SARAJEVO – BiH bi za sanaciju štete nastale od razornih poplava mogla računati na više stotina miliona evra međunarodne pomoći u vidu bespovratnih sredstava i povoljnih kredita, a približno tačan iznos biće poznat nakon 18. juna, prezentiranjem finalnog izvještaja o šteti.

Finansijsku pomoć za BiH pripremaju ključne međunarodne institucije i države, no isto tako već sada je jasno da će dio te pomoći stići relociranjem, odnosno preusmjeravanjem sredstava s nekih ranijih projekata koji su planirani za BiH.

Endi Mekgafi, portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH, podsjeća za „Nezavisne“ da je Evropska komisija (EK) BiH i Srbiji stavila na raspolaganje dodatna tri miliona evra za humanitarnu pomoć, kao i 62 miliona evra iz IPA fondova za kratkoročne i srednjoročne potrebe.

„Pomoć nije moguće izraziti samo novčano, jer se veliki dio odnosio na rad i materijalna sredstva. Od 16. maja 22 države članice su ponudile pomoć BiH putem Mehanizma civilne zaštite EU: dva helikoptera, 22 pumpe velikog kapaciteta (12 za BiH i 10 za Srbiju), 111 pumpi (85 za BiH i 26 za Srbiju), 39 motornih čamaca za spasavanje (25 za BiH i 14 za Srbiju), te 15 modula za pročišćavanje vode (14 za BiH i jedan za Srbiju)“, kaže Mekgafi, koji naglašava da su timovi Civilne zaštite EU spasili više od 1.500 ljudi samo u BiH.

Iz Ureda Svjetske banke u BiH juče je potvrđeno da u koordinaciji s EU, UN-om i bh. vlastima već rade na procjeni štete.

„Trenutno razmatramo mogućnost odobravanja hitnog kredita od 57 miliona dolara, pod IDA uslovima, s kamatnom stopom od 1,25 posto, što je skoro pa grant. Rok otplate bi bio 30 godina. U toku su pregovori sa bh. vlastima“, kazali su u Uredu Svjetske banke u Sarajevu.

U akciju pomoći uključila se i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

„Sa domaćim vlastima razgovaramo o najhitnijim potrebama i o tome koji je najbolji način na koji EBRD može da pruži podršku. Ono što trenutno razmatramo je realokacija sredstava iz postojećih projekata u sektorima gdje imamo ekspertizu, na primjer, rehabilitacija puteva i željeznica“, kazali su u EBRD-u.

Iako su se pojavile informacije da je Međunarodni monetarni fond (MMF) već pripremio paket pomoći od 200 miliona KM za BiH, čini se da ovaj transfer još nije izvjestan. U rezidentnom predstavništvu MMF-a u Sarajevu su kazali da MMF neće davati izjave prije okončanja razgovora s bh. vlastima. (Nezavisne novine)