasti u Prištini zaprijetile su i da će prema BiH primijeniti trgovinski embargo ukoliko ne dođe do dogovora o priznavanju njihovih pečata. BiH i Srbija jedine u okviru regiona CEFTA nisu priznale jednostrano proglašenu državu Kosovo.

"Takozvana Vlada Kosova nije zvanični potpisnik CEFTA sporazuma, već ga je u njihovo ime potpisala Misija UN na Kosovu (UNMIK), tako da smo mi pečate s natpisom ‘Republika Kosovo’ osporavali s punim pravom", istakao je Zirojević.

On je dodao da će svu štetu koja uvođenjem carina bude prouzrokovana bh. kompanijama, nakon međunarodnog arbitražnog odnosa, morati nadoknaditi prištinske vlasti.

Duljko Hasić, stručnjak Spoljnotrgovinske komore BiH, potez Prištine ocijenio je zaprepašćujućim, pogotovo što se prijeti potpunom zabranom izvoza na njihovu teritoriju.

"Oni traže bezuslovno priznavanje njihovog carinskog pečata, što je nevjerovatno", kazao je Hasić i dodao da se politički problemi bez pritisaka moraju rješavati isključivo na političkom nivou.

On je pozvao Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da pod hitno zatraži međunarodnu zaštitu, jer će bh. firme u suprotnom izgubiti kosovsko tržište.

"Gubitak njihovog tržišta na nekoliko dana značio bi siguran ulazak firmi iz drugih država", upozorio je Hasić.

U Spoljnotrgovinskoj komori istakli su da je BiH ovim potezom Prištine prilično oštećena s obzirom na to da sa njima ostvaruje značajan višak u trgovinskoj razmjeni. Kažu da u strukturi izvoza na Kosovo najvećim dijelom učestvuju lijekovi, željezo, čelik, građa, namještaj i ostala široka lepeza proizvoda.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, BiH je prošle godine na Kosovo izvezla robe u vrijednosti od 160,2 miliona KM, a uvezla proizvoda u vrijednosti od svega 5,1 milion KM. Sličan trend nastavljen je i u prvom polugodištu 2011. kada je iz naše države na Kosovo plasirano robu u vrijednosti od 77,2 miliona KM, a dopremljeno proizvoda vrijednih svega 825.000 KM.

Najveći bh. izvoznici na Kosovo su banjalučki trgovac naftnim derivatima "Optima grupa", fabrika papira "Violeta" iz Tomislavgrada, "Silk Trade" Tešanj, mljekara "Meggle" Posušje, željezara "ArcelorMittal Zenica", Fabrika namještaja "Konjuh" Živinice, trgovačka firma "Komerc mali" Prnjavor, te "Global Ispat koksna industrija Lukavac".

Srbija zaziva pomoć EU

Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da je odluka vlasti u Prištini da uvedu zabranu uvoza robe iz Srbije u suprotnosti sa CEFTA sporazumom i izrazio očekivanje da će taj problem brzo biti riješen "u saradnji sa partnerima iz EU".

Đelić je rekao da je embargo protiv svih pravila CEFTA i da je Priština pokušala da jednostrano promijeni jedan međunarodni ugovor, a to je moguće samo ako daju saglasnost sve zemlje članice sporazuma – što bi podrazumijevalo i da se i BiH i Srbija slože s tim.

Predsjednik Privredne komore Kosova Safet Grđaljiu rekao je da bojkot robe iz Srbije "nametnut Kosovu zbog dugogodišnje blokade kosovskog izvoza u Srbiju" i da se neće negativno odraziti na kosovsko tržište.

"Ne vjerujem da će se ova odluka odraziti na dijalog između dvije strane. Naprotiv, nekada je potrebno da načinite ekonomski pritisak da biste postigli politički progres", izjavio je Grđaljiu.

Izvor Agencije