BANJALUKA – Iz dijaspore u BiH godišnje pristigne oko dvije milijarde maraka, kroz finansijsku pomoć koju stanovnicima šalje rodbina iz inostranstva, navode u Udruženju ekonomista RS SWOT.

Član ovog udruženja Miloš Todorović je istakao da ovakav priliv novca doprinosi poboljšanju standarda stanovništva koji dobija novac, te direktno povećava "svježi" novac u opticaju, što ima višestruku korist za BiH.

– Ovakvo slanje novca ima priličan uticaj na pomoć određenom broju stanovnika, a to je pogotovo izraženo kod penzionera, kojima djeca šalju novac iz inostranstva, bez kojeg oni ne bi mogli da prežive – navodi Todorović.

On dodaje da se procjenjuje da u inostranstvu živi više od 400.000 stanovnika porijeklom iz Srpske, te da otprilike jedna trećina građana u RS ima bar jednog člana porodice u inostranstvu.

Međutim, naglašava Todorović, kod nas još nije prepoznat značaj dijaspore, jer ni u RS, ni na nivou BiH ne postoji ministarstvo koje se bavi isključivo dijasporom, kao što je to slučaj u Srbiji.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica je istakao da novčane doznake od dijaspore predstavljaju značajnu pomoć za stanovnike BiH, pogotovo posljednjih godina, kada su usljed recesije mnogi ljudi ostali bez posla.

– Ovakav priliv novca povećava kupovnu moć, koja na izvjestan način utiče na proizvodnju – rekao je Vukmirica.

On, međutim, dodaje da dijaspora novac šalje isključivo za ličnu potrošnju, iako bi bilo mnogo korisnije da se novčane doznake od dijaspore ulažu direktno u privredu.

– Bilo bi daleko bolje da se dijaspora uključi u privređivanje, odnosno da pokreće proizvodnju na domaćim prostorima, što je za sada rijetkost – smatra Vukmirica.

Novac iz inostranstva u BiH stiže posredstvom komercijalnih banaka i "Vestern juniona", ali i slanjem novca posredstvom prijatelja, te zbog toga nije poznat tačan priliv novca iz dijaspore u BiH.

Prema istraživanjima građani Srbije koje izdržava rodbina iz inostranstva mjesečno u prosjeku dobiju 420 evra, što je značajno više od prosječne plate u Srbiji. Istraživanje je pokazalo da 23 odsto stanovnika Srbije ima bar jednog člana najbliže porodice u inostranstvu, a 11 odsto se izjasnilo da ima povremene prihode od inostranih doznaka, što je nešto više od 800.000 ljudi. Pet miliona Srba godišnje iz inostranstva u Srbiju pošalje 4,2 milijarde evra.

Izvor Glas Srpske